Береженого і Бог береже
Якось мій син-п’ятикласник на уроці фізкультури зламав руку: ловив м’яч і вдарився об металеву перекладину. Правиця відразу ж розпухла й посиніла, але вчитель не звернув уваги. Я ж, ніби й досвідчена мати, помацала, поохала, перепитала в дитини, чи болить.
– Трохи, – відмахнувся терплячий і адаптований до фізичного болю Костянтин.
Тато був ще оптимістичніший: «Переболить…». Отож син через недбалість батьків промордувався із переломом аж два дні, поки звернулися за консультацією до травмпункту обласної дитячої лікарні. Хірург обґрунтовано не добирав слів, і я вдячна йому за науку. Звідтоді щодня перепитувала дитину про самопочуття і за найменшої підозри поспішала до поліклініки.
Перелом діагностувати значно легше. Із хворобами крові (лейкеміями, лейкозами, апластичними анеміями) значно складніше.
– Батьки повинні бути максимально уважними до здоров’я своїх дітей, – наголошує обласний дитячий гематолог Світлана Кафтанова. – Оглядати їх, цікавитися самопочуттям. Особливо складно з підлітками, котрі вважають себе дорослими й самостійними, й подекуди соромляться сказати про проблеми. Блідість, втомлюваність, відсутність апетиту, висока температура. Збільшення лімфовузлів, свербіж шкіри, синці на тілі й гематоми невідомого походження, біль в колінах… Усе це причини для тривоги і звернення до педіатра.
Недуга вміє маскуватися
Як поінформував журналістів під час тренінгу в Школі медичної журналістики за темою «Онкогематологія: сучасні підходи до діагностики та лікування. Як зберегти життя?» Лесь Лукавецький, в Україні на диспансерному обліку з приводу онкогематологічних захворювань різного ступеня тяжкості перебуває понад 42 тисячі пацієнтів.
Часто такі недуги «полюють» на дітей. На Чернігівщині хвороби кровотворних органів та лімфовузлів діагностовано в 56 хлопчиків і дівчаток різного віку (двійко діток – із Менського району). На їх лікування із державного бюджету цьогоріч виділено понад чотири мільйони гривень.
Причини захворювань багатофакторні: інфекції, спадковість, екологія, спосіб життя, харчування…
– Великою небезпекою для дітвори є активні сонячні промені, – застерігає Світлана Кафтанова. – Під час відпочинку на морі подекуди батьки і самі «смажаться» на сонці, і синів та доньок не бережуть: засмага за день – другий дуже шкодить здоров’ю дитини. Сонячні опіки можуть заявити про себе і через роки. На перших стадіях хвороба може протікати безсимптомно. Тому звертатися до педіатрів треба за найменших змін у поведінці дитини.
Перші симптоми захворювання можуть бути схожими на звичайну застуду – кашель, біль у горлі чи животі, набряк повік. Зазвичай, помітивши збільшені лімфовузли, матусі полюбляють прикладати всілякі зігріваючі компреси, практикують інші теплові процедури. А саме це й протипоказано.
Самолікування, впевненість у власному досвіді (матері двох або більше дітей «набувають» навиків лікування й до педіатрів на прийом сина чи доньку не ведуть) завдають непоправної шкоди здоров’ю. На ранніх стадіях хвороби крові за своєчасного й ефективного лікування набувають стійкої ремісії та додають років життя пацієнтам. Діагноз – ще не вирок, а підстава для боротьби з хворобою (до 70% дітей виживають і недуга відступає під контролем медиків).
Завідувач дитячого відділення Менської центральної районної лікарні Ірина Мироненко рекомендує навіть здоровим дітям двічі на рік робити розгорнутий аналіз крові й проходити флюорографію. Таке дослідження крові під силу клінічній лабораторії при ЦРЛ.