врачХід впровадження в області нової моделі системи охорони здоров’я на первинному рівні та надання екстреної медичної допомоги жителям Чернігівщини розглянуто на черговому засіданні Регіонального комітету з економічних реформ, яке провів голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, пише Хвиля Десни

Про розпочаті процеси реформування в області системи охорони здоров’я, чітке структурне розмежування первинного та вищих рівнів медичної допомоги, оптимізацію первинної її ланки, підвищення стандартів екстреної медицини поінформувала начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Галина Василькова.

Нині з урахуванням демографічних процесів в області триває перепрофілювання дільничних та районних лікарень в лікарські амбулаторії, в тому числі загальної практики — сімейної медицини, з ліжками денного перебування. Вже створено 24 центри первинної медико-санітарної допомоги, з яких чотири — у складі центральних районних лікарень, що обумовлено невеликою чисельністю постійного населення районів. Нині амбулаторно-поліклінічну допомогу в області надають 247 дільничних лікарів, а медичну допомогу на засадах загальної практики — сімейної медицини — 232 лікарі. На Чернігівщині функціонують 119 закладів та 296 дільниць, які надають медичну допомогу на засадах загальної практики-сімейної медицини, з них переважна більшість — у сільській місцевості. Зареєстровано 320 штатних посад сімейних лікарів (медична допомога — майже 542 тисячам осіб, у тому числі 57 тисячам дітей).

За словами Галини Василькової, оптимізація первинної ланки надання медичної допомоги на засадах загальної практики — сімейної медицини дала змогу зменшити кількість звернень до вузьких спеціалістів (до них направлено 6,4% хворих) та рівень госпіталізації (госпіталізовано 6% хворих), 87,6% хворих розпочали та закінчили лікування саме у сімейних лікарів.

Поєднувальною ланкою між первинним, вторинним і третинним рівнями є своєчасне надання допомоги пацієнтам з гострими та невідкладними станами для збереження здоров’я. З початку року працює лікувально-профілактичний заклад Чернігівської обласної ради «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», на утримання якого в обласному бюджеті на цей рік передбачено 65 млн. гривень. Автомобільний парк служби — 118 автомобілів. Три авто і реанімобіль отримано від спонсорів. Зареєстровано 92 бригади швидкої медичної допомоги: 31 лікарська та 61 фельдшерська. Центр повністю забезпечений медикаментами та паливно-мастильними матеріалами. Триває робота зі створення його оперативно-диспетчерської служби. Планується прокласти волоконно-оптичну лінію зв’язку, що за вартістю робіт орієнтовно становитиме близько 800 тисяч гривень.

У Чернігівській області 10-ти хвилинний термін доїзду до місця події у містах становить 91,1% випадків, 20-ти хвилинний термін доїзду у сільській місцевості — у 88,8% випадках. З метою забезпечення визначеного нормативу до кінця року в області планується додатково створити ще 7 пунктів базування бригад швидкої медичної допомоги. За перше півріччя цього року виконано понад 143 тисячі викликів. Щодобово, в середньому, надходить 807 викликів.
Гострою є проблема забезпечення районних лікарень, сільських амбулаторій і ФАПів медичними кадрами, привернення в сільську місцевість молодих лікарів.   Володимир Хоменко зазначив, що для закріплення медичних кадрів, особливо у сільській місцевості, важливим є питання забезпечення їх житлом. Тому в районах необхідно приймати програми місцевих стимулів для медичних працівників.

Він також наголосив, що заходи, які проводяться в області в ході реформування у сфері медицини, націлені на вирішення ключових проблем, що стоять перед системою охорони здоров’я, та виведення її на рівень передових міжнародних практик. Тому серед пріоритетних напрямів: завершення створення центрів первинної медико-санітарної допомоги як окремих юридичних структур; продовження роботи над формуванням інституту сімейної медицини і підвищення кваліфікації сімейних лікарів; формування реєстрів пацієнтів та робота над запровадженням його в електронному вигляді; створення єдиної регіональної диспетчерської та забезпечення засобами зв’язку служби екстреної медичної допомоги й медицини катастроф; поповнення парку медичного автотранспорту санітарними машинами класу В і С.

Успішна реалізація цих заходів, на переконання керівника області, значною мірою залежатиме від концентрації зусиль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, широкого висвітлення у місцевих засобах масової інформації позитивних наслідків реформування, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з населенням.
Адже, як наголосив Володимир Хоменко, вирішення поставлених завдань спрямоване, в першу чергу, на покращання якості цілодобової невідкладної медичної допомоги, а головне — на збереження, зміцнення та відновлення здоров’я усіх жителів Чернігівщини.

Про результати проведеної роботи, позитивний досвід, а також проблемні питання, які виникають під час перетворень первинної ланки медичної допомоги, розповіли на засіданні Прилуцький міський голова Юрій Беркут, голови Корюківської і Чернігівської райдержадміністрацій Олександр Довгаль та Микола Ганжа, Чернігівський міський голова Олександр Соколов.

Коментарі закриті.