Матеріально-технічна база колишньої санстанції збереглася. Бактеріолог Ірина Лазаренко робить аналізи.
Матеріально-технічна база колишньої санстанції збереглася. Бактеріолог Ірина Лазаренко робить аналізи.
Нині санепідслужба переживає кардинальні реформи. У Мені фактично існуватиме лише відділ лабораторних досліджень. Наразі більше половини працівників санепідемстанції скорочено.

Скоротили і зекономили

Відповідно до Указу Президента «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» відбулася реорганізація санепідслужби. На регіональному рівні передбачено створення територіальних органів, а на місцевому – відокремлених структурних підрозділів цих територіальних органів, керівники яких виконуватимуть повноваження головних державних санітарних лікарів відповідної адміністративної території. За рахунок створення міжрайонних органів практично втричі зменшується кількість установ на місцевому рівні.

Зміниться і сама робота служби, умови перевірок. Передбачається, що об’єкти на кшталт газетних кіосків інспектуватимуть рідше. А от увагу до закладів харчування навпаки посилять. Про це у засобах масової інформації повідомив головний державний санітарний лікар України Анатолій Пономаренко:

– Для об’єктів з високим ступенем ризику перевірки будуть раз на рік.  До цієї групи занесуть, наприклад, установи, що надають медичну допомогу, послуги водопостачання, та установи, діяльність яких пов’язана з дітьми, великі промислові підприємства. Об’єкти з середнім ступенем ризику перевірятимуть один раз на три роки, а з низьким – один раз на п’ять років. Такий підхід дасть змогу щонайменше вдвічі зменшити кількість наших перевірок та, безумовно, підвищити їх результативність.

Також передбачається, що у випадку, коли працівники санепідемслужби протягом декількох перевірок не виявлять ніяких порушень у суб’єкта господарювання, надалі до нього застосовуватиметься коефіцієнт 1,5 – тобто, частота перевірок знизиться. Так, підприємства з високим ступенем ризику контролюватимуться раз у півтора роки, середнім – раз у чотири, з низьким – раз на сім із половиною років.

У Мені діятиме лише лабораторія

Наразі у районі відсутня санітарно-епідеміологічна служба, вона була ліквідована в середині грудня, усіх працівників звільнили. На місці райСЕС створено районний відділ лабораторних досліджень, котрий очолила Ніна Плева. На роботу прийняли 17 чоловік (поки що їхні трудові книжки знаходяться у головному управлінні державної санітарно-епідеміологічної служби у Чернігівській області). Людям пообіцяли, що датою прийняття на роботу поставлять 2 січня.

Чим займається відділ? Поки що фактично нічим. Ні перевірок, ні досліджень не роблять:

– У нас ні печатки немає, ні реквізитів… Ото тільки на Бога надіємося і просимо його, щоб ніякої епідемії у нас не трапилося, щоб ніяка хвороба не поширилася.  А якщо трапиться – аналізи зробимо.

Начальник головного управління державної санітарно-епідеміологічної служби у Чернігівській області Микола Донець хоч і зауважив «Нашому слову», що інтерв’ю телефоном не дає, однак люб’язно пояснив, що підочільне управління є окремою юридичною особою, до складу якої входить сім територіальних управлінь (наш район належить до Чернігівського управління – авт.). Наразі у Мені на базі колишньої сан­епідемстанції працює ліквідаційна комісія, займається передачею майна та матеріально-технічної бази новоствореному районному відділу лабораторних досліджень.

А щоб у споживачів не виникало паніки, запевнив, що працівники цього відділу так само будуть робити планові перевірки. У відділу немає  нової печатки? То нехай користуються старою. Поки працює ліквідкомісія, це дозволяється.

Підключиться і ветслужба

У Європі, як відомо, контроль якості харчових продуктів здійснюють фахівці ветеринарної служби, у складі якої працюють санітарні лікарі. За таким же принципом це відбуватиметься і в Україні.

Зокрема, передбачається, що ветеринарна служба району поповниться двома штатними одиницями санітарних лікарів. Однак поки що це законодавчо не врегульовано.

За словами начальника управління державної ветеринарної служби у Менському районі Олександра Белашка, наразі проект закону, котрий розмежовуватиме повноваження санітарної та ветеринарної служб, ще чекає на розгляд у Верховній Раді.

Коментарі закриті.