Новий рік – традиційно родинне свято, коли є законний привід зібратися у сімейному колі, запалити вогні на ялинці та підняти келихи з шампанським. А що ж повинно бути на столі цього вечора? Окрім «Олів’є» та мандаринів, кожна господиня обов’язково приготує щось оригінальне, смачне і вишукане. Як свято організувати смачно, розповіла знана господиня і кулінарка – менянка Наталія Максименко.
– Новорічний стіл повинен бути щедрим! Недаремно кажуть, що як зустрінеш рік новий, таким він і буде. Заздалегідь планую, які страви готуватиму, шукаю цікаві рецепти. Куховарити починаю за добу: відварюю овочі на салати, готую м’ясо, солодощі. Усе планую так, аби 31 грудня до 17-ої години у мене вже все було максимально готове. Адже потрібен час, щоб відпочити біля телевізора, здрімнути, аби набратися сил на новорічну ніч. І собі ж треба приділити увагу, щоб бути гарною та чепурною. Бо завжди сім’єю у новорічний вечір ідемо до ялинки в центрі міста, заходимо до моєї сестри – це наша традиція така, а вже сам Новий рік святкуємо вдома.
Наталія готує різноманітні страви з такого розрахунку, щоб вистачило мінімум на усі святкові вихідні. До оселі можуть зненацька завітати гості – потрібно завжди мати частування. Смачненьке дістається і домашнім улюбленцям.
– Новорічне свято асоціюється у мене з переглядом кінофільму «Іронія долі». Там головні атрибути застілля – салат «Олів’є», червона ікра та шампанське, – зауважує господиня. – На нашому столі 31 грудня усе це теж присутнє. Меню складаю різнопланове. З м’ясних страв завжди запікаю фаршировану яблуками, апельсинами та сухофруктами качку під апельсиновим соком. Також роблю м’ясо під шубою з ананасів, цибулі, твердого сиру та майонезу, крученики з грибами та сиром. Домашня ковбаса – це обов’язково! Рибу я фарширую овочами, попередньо замаринувавши її лимонним соком. Салатів готую три – чотири, але так, щоб їхні складові не повторювались. І який новорічний стіл без торту, желейного десерту та різноманітних фруктів (мандарини – обов’язково). На столі також повинні бути бутерброди та канапки, сири та ковбаси, оливки, огірки, помідори, риба солена, смажена… «Об’їдайлівки» я з цього свята не влаштовую, а прагну, щоб усі залишилися задоволені.
Не варто забувати і про сервіровку столу. Власноруч можна змайструвати вінок з гілок сосни чи ялини – зв’язати та прикрасити стрічками, іграшками, а посередині поставити різнокольорові свічки. Фужери і бокали теж можна прикрасити по-новорічному: вмочити у воду, потім у цукор та прикрасити цитрусовими, встромити соломинку зі сніжинкою.
Наталія Максименко пропонує кілька рецептів смачних страв до новорічного столу.
Для «гнізда»: 150 г копченої ковбаси; 150 г копченого підчеревку або балику; шампіньйони мариновані – 0,5 л; 2 помідори; 1 перець болгарський; білки 4 зварених яєць. Усе заправити майонезом і викласти гіркою на тацю. Посипати картоплею фрі, тертою на тертці для моркви по-корейськи і просушеною на серветці. Прикрасити зеленню, морквою і яйцями.
Для «яєць»: 200 г твердого сиру, 50 г вершкового масла, 4 варених жовтки, часник. Усе заправити майонезом і сформувати «яйця».
Вичищені кишки промити у воді з оцтом, перевірити на щільність.
У м’ясорубці перемолоти 1 кг свинячої вирізки та 300 г сала, за смаком заправити часником (через прес пропустити 1 – 2 головки), сумішшю перцю, меленим лавровим листом, сіллю. Добре вимісити і начинити кишку за допомогою насадки у м’ясорубці. Потім проварити п’ять хвилин у воді, витягти шумівкою, наколоти голкою у декількох місцях й запікати у духовці 20 – 25 хвилин при температурі 220 градусів.
Качку натерти сіллю, перчиком, всілякими духмяними травами, полити всередині і зовні соком лимона і залишити в пакеті в холодильнику на пару годин. Тим часом яблука нарізати на 4 частини, розпарити чорнослив, курагу і порізати лимон з цедрою, вимішати. Цією масою нафарширувати качку і зашити. На дно посудини – трішки яблучного або апельсинового соку. Тушкувати в духовці при температурі 220 градусів приблизно три години, постійно поливаючи соком, що з’явиться. За 10 – 15 хвилин до готовності змазати качку сумішшю меду, гірчиці, майонезу (по 2 ст. ложки) та часнику.
З усіх продуктів, які залишилися після приготування салатів, натерти над великою тацею кілька «гірок»: з ковбаси, крабових паличок, сиру, помідорів, зеленої цибулі. Покласти консервованої кукурудзи, зеленого горошку. Всередину кола на тацю вилити пачку майонезу. Вже при гостях його легенько вимішати двома виделками.
Для крему: 200 г вершкового масла і баночку згущеного молока добре збити і поставити у холодильник на 30 хвилин.
Для тіста: 6 яєць; 6 ст. ложок цукру; 2 ст. ложки борошна, 3 ст. ложки какао; 1 ч. ложка погашеної оцтом соди. Жовтки розтерти з цукром, борошном, какао і содою. Окремо в міцну піну збити білки. Все обережно змішати, круглу форму змастити маслом, випікати при температурі 160 градусів 30 хвилин. Готовий бісквіт витягти з форми ще гарячим, скласти удвічі, а всередину покласти дерев’яну качалку. Дати охолонути. Потім витягти качалку з бісквіта і намазати його кремом, на крем покласти цілий очищений банан (його можна просочити улюбленим лікером) і знову покласти крем. Одну сторону торта змастити кремом і рясно посипати горіхами. Зверху полити шоколадною глазур’ю.
Печеня
Картоплю (1 кг) нарізати на 4 – 6 частин; подрібнити моркву (2 шт.); півкільцями нарізати цибулю (2 шт.). Свинячі ребра (1 кг) порубати, вимочити. Все разом у великій мисці заправити сіллю, перцем, лавровим листом і сухими травами, додати 100 г олії і обов’язково базилік. Перекласти у рукав для запікання, проколоти у декількох місцях і на півтори – дві години поставити в гарячу духовку, доки не почне припікатися. Розрізати рукав, посипати печеню подрібненим часником і знову поставити на 10 хвилин і духовку (на знімку вгорі).