шахрайОстанніми днями в Чернігівській області до міліції надійшло близько десятка звернень громадян про факти шахрайств, пов’язаних з використанням мобільного зв’язку та Інтернету.

Найхарактерніша схема так званого «телефонного» шахрайства це — ваш син (брат, чоловік) в міліції або потрапив у неприємну ситуацію (ДТП, лікарню тощо).

На такий гачок аферистів потрапили дві жительки Чернігова. Потерпілі 1932 та 1965 років народження втратили відповідно 3 та 2 тисячі гривень. Схема цих шахрайств проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого. Шахраї дзвонять на мобільний або стаціонарний телефон, як правило, увечері або вночі (номер набирають навмання). Якщо відповідає жінка, починається словесна атака. Питають, чи є син (чоловік, онук), якщо відповідь позитивна, то «голос» повідомляє, що він затриманий працівниками міліції або потрапив в яку-небудь біду (сюжет може бути найрізноманітніший).

Якщо жінка починає нервувати, розпитувати подробиці, шахрай тріумфує – жертва «на гачку». Аферисти – хороші психологи, вони не дають людині вийти зі стресової ситуації, ведуть діалог так, що потерпілі погоджуються допомогти родичеві і слухняно виконують поради «доброго» посередника. Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити родичам і з’ясувати справжню картину. А інколи міняють голос і представляються родичами.

Мета одна – виманити з вас гроші, які ви повинні, «рятуючи» родича, переказати на певний банківський рахунок або на вказану шахраями сім-карту.

Тож, щоб не стати жертвою шахраїв, варто дотримуватися наступних правил:

  1. Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
  2. У таких випадках ніколи не називайте своїх близьких на ім’я. Попросіть людину, яка представилася працівником міліції, назвати прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження затриманого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють.
  3. Уточніть в якому саме відділі міліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть до чергової частини і перевірте інформацію.
  4. Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати інформацію.

Якщо ж ви все-таки потрапили на гачок аферистів або відносно вас намагалися застосувати шахрайські дії, якнайшвидше телефонуйте до міліції. Це дасть змогу правоохоронцям вирахувати та затримати зловмисників «по гарячих слідах». Яскравим прикладом цьому може служити випадок в Прилуках, коли жінка вчасно звернулася до міліції. В результаті оперативно проведених розшукових заходів шахраїв вирахували. Зараз за даним фактом відкрите кримінальне провадження згідно ст..190 Кримінального кодексу України «шахрайство» що карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Шановні громадяни будьте пильними і обережними!

 СЗГ УМВС України в Чернігівській області

Коментарі закриті.