Голова Групи підтримки України Європейської комісії Пітер Вагнер на урочистостях з нагоди відкриття тижня сталої енергії в Чернівцях говорив про ефективність використання енергоресурсів і захисту клімату в Україні, системний підхід у здійсненні спектру реформ, запевнив учасників заходу в постійній та максимально можливій підтримці ЄС кроків по впровадженню Угоди мерів в українських муніципалітетах.

На моє запитання, чи не перешкоджають, бува, темпам впровадження енергоощадних технологій ментальні риси українцям, поважний гість переконливо констатував, що наша країна в багатьох питаннях досягла рівня країн-членів ЄС.

– Ми позитивно оцінюємо реформи в Україні, – наголосив пан Пітер. – Україна має великий соціальний і економічний потенціал. Європейський Союз в свою чергу надає їй велику підтримку для вирішення економічних проблем та впровадження проектів з енергоефективності.

Для нашої країни, за його словами, тепер важливо стабілізувати проведені реформи і не відступити назад.

Пітер Вагнер висловив свою думку і щодо важливості проведення в Україні тижнів сталої енергії. Такий важливий захід відбувся вже увосьме.

– Європейський тиждень сталої енергії відзначається по всій Європі, щоб привернути увагу до необхідності економії енергії на місцевому рівні. Це особливо важливо в Україні, оскільки дозволить підвищити енергетичну безпеку держави за рахунок зменшення споживання газу. Крім того, проекти з енергоефективності стимулюють місцеву економіку та створюють нові робочі місця, – наголошував Пітер Вагнер.

Десятки українських міст приєдналися до європейських ініціатив, ставши учасниками низки проектів і програм.

Підтримка Євросоюзу

Реформа у сфері енергетики стала пріоритетом уряду України з 2014 року. Завдяки підтримці Європейського Союзу та інших донорів Україна змогла втілити ключові зміни у таких секторах: газовому, електричної енергії, енергоефективності, енергобезпеки. Зміни сприяють підвищенню прозорості української енергетики, а також зменшенню корупції, удосконаленню надійності та якості послуг. Показово, що енергетика, яка завжди була збитковим сектором, починає приносити прибутки та сприяти економічній і політичній незалежності України.

Основний напрямок допомоги ЄС – енергоефективність та енергетична безпека в усіх секторах: державному, комунальному та бізнесі. Населення, теплокомуненерго та бюджетні установи скоротили споживання газу з 24 мільярдів кубів у 2014 році до 18 млрд кубів у 2017. Україні вдалося істотно зменшити залежність від російського газу, а потребу в імпортованому паливі сьогодні вдається задовольнити завдяки постачанню з ЄС.

Європейський Союз ставить за мету допомогти Україні перейти до низьковуглецевої стійкої економіки. Такий перехід дозволить нашій країні економити енергетичні ресурси, бути в тренді зростання частки відновлювальних джерел енергії в енергетичному балансі держави і скоротити обсяги шкідливих викидів. Сьогодні в Україні відновлювальна енергетика дає лише до 2% всієї енергії. До 2020 року цей показник повинен сягнути 12%.

Програми, гранти і гроші

Європейський Союз підтримує та фінансує модернізацію енергетичного сектору України, передусім енергоефективність та енергетичну безпеку. Лише у рамках програми E5P ЄС профінансує понад 20 проектів на суму 40 мільйонів євро. Міста-учасники програми «Угода мерів – Схід» отримають від 500 тисяч до 1 мільйона євро на енергоефективні проекти. ЄС у межах проектів E5P та Угоди мерів виділяє гранти на утеплення будинків, шкіл, лікарень, дитячих садків, модернізацію теплових мереж і комунального транспорту, освітлення у містах та інші заходи.

Підтримка житлового сектора здійснюється через енергетичну програму 1Q Energy, а також у широкому масштабі – через український Фонд енергоефективності у формі грантів для ОСББ на реалізацію заходів енергозбереження.

«Угода мерів – Схід» (Com – Fast) – проект, що фінансується ЄС та підтримує діяльність Угоди мерів у країнах Східного партнерства. Підписанти добровільно прагнуть скоротити викиди СО2 до 2030 року щонайменше на 30%. Проект підтримує органи місцевої влади у виконанні своїх зобов’язань за допомогою комплексу заходів, включаючи службу підтримки та розвитку, які сприяють розробці та впровадженню Планів дій щодо сталого енергетичного розвитку та клімату. Міста отримують доступ до ресурсів, технічних знань та консультацій.

«Угода мерів – Демонстраційні проекти» (CoM – DeP) – програма створена на рівні Європейської комісії. Її мета – надання належної підтримки впровадженню проектів у сфері енергоефективності відібраним містам згідно з їхніми планами дій. З 2015 року програма підтримує в Україні 11 демонстраційних проектів та ще з 2018 року з модернізації тепло- та водопостачання, громадського транспорту, комунальних закладів та інші заходи. Загальна сума виділених коштів – 8 мільйонів євро.

Проект щодо впровадження енергоефективного вуличного освітлення реалізовується і на Чернігівщині – в місті Мена.

Йшлося під час Європейського тижня сталої енергетики в Чернівцях і про Фонд енергоефективності – фінансовий та технічний інструмент, який фінансується українським урядом, ЄС та урядом Німеччини і створений для підвищення рівня енергоефективності у житловому секторі. Передбачається, що Фонд почне працювати вже восени 2018 року з річним бюджетом у понад 1,5 мільярда гривень, які виділить уряд. ЄС надасть 100 мільйонів євро через Програму підтримки енергоефективності в Україні.

– Ми переконані, що Фонд енергоефективності та його програми допоможуть великій кількості українців підвищити енергоефективність своїх помешкань, – підкреслював керівник напрямку «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище» Представництва ЄС в Україні Йоханнес Баур.

Інвестиції в енергоефективність допоможуть Україні втілити нову енергетичну стратегію, орієнтовану на зменшення споживання енергоносіїв, заощадження коштів на закупівлю газу, вугілля та інших енергетичних ресурсів, покращення екологічної ситуації. Запроваджуючи заходи енергоефективності в житловому секторі, українські громадяни зможуть зменшити витрати на комунальні послуги та поліпшити свої житлові умови.

Скорочення споживання енергетичних ресурсів зменшить залежність від імпортних енергоносіїв, а заощаджені кошти можна інвестувати в економічне зростання, соціальну сферу. Покращення екологічного стану міст.

Чернігівські міста й угоди мерів

Угода мерів – європейська ініціатива, в рамках якої місцеві, регіональні й національні органи влади добровільно зобов’язуються співпрацювати задля досягнення кліматичних та енергетичних цілей ЄС. «Угоду мерів – Схід» підписали 296 міст, в яких проживає понад 75 мільйонів мешканців. Угоду мерів щодо клімату та енергії – понад 7600 міст, в яких мешкає більше 235 мільйонів громадян. Загалом вже майже 200 українських великих і малих міст стали підписантами Угоди мерів.

Серед міст, що отримали гранти та технічну допомогу ЄС для реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату в рамках проекту «Угода мерів – Демонстраційні проекти», є і Чернігів. Економія електроенергії в загальноосвітніх школах, термомодернізація шкіл, заміна віконних конструкцій, закупівля тролейбусів – позитивні здобутки обласного центру.

Містами-підписантами Угоди мерів стали ще й Сосниця, Варва, Ніжин, Новгород-Сіверський, Короп…

Що ж до Мени, то до кінця липня 2018 року повинні завершитися роботи з модернізації вуличного освітлення – монтаж світильників, заміна кабелів, встановлення і налаштування систем управління. Реалізація проекту, на жаль, затягнулася в часі. Цілі були амбітними – встановлення енергозберігаючих світильників мало б знизити споживання електроенергії на 66%. Викиди СО2 зменшитися з 832 до 283 умовних тонн у рік.

У межах Європейського тижня сталої енергії в Чернівцях до ініціативи ЄС «Угода мерів» приєдналися ще 14 українських міст та 6 міст отримали гранти на реалізацію енергоефективних проектів за окремою програмою «Угода мерів – Демонстраційні проект». Чернігівських міст у списку цього разу не було.

За великим рахунком, Європейські та донорські кошти – все ж тимчасовий стимул. Основним спонсором заходів з енергозбереження, ощадливості, збереження екології та зменшення викидів СО2 мають бути громадяни, які усвідомлюють необхідність поступального руху до європейських стандартів, українці, котрі інвестуватимуть у національну економіку та місцевий бізнес. Тільки гуртом, спільними силами можна швидко й ефективно досягти цілей.

Коментарі закриті.