viboriВибори проводитимуться згідно із Законом «Про вибори Президента України», до якого було внесено низку змін і доповнень. Чернігівський громадський комітет захисту прав людини наводить найважливіші з них для виборців.

У день голосування – без змін

Варто пам’ятати, що проголосувати під час цих виборів зможе лише виборець, включений до списку виборців на відповідній дільниці. Внесення змін до списку виборців у день голосування не буде проводитися (за винятком виправлення неточностей і технічних описок), навіть за рішенням суду.

Тому кожному виборцю ще до дня голосування варто перевірити свою (чи рідних, близьких, знайомих) наявність або відсутність у списку виборців. Традиційно це можна буде зробити на своїй виборчій дільниці, де списки виборців мають бути доступні для ознайомлення не пізніш як з 9 травня.

«Особистий кабінет виборця»

Цього року запроваджена цікава інновація, яка може значно спростити громадянам, котрі мають доступ до інтернету, процес перевірки своїх даних у списках виборців. На сьогодні вже працює веб-ресурс «Особистий кабінет виборця», розміщений на офіційному сайті Державного реєстру виборців. Завдяки йому можна швидко перевірити, чи є ви і якщо є, то де, в списку виборців (за якою адресою).

Коли йти голосувати?

Нинішні президентські вибори призначені на 25 травня 2014 року. Обраним у день виборів Президентом України вважатиметься кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні. Якщо ж такого кандидата не буде, то Центральна виборча комісія ухвалює рішення про призначення повторних виборів. Повторне голосування призначається ЦВК на третю неділю після дня виборів.

Тобто, швидше за все, 25 травня відбудеться так званий перший тур виборів, за результатами якого будуть визначені два кандидати, котрі наберуть найбільшу кількість голосів виборців. А вже через три тижні, 15 червня, під час другого туру країна обере нового Президента.

Час для голосування

У день голосування виборець може реалізувати своє право голосу на виборчій дільниці з 8.00 до 20.00, а не до 22-ої години, як це було на місцевих виборах 2010 року.

«Противсіхів» не буде

Цього разу у виборчому бюлетені не буде графи «Не підтримую жодного кандидата», як це було в 2010 році. Тож виборці мають чітко визначатися зі своїм волевиявленням щодо конкретного кандидата.
Відеоспостереження відміняється

На цих виборах відмінена практика використання відеоспостереження за організацією проведення голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях. Тобто, цього разу не буде ніяких веб-камер на дільницях у день голосування, як це було під час парламентських виборів 2012 року.

Ще однією важливою новацією нинішніх виборів є посилення вимог щодо заборони порушення таємниці волевиявлення. Нині це включає заборону фотографування, відеофіксації в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрацію виборцем результатів волевиявлення в приміщенні для голосування. Тобто, виборцям забороняється фотографувати виборчі бюлетені з результатами свого волевиявлення та демонструвати їх усім на виборчій дільниці.

***
Для отримання безоплатної правової допомоги, в тому числі з виборчих питань, мешканці Чернігівщини можуть звертатися до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини за адресою: вул. Горького, 57/1, м. Чернігів, 14000, телефон «гарячої лінії»: (0462) 612-532.

Коментарі закриті.