З 1 січня 2011 року вступив у дію Податковий кодекс України. Розділ ІV даного законодавчого акту має назву «Податок на доходи фізичних осіб», яким передбачено оподаткування доходів громадян. Статтею 167 даного законодавчого акту встановлено ставки податку на доходи фізичних осіб від 0% до 30% в залежності від виду доходів.

Найпоширеніша ставка оподаткування становить 15 відсотків і застосовується до доходів, одержаних у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, які виплачуються у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. Але якщо загальна сума отриманих у звітному податковому місяці вищевказаних доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15 відсотків.

Статтею 169 встановлено порядок надання податкових соціальних пільг. Зокрема зазначено, що дані пільги застосовується лише до доходів у вигляді заробітної плати та у розмірі, що не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. У 2011 році заробітна плата, до якої застосовується податкова соціальна пільга, не повинна перевищувати 1320 грн.

Загальна податкова соціальна пільга надається у розмірі, що дорівнює 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 1 січня звітного року, у 2011 році вона становить 470,5 грн. Для окремих категорій громадян застосовуються податкові соціальні пільги у розмірі 100%, 150% та 200% від загальної податкової соціальної пільги.

Пільги застосовуються за одним місцем роботи на підставі поданої платником податків заяви разом із підтверджуючими документами. При цьому всі громадяни, які мають право на вищезазначені пільги, повинні подати такі заяви вже у січні 2011 року.

Новим у законодавстві є те, що податкові агенти зобов’язані будуть подавати податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб щомісяця, протягом 20 календарних днів після його закінчення (стаття 176), а також суми утриманого з них податку в терміни, встановлені для податкового кварталу (форма № 1-ДФ). Сума податку, зазначена в такому розрахунку, є узгодженою та в разі неповної чи несвоєчасної сплати стягується до бюджету разом зі сплатою штрафів та пені.

Декларація та розрахунок подаються незалежно від того виплачує чи ні доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.

З питань щодо роз’яснення норм Податкового кодексу України можна звернутися за контактними телефонами

Начальник відділу оподаткування фізичних осіб                                   Анатолій Романенко

Коментарі закриті.