Як повідомила заступник начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Чернігівській області Наталя Кузнецова, на Чернігівщині у 2015 році громадянами, які протягом минулого року отримували спадщину, задекларовано доходів на суму 36,5 млн.грн., до сплати – 1,8 млн.грн. податку.

У ході кампанії декларування громадян особливо цікавить питання: як оподатковується спадщина, отримана фізичною особою – резидентом від резидента?

Згідно із нормами Податкового кодексу України (далі –Кодексу), якщо спадщину отримано від члена сім’ї першого ступеня споріднення, то вартість успадкованої власності оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. Таким чином, спадок, отриманий від батьків, не оподатковується.

Відповідно до Кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, які мають другий ступінь споріднення.

Наприклад, онук у 2014 році отримав свідоцтво про право на спадщину у вигляді нерухомого майна від бабусі. Спадщина отримана від члена сім’ї другого ступеня споріднення. У такому випадку спадкоємець повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вартості успадкованого майна та обов’язково подати декларацію до 01 травня 2015 року.

Проте, вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента оподатковується в 2015 році за ставками 15 відсотків та 20 відсотків (в 2014 році 15 відсотків та 17 відсотків), незалежно від ступеня споріднення.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.

Нагадуємо, що платники, які зобов’язані подавати декларацію про майновий стан і доходи, подають її до територіальних органів фіскальної служби до 1 травня 2015.

Коментарі закриті.