Дим від пожеж піднімається за селищем Кустарівка – на південному сході від Москви. Фото: Denis Sinyakov/Reuter.

Незважаючи на 100-градусну температуру та шкідливий чад, який з’являється в результаті пожеж на торфовищах і в лісах, зростає ще одна проблема. Річ в тім, що пожежі в регіонах, покритих викидами від Чорнобильської ядерної катастрофи, що сталася 24 роки тому, можуть знову підняти радіоактивне випромінюання з димом в повітря.

Декілька пожеж були зареєстровані в забрудених регіонах Росії, включаючи три сильно опромінені райони в Брянській області, зазначила екологічна група Грінпіс Росії у своїй заяві у вівторок.

54546

На своєму шляху вогонь спалює всю рослинність.

“Пожежі на цих територіях без ніяких перешкод призведуть до збільшення випромінювання”, – говорить голова енергетичної програми Грінпісу Росії Володимир Чупров. – “Дим і радіоактивні залишки будуть поширюватися. Зона ураження залежатиме від сили вітру.”

Керівники російської служби охорони лісів підтвердили, що дійсно у вівторок на забруднених ділянках були пожежі. І висловили побоювання, що в результаті слабкого нагляду через зміни в службі охорони лісів може підвищитися шанс того, що радіоактивний дим буде розностися на населені пункти. Поки що невідомо, який ризик для здоров’я принесе радіація і на скільки вона поширилася за ці тижні пожеж по Росії.

Небезпека походить від радіоактивних опадів, що покрили Росію, Україну та Білорусію в результаті аварії на Чорнобільській АЕС 26 квітня 1986 року.

“Коли сталася катастрофа, три області були покриті радіоактивними опадами, – говорить директор Санкт-Петербурзького міжнародного екологічного обєднання Bellina. – Опади покрили дерева та траву. Тепер, коли горять пожежі, горить опромінена флора і вся радіація з димом виходить у повітря, яке поширується на населені пункти, де люди вдихають її разом із димом.

Ще минулого тижня міністр з надзвичайних ситуацій Росії попередив, що пожежі можуть випустити радіоактивні частинки в повітря.

Відповідаючи на заяву Грінпісу, головний санітарний лікар Росії Геннадій Онищенко говорить: “Не існує потреби панікувати. Все добре.” Раніше він та інші високопосадовці потрапили під зливу критики, за те, що приховали дані про смертність в Москві через пожежі та дим.

Ніхто не говорить, що радіоактивне випромінювання від пожеж може сягнути розмірів Чорнобильської катастрофи. Проте вчені вже давно довели, що пожежі мають здатність розповсюджувати з димом радіацію.

Служба охорони лісів визначила сім регіонів, де на забруднених площах горять пожежі. Особлива увага приділяється Брянську, що найбільш сильно постраждав від аварії на Чорнобильській АЕС.

За матеріалами The New York Times.

Коментарі закриті.