Полуницю вигідніше вирощувати, ніж картоплю

Відколи і створили сім’ю, 34-річний Олег і 38-річна Валентина Демченки з Холмів вирощують вдома полуницю, – пише Наталія Рубей.

 

. Декілька років поспіль ароматної ягоди садили багато: і собі, і на продаж, нині – лише для своєї сім’ї. Чому зменшили ділянку? І чи планують знову закладати полуничну «плантацію»? Йдемо у гості на чужі грядки!

«Великий хлопчик», «Чумора» та інші

Сьогодні у Демченків – невелика ділянка з полуницею. І на неї вже бігають позирати троє дітлахів: третьокласниця восьмирічна Оля, п’ятирічна Настуня і чотирирічний Женя. Чи, бува, не достигли без них ароматні полуниці? Мама Валя погримує на малечу, аби не прим’яли лопушистих кущів. Та хіба ж вгледиш за дітворою, коли достигають найулюбленіші літні ласощі?!.

І навіть не тому, що у світі зараз існує понад триста сортів полуниці, її навряд чи витіснять з верхівки «рейтингу» навіть численні найекзотичніші представники смачного розмаїтого ягідного царства. Полуниця – королева ягід! І з цим важко посперечатися. Адже мало хто її не вирощує вдома, не зберігає у морозильній камері холодильника, у льоху – у вигляді запашного варення, джему чи компоту. Бо це ж так смачно!

Олег Демченко каже, що найоптимальнішим варіантом є вирощування вдома ранніх, середніх і пізніх сортів. Одна відійшла – інша на підході.
Собі купував колись ранню «Вікторію» у Корюківці, – розповідає Олег. – Тоді ще й «Big boy» у чоловіка з Олександрівки. Добре прижилися і плодоносили обоє сортів. А ось пізня «Чумора» не прийшлася до душі…

Якщо брати до уваги прибутковість, то, на думку Олега, полуницю вигідніше вирощувати, ніж картоплю. Зізнається, декілька років тому, коли зарплатня сільського пожежника (він тоді працював у МПО – Авт.) була лише декілька сотень гривень, на продажу власної ягоди йому вдавалося за-робляти по півтори тисячі.
– І при цьому затрати на вирощування ягід – мінімальні, – продовжує О. Демченко. – Втрачаєш хіба що площу своєї земельної ділянки, більше нічого. Сади, доглядай, підживлюй – і збирай ягоди! До речі, найкращою суміжною культурою для полуниці є часник, який прекрасно почувається у міжряддях.

 

Агроволокно навесні і щедрий полив у серпні

Демченки стверджують, що ніяких особливих секретів у вирощуванні полуниці не мають. На підготовлену, поскороджену ділянку висаджують на зиму (тоді приживлюваність краща) кущики полуниці, поливають. Пізніше підживлюють гноєм (розтрушують) і чекають весни.

– Тільки-но зійшов сніг, вкриваємо ділянку агроволокном приблизно до того часу, коли яблуня відцвіте, тобто вже не повинно бути приморозків, – ділиться своїм досвідом холминський господар. – Світло і вологу воно пропускає, а головне – захищає від холоду і забезпечує кращі умови для вегетації. Різниця між мікрокліматом під агроволокном і поза ним – близько 4 градусів. Отож сенс є…
Деревний попіл теж зарекомендував себе якнайкраще у догляді за полуницею. Олег стверджує, що він і кислотність ґрунту гасить, і навіть знищує деяких шкідників на ягідних рядах. З мульчування визнає траву і шиголку (хвою). А ось солома і тирса, каже, гірші. Перша може містити насіння різного зілля, а друга – окислює ґрунт. Користь мульчування природним матеріалом – у підживленні, а вже яким – кожен обирає сам.

Наприкінці серпня ділянку з полуницею треба щедро поливати, – переконаний О. Демченко. – Бо саме у цей час формується зав’язь на наступний рік, тобто, майбутній урожай. А восени треба обов’язково скошувати ділянку полуниці, бо у старому листі зберігається багато інфекцій.

 

Земляна жаба – відро ягід береже!

Так Олег відповів на моє запитання про можливих шкідників: кліщів, слимаків і т.д. Каже, хочете – вірте, а хочете – ні, але саме земляна жаба позбавить грядку з полуницею від різних небажаних «гостей». Отож жабу на городі не чіпати, вона «у законі»!

 

Садити: багато чи лише для себе?

Демченки кажуть, що відмовилися колись від великих полуничних ділянок, бо у Холмах тоді на неї особливого попиту не було – чи не у кожного своя на городі. А возити на продаж хоча б у Корюківку – не мали власного транспорту. Зате тепер мають, отож, можливо, ще й подумають про полуничні заробітки – посміхається голова родини. Все ж трьох діток піднімати на ноги! Хоча для цього вони й так трудяться: господарство тримають, бджільництвом займаються. Ось про бджіл і пасіку Олег може говорити годинами! А полуниця – це, зізнається, більше по дружининій частині. Валя її доглядає, збирає і заготовляє. На всю родину. І на весь рік.

 

Коментарі закриті.