вошіПродовжують направлятись на лікування до обласних медичних закладів хворі уражені педикульозом. Реєструються вже запущені випадки, що потрапили в поле зору медичних працівників. Найчастіше зустрічаються «непрохані мешканці» в волосяному покриві голови. Рідше – платяні та лобкові, – повідомляє лікар епідеміолог Чернігівського міжрайонного Управління ГУ ДСЕС у Чернігівській області Юлія Зеркаль.

Реалія №1 -Ворога потрібно знати в обличчя

Педикульоз це захворювання, яке викликається паразитом – головною вошею (pediculus capitis). Цей паразит живе виключно у волосяному покриві шкіри голови людини (в основному на скронях, потилиці, тімені). Величина дорослої комахи не перевищує 2-3 мм. Личинки воші (гниди) мають білувато-коричневий колір, а за розміром нагадують вушко голки. Самка зазвичай відкладає від 6 до 8 яєць в день, раз на 20 днів. Завдяки клейкій речовині вони приклеюються до шкіри голови або кореня волосся так, що звичайним розчісуванням або миттям голови їх зібрати неможливо. Через 10 днів з яєчок вилуплюється личинка, яка надалі перетворюється на дорослого індивіда. Паразит харчується виключно кров’ю людини. Воша прокушує верхній шар шкіри, впорскує слину, яка й викликає сильну сверблячку. Через ранку можуть потрапити бактерії, що викликають гнійні захворювання. Сама ж більша небезпека цієї слини в тому, що можна заразитися такими важкими захворюваннями, як лихоманка і тиф. Педикульоз створює реальну загрозу розповсюдження висипного тифу, тому що люди, які колись перехворіли на висипний тиф і хворіють на його рецидивну форму (хворобу Бриля), містять у своїй крові збудник висипного тифу — рикетсії Провачека. Воші, які живляться кров’ю, саме під час укусів можуть передавати збудників інфекції здоровим людям. 
Воша – досить стійкий паразит, вона деякий час витримує мінусову температуру, може два дні прожити під водою, вибирається з-під шару піску в 30 см і стійко переносить радіацію. Її тіло тверде – вона витримує тиск більше кілограма, тому роздушити паразита не так-то просто. За хвилину вона може проповзти 30-35 см по землі і швидко підійматися на 1 м у висоту. Ця пристосованість допомагає вошам розповсюджуватися .

Реалія №2 . Воші не літають – лишень повзають


Головна воша вміє тільки повзати, тому заразитися нею можна тільки через безпосередній контакт з хворою людиною. З цієї ж причини зараження найбільше загрожує дітям і підліткам, які, на відміну від дорослих, не зберігають достатню дистанцію, – туляться один до одного головами в процесі гри, сплять поруч, позичають один одному гребінці та гумки для волосся. 
Дорослі можуть заразитися у дорозі, якщо, наприклад, сісти у крісло буса, на спинку якого перед вами клали вошиву голову. Зрештою, підчепити педикульоз можна навіть у громадському транспорті, якщо поруч – голова до голови – стоятиме заражена паразитами людина. Бо всупереч поширеній думці, стрибати воші не вміють, до здорової людини вони можуть лише переповзти або ж упасти на неї, якщо носій вищий зростом.


Реалія № 3 – міф про « дружні стосунки з бідністю»

Переконання, що наявність вошей пов’язано з брудом, бідністю і недостатньою гігієною, призвело до того, що тема педикульозу є в нашій країні табуйована. А факти такі, що воші були присутні завжди і у всьому світі. Ця проблема стосується всіх континентів, кліматичних зон і людських спільнот. 
Останнім часом медики країни стали помічати, що воші все частіше потрапляють у волосся “елітних” дітей та їхніх батьків. . Якщо раніше воші були атрибутом волоцюг і нехлюїв, то у тисячолітті високих технологій вони атакують навіть запопадливих до чистоти. Пояснення цьому, на перший погляд, феномену просте – воші живляться кров’ю, а чисту шкіру їм прокусити легше, з неї простіше смоктати кров. Мабуть, з цієї причини дедалі частіше педикульоз буває у цілком благополучних людей, які ретельно слідкують за чистотою. 


Реалія №4 Профілактика педикульозу

Оскільки воші не стрибають і не літають, уберегтися від них цілком реально. Подбайте, щоб ваші речі (приміром, головні убори, рушник) не були разом із чужими, не беріть чужих гребінців і не давайте свого іншим. У громадському транспорті тримайтеся подалі від неохайних людей, у перукарні прослідкуйте, щоб вас обслуговували з чистими рушниками, а якщо купуєте речі, що були у використанні, перед тим як їх одягти, продезінфікуйте та ретельно виперіть.
І повірте—навіть у такий цивілізований і прогресивний час, як сьогодення, ніхто не застрахований від подібного захворювання, тому в першу чергу треба відкинути всякого роду сором.

Швидке реагування на проблему, чітке дотримання інструкції препаратів і посилена гігієна допоможуть назавжди забути про існування таких нежданих гостей, як воші.

Мітки:

Коментарі закриті.