Одним додали 100 гривень, іншим – понад тисячу, ще інші підвищення зовсім не відчують.

 

Нещодавно набув чинності закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Він істотно змінює умови виходу на пенсію та суми пенсійних виплат. “Вік виходу на пенсію залежатиме від наявного страхового стажу, – каже Людмила Денісова, голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

 

– У 2018 році страховий стаж становитиме вже 25 років. Із 1 січня 2019-го він збільшуватиметься щорічно на один рік протягом 10 років – з 25 до 35 років. Із 2028 року пенсії у 60 років призначатимуть особам, які матимуть 35 і більше років стажу, у 63 роки – особам, що матимуть від 25 до 35 років стажу, у 65 років – від 15 до 25 років стажу. І лише ті, кому до 31 грудня цього року виповнюється 60 років, зможуть вийти на пенсію за віком, маючи мінімальний страховий стаж 15 років”.

 

Отже, ті, кому нині ще тільки 49 – 50, зможуть вийти на пенсію через 10 років лише у випадку, якщо напрацюють собі у загальному 35 і більше років стажу. Іншим доведеться ходити на роботу на 3 – 5 років довше.

“Насправді це підвищення пенсійного віку для окремих категорій до 63 – 65 років, – коментує нові норми народний депутат Роман Семенуха.  – У Європі середній вік виходу на пенсію – 63 – 67 років, але там зовсім інша тривалість життя. Не впровадивши реформ у медицині, не добившись збільшення середньої тривалості життя, підвищення пенсійного віку – це цинізм”.

 

“У 2028 році 35 років стажу матимуть тільки 55% 60-річних громадян. Тобто решті доведеться працювати довше”, – уточнює кандидат економічних наук Лідія Ткаченко. – А якщо в людини не буде відповідного страхового стажу, які тоді у неї варіанти? – У такому разі час призначення пенсії за віком відкладається, – пояснює Лідія Ткаченко. – Якщо у 2018 році на момент досягнення 60 років (для жінок – 58,5 року), особа мала стаж від 15 до 24 років включно, вона зможе отримати пенсію за віком, коли їй виповниться 63 роки або вона напрацює стаж 25 років.

 

Далі критерії стажу для виходу на пенсію у 63 роки теж зростатимуть щороку на один рік. Якщо людині виповниться 60 років (для жінок – 59 років) у 2019 році, вона матиме право на призначення пенсії у 63 роки за наявності стажу від 16 до 25 років включно. Якщо стаж становитиме 15 років – доведеться або працювати, щоби здобути додатковий стаж, або чекати віку 65 років.

 

– А якщо особа досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію, і не працює, бо з певних причин втратила роботу?

Л. Денісова: – Законом передбачено, що таким людям призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу в порядку, визначеному урядом.

 

Л. Ткаченко: – Із 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020-го непрацюючим особам, що досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж принаймні 15 років, призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу.

Її виплачуватимуть, доки людина набуде право на призначення пенсії відповідно до своїх показників стажу. Допомога буде на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (за проектом державного бюджету з 1 січня розмір такого прожиткового мінімуму становитиме 1373 гривні).

 

– Якщо людина матиме менше як 15 років стажу?

Л. Ткаченко: – Оскільки офіційно пенсійний вік залишається у нас 60 років, то будь-яка особа віком 60 років і більше може звільнитися з роботи й претендувати на допомогу із малозабезпеченості. А по досягненню 65 років може звернутися в органу соцзахисту, щоб їй призначили державну соціальну допомогу як особі, що досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсію. Розмір такої допомоги теж становить прожитковий мінімум, вона по факту надається без перевірки доходів і довічно. Права на пенсію вона не матиме. Зрештою, і досі особам, котрі не мали 15 років страхового стажу, не призначали страхової пенсії за віком, вони мали право тільки на державну соціальну допомогу.

 

 

– Чи можна буде докупити стаж?

Л. Денісова: – Так, особам, які не мають відповідного страхового стажу, буде надано можливість одноразово сплатити страхові внески за попередні періоди з коефіцієнтом 2 без будь-яких обмежень, набути таким чином собі стаж та отримати пенсію.

– Вартість одного року розраховується за такою формулою: мінімальний ЄСВ (704 гривні на місяць) помножений на 2, – пояснює заступник директора компанії “Пенсійно-актуарний консультант” Олександр Ткач. – Виходить, щоби докупити страховий стаж за один рік, треба буде викласти 16 896 гривень. Навряд чи таке бажання виникне у багатьох.

 

І ДЕКРЕТ ВРАХУЮТЬ, І НАВЧАННЯ

– Які періоди враховуватимуть у страховий стаж? Чи є тут зміни?

Л. Денісова: – Зараховуватимуть додаткові періоди, які раніше не включалися при обчисленні страхового стажу. Зокрема, це періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку.

 

– Які саме періоди зарахують підприємцям-спрощенцям?

Л. Денісова: – З 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності, та з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків, незалежно від сплаченого розміру. Також зараховуватимуть проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно; перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно. Плюс – перебування у відпустці для догляду дитини до досягнення нею 6-річного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у відпустці для догляду дитини до досягнення нею 3-річного віку.

Зараховуватимуть до страхового стажу навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, в аспірантурі та докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків.

 

 

– А якщо людина вчилася на платній формі, то роки навчання вже не врахують у страховий стаж?

Р. Семенуха: – Ні. Як на мене, ця норма дискримінаційна.

 

– Що буде з пільговими пенсіями? Чи матимуть право медики та вчителі на пенсію за вислугу років?

Л. Денісова: – Умови призначення пенсій на пільгових умовах для професій із шкідливими і важкими умовами праці не змінилися. Крім того, збережено право на достроковий вихід на пенсію для таких категорій: матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів із дитинства (у 50 років); військових – учасників бойових дій (55 років); ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років); журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; “чорнобильців” (із зниженням пенсійного віку). Що стосується пенсії за вислугу років, то вона залишилася лише для артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років).

 

О. Ткач: – Військовослужбовці – учасники бойових дій зможуть виходити на пенсію у 55 років за наявності страхового стажу в чоловіків 25 років, у жінок – 20 років. А от понад 2 мільйони осіб – переважно це медики, вчителі, соціальні працівники – втратять право на пенсію за вислугу років. Залишиться це право лише в того вчителя чи медика, який на дату набуття чинності закону вже набув його. Тобто він може або працювати далі, або в будь-який момент вийти на пенсію за вислугу років. Якщо ж йому не вистачило місяця чи дня – то все, таке право втрачається. Але пан Рева усіх запевнив, що одноразова грошова допомога, наприклад, вчителям у розмірі десяти місячних пенсій залишається, якщо вони виходитимуть на пенсію за віком.

 

 

– Про які ще зміни повинні знати пенсіонери?

Л. Денісова: – Із 1 жовтня скасовано 15% зниження розміру пенсій працюючим пенсіонерам. Виплати у повному розмірі почне отримувати близько 500 тисяч осіб.

 

 

ДОКИНУТЬ, АЛЕ НЕ ВСІМ

– Із 1 жовтня пенсії – осучаснені. Що це означає?

Л. Денісова: – Останнє осучаснення пенсій проводилося ще п’ять років тому. На сьогодні, при розрахунку пенсій, призначених до 2008 року включно, застосовують показник середньої заробітної плати – 1197,91 гривні. Із жовтня відбудеться осучаснення розмірів пенсій з урахуванням показника середньої заробітної плати – 3764,40 гривні (за три останні роки – 2014 – 2016-й). Також відбудеться перерахунок пенсій із застосовуванням прожиткового мінімуму на 1 грудня 2017 року (1373 грн), збільшеним на 79 гривень.

 

Тобто для тих пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, мінімальна пенсія буде 1452 гривні. Майже 1 мільйон осіб сьогодні отримує пенсію в розмірі 949 гривень, тому що не мали повного стажу або з якихось інших причин. Їхня пенсія з жовтня зросте до рівня прожиткового мінімуму на 1 грудня – 1373 гривні.

Для жінок, які достроково вийшли на пенсію в 55 років, скасовано норму, яка прийнята ще 2011 році, коли при достроковому виході на пенсію її розмір зменшувався. Тепер цей розмір не буде меншим за прожитковий мінімум. Осучаснення відбуватиметься автоматично, за матеріалами пенсійних справ, без особистого звернення пенсіонера.

Л. Ткаченко: – Так, усі раніше призначені пенсії буде перераховано у жовтні на основі середньої заробітної плати 3764 гривні 40 копійок. Однак коефіцієнт стpaхoвoгo стaжу для poзpaхунку буде знижено із 1,35% дo 1%. Тобто однією рукою уряд дає, другою – забирає. Через те що коефіцієнт 1,35% вилучають із пенсійної формули, її результат буде на чверть меншим.

 

За розрахунками Мінсоцполітики, у результаті осучаснення підвищаться пенсії 5,6 мільйона українців, тобто майже половини із 11,9 мільйона пенсіонерів. Понад тисячу гривень отримають 1,1 мільйона пенсіонерів, від 900 до 1000 – 487 тисяч осіб, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це понад 3,5 млн) пенсію підвищать на суму від 50 до 700 гривень.

 

Р. Семенуха: – Через те що уряд осучаснює пенсії за коефіцієнтом страхового стажу 1%, наприклад, пенсія шахтаря, який має 40 років стажу, буде меншою на тисячу гривень, аніж якби вона би перераховувалася із застосуванням коефіцієнта 1,35%.

 

О. Ткач: – Після осучасненя пенсії збільшаться в середньому на 650 гривень. Але одним, як бачимо, додадуть 100 гривень, іншим – понад тисячу, ще інші підвищення зовсім не відчують, особливо ті, хто виходив на пенсію останніми роками. Багато залежить від стажу, коефіцієнта заробітку та інших нюансів.

 

Міністр Рева навів приклад: до 1 жовтня його мама, що працювала вчителькою, отримувала 1681 гривню, а після осучаснення матиме 2841 гривню.

 

 

– Як призначатимуть нові пенсії до кінця цього року? З яким коефіцієнтом? А наступного?

Л. Денісова: – Із 1 жовтня по 31 грудня цього року пенсії призначатимуть з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки – 3764,40 гривні та з коефіцієнтом страхового стажу 1,35%. Наступного – з врахуванням показника середньої заробітної плати за два останні роки (2016 та 2017 роки, орієнтовно – 5227 гривні) та коефіцієнтом страхового стажу 1%.

Якщо у 2018 році при призначенні пенсії в нових умовах її розмір зменшується, то пенсіонер гарантовано отримує пенсію за показниками 2017-го. З 1 січня 2019-го і надалі пенсію призначатимуть з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки та коефіцієнтом 1%.

 

 

– А що це за маніпуляції із середньою зарплатою? Чому у 2018 році братимуть середню зарплату за два роки, а в 2019 – за три?

Л. Ткаченко: – Аби не вийшло так, що нові пенсіонери у 2018 році отримають менші пенсії, аніж ті, хто пішов у 2017 році, зробили таку собі пільгу – вирішили при призначенні пенсій наступного року брати не три останні роки, а два.

 

 

– Чому скоротили коефіцієнт страхового стажу до 1%?

Л. Ткаченко: – Один із аргументів — розмір ЄСВ зменшився, відповідно, страхові зобов’язання також мають знизитися. Але, думаю, річ в іншому. Якби залишили коефіцієнт 1,35%, то грошей на осучаснення треба було б набагато більше. Місячна потреба на підвищення пенсій після осучаснення становитиме майже 4 мільярди гривень. Отже, якщо провести перерахунок із 1 жовтня, потреба до кінця року становитиме 12 млрд грн!

 

 

– Як індексуватимуть пенсії у наступні роки?

Л. Денісова: – На законодавчому рівні встановлено, що в 2019 – 2020 роках будуть враховувати показники коефіцієнта зростання, який відповідає 50% зростання споживчих цін та 50% зростання середньої заробітної плати за один попередній рік, з 2021 року – за три попередні роки.

 

О. Ткач: – Пенсія повинна збільшуватися на величину інфляції, але бачимо, що вона зростатиме лише на 50% цієї величини. Звичайно, це краще, аніж взагалі нічого. Але, вочевидь, повноцінної індексації в наступні роки ми так і не побачимо. Все знову робитиметься у ручному режимі залежно від того, яка в уряду буде ситуація з грошима.

 

Леся ЯСИНЧУК.

Мітки:

Коментарі закриті.