IMG_2955Грати в шахи і любити їх мене навчив батько, і вже 27 років я захоплююсь цією цікавою грою. Я пригадую ті часи, коли ми грали в шахи на перервах у школі, залишалися після уроків, щоб виявити сильнішого в класі.  Прийшовши зі школи, я одразу йшов до шахового клубу і годинами просиджував за шаховою дошкою. Люди грали в шахи і на вулиці, просто на лавках. Крім того в районі регулярно проводилися турніри, на які приїжджали майстри з Чернігова та сусідніх районів. Кількість учасників завжди була не меншою 15 чоловік, і навіть півфінали області в Мені грали. А занепад почався вже через декілька років після закриття шахового клубу. Повний же занепад прийшовся на період після припинення роботи шахового гуртка.

І дуже сумно дивитися на ситуацію в районі з шахами зараз. По пальцям однієї руки можна перерахувати тих, хто хоче розвивати шахи в районі, але можливості їх обмежені, а знайти підтримку у керівництва району чи спонсорів становиться все важче. Всі намагання знову відкрити шаховий клуб, виявляються марними, перш за все немає нормального приміщення. Провести турнір теж з кожним роком становиться все складніше. Вже більше року в районі не проводяться районні змагання з шахів. Основною причиною є відсутність місця для його проведення. Крім того відсутні шахові годинники, та шахи. Для турніру приходиться приносити все з дому.

А ось в Щорсі, Корюківці, Городні шахи успішно розвиваються. Регулярно проводяться чемпіонати, спонсори допомагають у придбанні шахового інвентарю, функціонують шахові гуртки та клуби. Тому і приходиться їздити на змагання в сусідні райони. І на цих змаганнях наші шахісти завжди в числі фаворитів. Наприклад, у командних турнірах у Щорсі вже чотири роки поспіль команда Мени займає 2 місце.

В Мені теж декілька разів ми організовували шахові турніри за участю шахістів сусідніх районів. Але ж відсутність постійного приміщення, стає великою перепоною при організації турнірів районного та міжрайонного масштабів. 20 березня, вперше за останній рік, за підтримки директора ТОВ ДОК «Казковий-2» Пилипенка О.Г. було проведено шаховий турнір між командами Менського і Корюківського району. В командних змаганнях менянам вдалося переграти корюківчан з рахунком 3:2, але в індивідуальних змаганням шахісти з Корюківки зайняли перші п’ять місць, тим самим довівши аксіому «щоб добре грати в шахи, треба постійно тренуватися». Тренуватися вдома можна, але без практики, ці тренування нагадують тренування футболіста без м’яча. Їхати на обласні змагання без належної підготовки, теж марна справа. Це я перевірив на собі. Так два роки назад на Олімпіаді державних службовців, мені вдалося виграти 1 місце, а вже через рік тільки 5-те. До речі те, що за перше місце ніхто навіть «дякую» не сказав, крім керівництва відділу молоді і спорту, свідчить знову ж таки про те, що розвиток шахів в районі не цікавить керівництво.

В школах району шахи взагалі майже ніхто не розвиває. З кожним роком діти грають все слабше. А міжшкільні змагання з шахів, як на мене, взагалі проводяться тільки для галочки. 95% школярів, учасників міжшкільних турнірів, не знають навіть азів шахової гри. Все це свідчить, що шахи в Менському районі занепадають. Хоча і тут слід відмітити, що завдяки батькам, деякі діти досягають гарних результатів. Наприклад, учениця Менської школи–гімназії Дорошенко Аня (7 років) на останніх міжшкільних змаганням виграла 7 ігр із 7, обігравши набагато старших дівчат. Завдяки своєму батьку, дівчинка досягла такого результату за рік-півтора. А коли працював шаховий гурток для школярів – результати були ще кращі, адже варто згадати Лесю Корицьку, або Верещинського Юрія, які дадуть фору будь-кому в районі. Нажаль зараз молодь більше вабить алкоголь…  То чому у нас в районі ніхто не зацікавлений у відкритті хоча б шахового гуртка, або ще краще шахового клубу. Невже в районі немає меценатів шахів?

Реанімувати шахи в районі можна спробувати, але треба допомога громадськості. Перш за все хочеться звернутися до керівників підприємств, профспілок і керівництва району з пропозицією у проведенні шахових змагань на Ваших підприємствах. Потім можна провести турніри між підприємствами, чемпіонати між депутатами, державними службовцями, чемпіонати населених пунктів і т.д. В організації турнірів допоможемо, головне Ваше бажання. По-друге для популяризації шахів хотілося б виступити з проханням до керівництва району та підприємців допомогти у відкриття шахового гуртка для дітей.

Маю надію що разом ми зможемо повернути розвиток шахів в районі на попередній рівень, адже у нас є молоді талановиті діти, які можуть здобувати  призові місця на обласних змаганнях, але їм треба наша допомога.

Коментарі закриті.