Право власності на земельну ділянку у порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Однак, процес оформлення спадкових прав на земельну ділянку має свої особливості. Про ці особливості читачам найближчої газети розповідає державний нотаріус Катерина Петрикей.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації (у тому числі земельна ділянка), провадиться нотаріусом після подання правовстановлювальних документів. А саме: державний акт на земельну ділянку, цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, довічного утримання тощо), а також свідоцтво про право на спадщину.

Таким чином, у випадку, коли земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину, для оформлення спадкових прав має бути подано нотаріусу відповідний правовстановлювальний документ з долученим до нього державного акту про право власності на земельну ділянку, що спадкується. Крім того, на держакті повинна міститись відмітка нотаріуса, яким було посвідчено відповідний договір чи видано свідоцтво, а також органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, про перехід права власності на земельну ділянку.

Для оформлення спадкових прав на земельну ділянку нотаріусу, серед іншого, надаються також витяг з Державного реєстру земель (для отримання витягу з поземельної книги спадкоємцю слід звернутись до нотаріальної контори за запитом), витяг про грошову нормативну оцінку земельної ділянки та довідку про відсутність обтяжень (обмежень).

У Державних актах будь-які виправлення не допускаються, тому якщо в держакті є помилки, акт втрачено або пошкоджено, слід звернутись до суду за визнанням права власності на спадкове майно. Попередньо потрібно звернутись до нотаріуса з вищезазначеними актами для надання роз’яснення – довідки, чому Державний акт не може бути прийнятий до виконання.

Питання щодо спадкування земельних ділянок іноземними громадянами та особами без громадянства здійснюється за загальними правилами. Однак Земельним кодексом встановлено обов’язок іноземного громадянина або особи без громадянства, що прийняли у спадщину земельну ділянку сільськогосподарського призначення, протягом року відчужити таку земельну ділянку. Невиконання зазначеної вимоги є підставою для примусового припинення прав на земельну ділянку, що здійснюється у судовому порядку.

Спадкування земельних ділянок, що підпадають під дію мораторію, встановленого Земельним кодексом України, відбувається на загальних підставах.

Коментарі закриті.