Онокгематологія. Як не проґавити хворобу?
Ірина Мироненко радить батькам: «Краще посидіти в черзі під кабінетом педіатра, аніж ризикувати здоров’ям, а іноді й життям дитини.
За словами провідного наукового співробітника Інституту патології крові та трансфузійної медицини Національної академії наук, кандидата медичних наук Леся Лукавецького, хвороби кровотворення та лімфовузлів легше попередити, аніж лікувати. Зцілення пацієнтів надто дороговартісне для хворого, хоча держава теж виділяє немалі кошти. Відтак маємо дбати про здоров’я – своє і рідних.

Береженого і Бог береже

Якось мій син-п’ятикласник на уроці фізкультури зламав руку: ловив м’яч і вдарився об металеву перекладину. Правиця відразу ж розпухла й посиніла, але вчитель не звернув уваги. Я ж, ніби й досвідчена мати, помацала, поохала, перепитала в дитини, чи болить.

– Трохи, – відмахнувся терплячий і адаптований до фізичного болю Костянтин.

Тато був ще оптимістичніший: «Переболить…». Отож син через недбалість батьків промордувався із переломом аж два дні, поки звернулися за консультацією до травмпункту обласної дитячої лікарні. Хірург обґрунтовано не добирав слів, і я вдячна йому за науку. Звідтоді щодня перепитувала дитину про самопочуття і за найменшої підозри поспішала до поліклініки.

Перелом діагностувати значно легше. Із хворобами крові (лейкеміями, лейкозами, апластичними анеміями) значно складніше.

– Батьки повинні бути максимально уважними до здоров’я своїх дітей, – наголошує обласний дитячий гематолог Світлана Кафтанова. – Оглядати їх, цікавитися самопочуттям. Особливо складно з підлітками, котрі вважають себе дорослими й самостійними, й подекуди соромляться сказати про проблеми. Блідість, втомлюваність, відсутність апетиту, висока температура. Збільшення лімфовузлів, свербіж шкіри, синці на тілі й гематоми невідомого походження, біль в колінах… Усе це причини для тривоги і звернення до педіатра.

Недуга вміє маскуватися

Як поінформував журналістів під час тренінгу в Школі медичної журналістики за темою «Онкогематологія: сучасні підходи до діагностики та лікування. Як зберегти життя?» Лесь Лукавецький, в Україні на диспансерному обліку з приводу онкогематологічних захворювань різного ступеня тяжкості перебуває понад 42 тисячі пацієнтів.

Часто такі недуги «полюють» на дітей. На Чернігівщині хвороби кровотворних органів та лімфовузлів діагностовано в 56 хлопчиків і дівчаток різного віку (двійко діток – із Менського району). На їх лікування із державного бюджету цьогоріч виділено понад чотири мільйони гривень.

Причини захворювань багатофакторні: інфекції, спадковість, екологія, спосіб життя, харчування…

– Великою небезпекою для дітвори є активні сонячні промені, – застерігає Світлана Кафтанова. – Під час відпочинку на морі подекуди батьки і самі «смажаться» на сонці, і синів та доньок не бережуть: засмага за день – другий дуже шкодить здоров’ю дитини. Сонячні опіки можуть заявити про себе і через роки. На перших стадіях хвороба може протікати безсимптомно. Тому звертатися до педіатрів треба за найменших змін у поведінці дитини.

Перші симптоми захворювання можуть бути схожими на звичайну застуду – кашель, біль у горлі чи животі, набряк повік. Зазвичай, помітивши збільшені лімфовузли, матусі полюбляють прикладати всілякі зігріваючі компреси, практикують інші теплові процедури. А саме це й протипоказано.

Самолікування, впевненість у власному досвіді (матері двох або більше дітей «набувають» навиків лікування й до педіатрів на прийом сина чи доньку не ведуть) завдають непоправної шкоди здоров’ю. На ранніх стадіях хвороби крові за своєчасного й ефективного лікування набувають стійкої ремісії та додають років життя пацієнтам. Діагноз – ще не вирок, а підстава для боротьби з хворобою (до 70% дітей виживають і недуга відступає під контролем медиків).

Завідувач дитячого відділення Менської центральної районної лікарні Ірина Мироненко рекомендує навіть здоровим дітям двічі на рік робити розгорнутий аналіз крові й проходити флюорографію. Таке дослідження крові під силу клінічній лабораторії при ЦРЛ.

Коментарі закриті.