Зарплата минулого року зросла майже на чвертьПитання виплати офіційної, прозорої заробітної плати нині дуже актуальне. Адже зарплата “у конвертах”, на жаль, є досить поширеним явищем.

Багато хто з працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (найчастіше мінімальну) та неофіційну зарплатню. А бувають випадки, коли працівники й не здогадуються про хитрощі своїх керівників. Але і в першому, і в другому випадках працівники є беззахисними перед роботодавцем та обставинами. Щоб у цьому пересвідчитися, варто звернутися до законодавства про працю.

І тоді розвіється міф, що зарплата “в конверті” обопільно вигідна – роботодавець економить на податках, а працівник одержує більше грошей. Проте насправді вигода примарна – такий працівник позбавлений гарантованого законодавством соціального захисту і незаслужено власноруч позбавляє себе гідної пенсії. Адже низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.

Погодившись на неофіційну зарплату, працівник позбавляє себе і щорічної оплачуваної відпустки, оплати лікарняних, допомоги з безробіття, розмір якої залежить від офіційного середньомісячного заробітку, інших соціальних гарантій. А жінки – ще і допомоги по вагітності і пологах.

Звернувшись за захистом своїх прав до будь-якої інстанції, працівник не буде мати доказів для підтвердження розміру заробітної плати, яку він фактично одержував.

Несе втрати і держава, адже з «непрозорої» зарплати не сплачуються податки.

Врешті-решт, і недобросовісні, недисципліновані працівники можуть завдати серйозного клопоту кампанії, де працюють.

Отже зарплата “у конвертах” – це своєрідний трикутник: працедавець – робітник – держава. І якщо кожна з сторін працюватиме у правовому полі – у виграші будуть всі.

Тож працівники повинні захищати свої права на працевлаштування у відповідності до чинного законодавства про працю. А роботодавці мають проявити громадянську позицію і усвідомити свою відповідальність перед працівниками та державою, а отже виплачувати заробітну плату прозоро та сплачувати з неї належні податки і платежі.

Коментарі закриті.