Пенсійна реформа стартувала 11 жовтня. Пенсії осучаснили (підвищили) заднім числом – з 1 жовтня. Відразу ж виникло багато нарікань: комусь додали всього 100–200 грн, а комусь – кілька тисяч. Питань стосовно пенсійної реформи виникає багато. Отож за роз’ясненнями звернулися до начальника відділу обслуговування громадян Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тетяни Гапоненко.

Багато розмов йде про «осучаснення» пенсій, тому хотілося б почути, як це вплине на розмір виплат?

Останнє осучаснення пенсій здійснювалося у травні 2012 року, а мінімальна пенсія підвищувалася дев’ять разів. У результаті мала місце дискримінація пенсіонерів за роком виходу на пенсію при однаковій кількості страхового стажу та розміру заробітку. Наприклад, пенсіонерам, які вийшли на пенсію до 2008 року, вона розраховувалася за показником середньої заробітної плати 1197,91 грн, а пенсіонеру, який вийшов на пенсію у 2017 році, виплата обчислена з показника 3764,40 грн. У результаті цього розмір пенсії дуже різниться не на користь «старих» пенсіонерів.

Наразі законом передбачено, що з 1 жовтня цього року осучаснення пенсій «старих» пенсіонерів здійснюватиметься з використанням показника заробітної плати на рівні 3764,40 грн, що надало можливість відновити соціальну справедливість.

Як змінилась величина оцінки одного року страхового стажу з 1 жовтня?

Для пенсій, які осучаснені з 1 жовтня, величина оцінки одного року страхового стажу змінена з 1,35% на 1%. Хочу зазначити, що до кінця року новопризначена пенсія буде обраховуватися із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Що означає поняття «пенсійний коридор»?

Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, яким виповнилося 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років, починаючи з 2021 року), за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті, у кого страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу поступово збільшуватиметься (щороку на один рік). У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті, у кого буде не менше 35 років стажу.

Якщо людина на 1 січня 2018 року має стаж від 15 до 25 років, то вона матиме право на пенсію за віком у віці 63 роки. У наступні роки цей стаж щорічно збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. А особам, які станом на 1 січня 2019 року матимуть стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія призначатиметься тільки при досягненні 65 років. У цьому випадку також мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, щорічно збільшуватиметься на 12 місяців.

Чи ліквідують пенсії за вислугу років?

Особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених законом.

Також право на пенсію за вислугою років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом міністрів України.

Чи буде відновлено виплату пенсії працюючим пенсіонерам у повному обсязі?

Так, із 1 жовтня особливий порядок виплати пенсій для працюючих пенсіонерів скасовано. Їм виплата пенсій буде проводитись у повному обсязі.

Який розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 1 жовтня?

З 1 жовтня для розрахунку пенсій застосовується прожитковий мінімум для непрацездатних громадян у розмірі 1452 грн.

Яким чином буде виплачуватися перерахунок пенсії?

Передбачається автоматичний перерахунок. Доплата буде виплачена додатковими відомостями цього місяця. А пенсіонери, у яких сума доплати менше 140 грн, підвищення отримають у листопаді разом із основною пенсією.

Чи буде зменшено розмір пенсії, якщо при проведені даного перерахунку пенсія зменшилась?

У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Що відбуватиметься далі з пенсіями тих жінок, які вийшли на пенсію у 55 років, адже у таких випадках розмір пенсії був зменшений у зв’язку з підвищенням пенсійного віку?

Зниження розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого ч. І статті 26 закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого ч.1 статті 26. Після завершення цього періоду розмір пенсії буде переглядатися без застосування зниження пенсії.

Мітки:

Коментарі закриті.