У Сосницькій бібліотеці.
У Сосницькій бібліотеці.

Минають ті часи, коли бібліотеки були виключно книгосховищами. Сучасна бібліотека – це й інформаційно-культурний центр, і місце для спілкування, і установа, де можна освоїти навички роботи на комп’ютері. Українським книгозбірням допомагає стати саме такими проект «Бібліоміст», що реалізується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Сусіди перемогли

«Бібліоміст» за час своєї діяльності допоміг забезпечити комп’ютерним обладнанням близько 1600 публічних бібліотек в Україні. Серед них і наші сусіди – Сосницька централізована бібліотечна система. Менські бібліотекарі також подавали свій проект на конкурс. На жаль, його не було підтримано.

А в Сосницькому районі комп’ютеризовані книгозбірні успішно працюють вже більше року. З 15 комп’ютерів, які сосничани отримали за програмою «Бібліоміст», чотири встановлено в читальному залі районної бібліотеки для дорослих, три – в дитячій районній бібліотеці, по два комп’ютери отримали сільські бібліотеки-філії в Авдіївці, Загребеллі, Чорнотичах та Хлоп’яниках.

– Кількість відвідувачів бібліотек з того часу відчутно збільшилася, – запевняє директор Сосницької централізованої бібліотечної системи Тамара Гребеник. – І у районному центрі, і у селах. Молодь стала частіше у нас бувати, адже вона більш «продвинута» у комп’ютерній техніці. У Загребеллі, наприклад, сільські школярі чи не на кожній перерві поспішають до бібліотеки. Але за цей рік і представники старшого покоління все більше освоюють комп’ютерні можливості.

До речі, Сосницька бібліотека – одна з найстаріших в області. Минулого року тут урочисто відзначили 140-річчя з часу її заснування. Ось так вдало поєдналися і сива давнина, і сучасні можливості.

За словами Тамари Гребеник, попри всі труднощі, у районі не скорочується мережа бібліо­тек – діють 23 сільські філіали, одна міська та дві районні книгозбірні. І в ідеалі хотілося б, щоби усі вони надавали людям послуги на сучасному рівні.

Власне книговидавництво

– Звичайно, найактивніші користувачі комп’ютерів – молодь, – ділиться директор центральної бібліотечної системи. – Для студентів нашого сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку нові послуги стали у нагоді. Адже вони тепер можуть безкоштовно користуватися інтернетом при підготовці до сесій та й загалом у навчальному процесі.

За словами Тамари Олександрівни, у відвідувачів старшого віку особливою популярністю користується комп’ютерний сервіс «Скайп», який дає змогу не тільки безкоштовно поговорити з рідними та близькими, котрі мешкають у будь-якому куточку земної кулі, але й побачитися з ними за допомогою відеозв’язку.

А ще до бібліотеки тепер ходять, аби зробити покупки в інтернет-магазинах, поспілкуватися в соціальних мережах, дізнатися інформацію про санаторії, де збираються відпочити та поліпшити здоров’я… Усі вигоди, які надає доступ до інтернету, важко і перелічити.

Сосницькі бібліотекарі за сприяння кандидата в народні депутати змогли придбати кольоровий принтер. І тепер навіть виготовляють книжечки місцевих авторів та брошури, необхідні у роботі книгозбірень. До прикладу, віддрукована у бібліо­теці дитяча книжка Петра Макаренка «Дідусеві казки» користується неабиякою популярністю у книголюбів. І дизайн, й ілюстрації зроблені на професійному рівні.

Користуються комп’ютер­ними можливостями і самі бібліотекарі. Адже проводять чимало масових заходів, організувати які допомагає «все­світня павутина».

Потенціал є

– У нас у Мені встановлено два комп’ютери, через які відвідувачі мають безкоштовний доступ до інтернету, – розповідає директор Менської централізованої бібліотечної системи Інна Дудко. – Щоправда, техніка вже старенька. Та й особливого попиту на цю послугу не спостерігається. Я все ж вважаю, що бібліотеки мають залишатися у першу чергу популяризаторами книги, а не перетворюватися на інтернет-клуби.

За словами Інни Дудко, наразі більшу стурбованість викликає стан бібліотечних установ, більшість з яких не опалюється та потребує ремонту.

Районній бібліотеці не завадило б мати, наприклад, мультимедійну дошку, сучасний відеопроектор… Бо під час масових заходів доводиться користуватися стареньким телевізором. А у нашій бібліотеці організовується багато виставок, презентацій, зустрічей, творчих вечорів, на які приходять і школярі, і молодь, і люди старшого віку.

Хоча бібліотеки Менщини найчастіше відвідують саме з метою читання книг, звісно, технічний прогрес допоміг би у подальшому розвитку.

– Наші бібліотечні установи мають великий потенціал, – стверджує Інна Володимирівна. – Наприклад, бібліотека у Макошине, де і колектив надзвичайно творчий, злагоджений і працьовитий. Гадаю, що можливе долучення до проекту «Бібліоміст» допомогло би ефективніше реалізувати цей потенціал.

Коментарі закриті.