В Україні вже кілька місяців затримується перерахування субвенції з рахунків Держказначейства до місцевих бюджетів, а далі йде ланцюгова реакція – обласні казначейства блокують рахунки міськадміністрацій, пише “УНІАН”.

У підсумку спочатку постраждали незахищені статті бюджетів, а тепер фінансування настільки обмежене, що грошей у регіонах немає і на виплату зарплат, а це вже стосується соціальних, або захищених статей бюджету.

Ситуація доходить до абсурду – місцеві бюджети демонструють “порожні кишені”, казначейство запевняє, що гроші пішли, а уряд повчає, що гроші не дійшли до тих, хто неправильно просить.

Минули вибори – закінчилися гроші

Правління Асоціації міст України 15 листопада розмістило на своєму сайті “Аналітичну оцінку проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів”, у якій детально описала ситуацію, що склалася. АМУ також нагадала, що раніше вже направляла прем'єр-міністру Миколі Азарову Звернення щодо невиплат казначейства, яке ґрунтувалося на аналізі даних понад 120 органів місцевого самоврядування країни. Згідно з аналітичною оцінкою, більшу частину затриманих платіжних доручень та заблокованих рахунків становлять так звані незахищені статті видатків місцевих бюджетів: житлово-комунальне господарство, транспорт, утримання установ бюджетної сфери та соціальної інфраструктури, забезпечення дорожнього господарства та сфери благоустрою, капітальні витрати і т.і.

Крім того, в АМУ наголошують, що затримки та блокування коштів навіть на 3-5 днів створюють серйозні проблеми для органів місцевого самоврядування. Вони завдають матеріальної шкоди через державу, не виконавши зобов'язання за партнерськими договорами та іншим розрахунками, а жителі населених пунктів не отримують відповідних послуг.

«Якщо влітку блокувалися незначні суми, то на сьогодні рахунок пішов уже на мільйони. Тільки за даними міст, доступних для аналізу, зараз заблокований майже 1 млрд грн місцевих бюджетів. Якщо екстраполювати ці показники на всю Україну, то можна говорити про те, що держава безпроцентно кредитується в розмірі 3-4 млрд грн за рахунок місцевих бюджетів. Такий спосіб підтримки ліквідності єдиного казначейського рахунку впливає негативно на якість життя в більшості населених пунктів, а негативні наслідки від таких дій ще довго доведеться виправляти», – наголошується в аналітичній записці АМУ.

А тепер кілька новин з регіонів:

В Івано-Франківську понад двісті осіб пікетували обласне держказначейство, вимагаючи виплати боргів із зарплати. За словами секретаря Івано-Франківської міської ради Руслана Марцінківа, на сьогодні місту не вистачає 38 млн грн для виплати зарплати і на енергоносії бюджетникам. «Хоча на рахунках є 12,5 мільйона гривень, але скористатися цими коштами не можна, тому що казначейство не отримало з Києва вказівку їх пропускати, – сказав Р.Марцінків. – А ще 17 млн гривень – це заборгованість за енергоносії бюджетних установ міста».

УНІАН у міськрадах низки міст Донецької області неофіційно підтвердили, що з кінця або навіть з середини вересня і досі існують великі проблеми з Держказначейством.

Керівники органів місцевого самоврядування Тернопільської області вимагають від керівництва держави виділити кошти на зарплати працівникам бюджетної сфери. У зверненні до уряду зазначено, що регіон недофінансований майже на 175 млн грн, відповідно, до кінця року немає коштів на виплату зарплат учителям, лікарям, працівникам культури та інших бюджетних сфер. Особливо напружена ситуація складається в установах культури, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення, а також в апаратах сільських, селищних і міських рад.

У Сумах через значну заборгованість із зарплати колектив комунального підприємства «Сумиелектроавтотранс» загрожує оголосити страйк, у результаті чого в обласному центрі тролейбуси можуть не вийти на лінії. За словами начальника відділу логістики та зв'язку Сумської міської ради Валерія Семесенка, борг становить близько 2 млн грн: «Вони не отримали її за серпень, вересень і жовтень. Ситуація ускладнюється тим, що з держбюджету не надійшло 2,3 млн грн компенсації за пільговий проїзд пасажирів». Як пояснив ситуацію мер міста Геннадій Мінаєв, «у казначействі також «зависли» гроші міського бюджету, виділені для потреб підприємства на суму 1 млн грн. Я вже не кажу, що шини потрібно купувати 250 штук по 3 тис грн кожна на зиму і плюс запчастини», – сказав мер.

Мер Кременчука Полтавської області Олег Бабаєв відправив телеграму до Кабінету міністрів і Міністерства фінансів з проханням розблокувати рахунки міськвиконкому в Держказначействі і профінансувати незахищені статті видатків. «У нас у Держказначействі зависло платежів понад 20 млн грн. Усе це незахищені статті бюджету. Абсолютно важка ситуація з будівництвом, ремонтом, асфальтуванням доріг, ремонтом лікарень. Не проходять інвестиційні платежі та держсубвенції. Ми подаємо до казначейства платіжки і просимо оплатити, але казначейство не пропускає ці витрати», – заявив мер, додавши, що аналогічна ситуація склалася у всій області. «Не зрозуміло чому. Гроші ми заробили, вони у нас є, але нам їх не дають», – сказав Бабаєв.

Наостанок: у єдиному зоопарку Чернігівської області, розташованому в райцентрі Мена, 6 бурих ведмедів і 4 скунси досі не залягли у сплячку. Як пояснила директор зоопарку Зінаїда Максименко, зазвичай тварини залягають у сплячку наприкінці жовтня і прокидаються тільки наприкінці  березня наступного року. Вона припустила, що на «бадьорий» стан тварин, крім теплої погоди, яка зберіглася, можуть впливати і зміни в їхньому живленні, оскільки через наявні затримки із фінансуванням через казначейство в раціоні мешканців зоопарку переважає картопля. У Головному управлінні культури, туризму і охорони культурної спадщини Чернігівської облдержадміністрації підтвердили, що протягом останніх двох місяців через казначейство проплати здійснюються нерегулярно.

УНІАН на початку тижня звернувся за коментарем до Держказначейства, але на момент виходу статті відомство відповідь не надало. Утім, ми продовжуємо чекати відповіді і як тільки її отримаємо, обов'язково оприлюднимо.

Ще один цікавий нюанс. Вищезазначене звернення Асоціації міст України до уряду з повним викладенням даних за регіонами у вигляді інфографіки оприлюднено на сайті АМУ. Тепер адреса не є читабельною (http://www.auc.org.ua/news/analitichna-otsinka-problem-kaznacheiskogo-obslugovuvannya-mistsevikh-byudzhetiv). А шкода – інфографіка там наочна.

Вказівка до дії – вчися випрошувати належне

Натомість влада відповіла на запитання про заборгованість з істинно владним цинізмом. До прем'єр-міністра Миколи Азарова це поняття застосовується  з відмахуванням на Оскара Уайльда: цинік – «людина, що знає всьому ціну, але не цінує нічого». Як можна інакше охарактеризувати обіцянку Кабміну вирішити проблеми регіонів, чаша терпіння яких щодо заборгованості із зарплат переповнена, і ясніше до того ж, як правильно, без мітингів, просити допомоги щодо цього питання місцевої влади, яка за волею виборців опо

Коментарі закриті.