Троє економістів отримали Нобелівську премію за дослідження ринку праці. Висновки вчених про перешкоди ринку і ролі держави урядовці могли б взяти на озброєння, радять експерти.

Пітер Даймонд з MIT, Дейл Мортенсен з Північно-Західного університету штату Іллінойс і Крістофер Піссарідес з Лондонської школи економіки розділили Нобелівську премію з економіки (10 млн шведських крон, або $ 1,5 млн). Як повідомляє офіційний сайт премії, дослідження лауреатів відповідають на питання, чому люди опиняються без роботи, коли на ринку існує безліч вакансій, і як економічна політика може впливати на безробіття.

Якщо виходити з класичної теорії ринку, продавці і покупці знаходять один одного відразу, не витрачаючи на це жодних коштів, і при цьому у них завжди є інформація про вартість усіх товарів і послуг. Ціни формуються таким чином, щоб попит дорівнював пропозиції. На ринку праці довгий і утруднений пошук один одного працівниками і роботодавцями веде до явних втрат для суспільства.

За матеріалами сайтів www.dcz.gov.ua, www.delo.ua

Даймонд привніс багато нового в фундаментальну теорію ринків, Мортенсен і Піссарідес зуміли застосувати її до ринку праці. DMP-модель, названа за першими літерами прізвищ лауреатів, використовується для аналізу безробіття, вакансій, формування зарплат.

Функція держави зовсім не ключовий пасаж у дослідженнях Даймонда і його співавторів. Якби ринок праці був ідеальний, то безробіття не було б, а будь-яке відхилення від ідеалу наводить на думку, що держава могла б взяти участь у процесі і ліквідувати труднощі. Теоріями Даймонда добре б скористатися владі для вирішення проблеми мономіст. “Це очевидний приклад, коли люди відчувають труднощі в пошуку роботи, в той час як десь ця робота їх чекає, і ось тут держдопомога зі скорочення відстані між роботодавцем та працівником була б дуже корисна”, – вважає професор РЕШ Олег Замулин.

Історія премії

Нобелівська премія з економіки заснована Банком Швеції в 1969 р. на згадку про Альфреда Нобеля (свій спадок вчений заповів на нагороди представникам тільки п’яти сфер знань, серед яких економіки не було). З 1969 по 2010 р. Нобелівську премію отримали 67 економістів, в їх числі – Мілтон Фрідман, Амартія Сен, Джозеф Стігліц, Ерік Маскін, Пол Кругман, Фрідріх фон Гаєк. 46 лауреатів – громадяни США. Двічі премію отримували вихідці з СРСР: Василь Леонтьєв (1973 р.) і Саймон Кузнець (у 1971 р.).

Коментарі закриті.