Хронічне обструктивне захворювання легень є однією із голов­них причин захворюваності та смертності. Про це нагадує районний терапевт Менської центральної районної лікарні Світлана Кочубей.

Імовірно, близько 16% людей у віці 40 років можуть мати ознаки бронхіальної обструкції. При цьому її поширеність у всьому світі становить 7,6%. Рівень смертності у людей молодше 45 років дуже низький, але з віком істотно збільшується. Ця хвороба займає четверте місце серед усіх причин смерті.

Хронічне обструктивне захворювання легень характеризується стійким, зазвичай прогресуючим обмеженням прохідності дихальних шляхів. Тяжкість перебігу хвороби у окремих пацієнтів обумовлена її рецидивом та наявністю супутніх захворювань.

Головний фактор ризику виникнення хвороби – паління (у тому числі й пасивне). Причиною виникнення і розвитку «тютюнового» кашлю стають краплі дьогтю, які осіли в легенях. Речовини,які містяться в тютюновому димі, викликають запалення епітелію, що покривають дихальні шляхи, це призводить до підвищеного виділення секреції та слизу, який зв’язаний з виділенням мокроти при кашлі.

У нашій країні величезна армія пристрасних прихильників тютюнової продукції: від пенсіонерів до школярів початкових класів. Усіх їх підстерігає небезпека виникнення хронічного обструктивного захворювання легень.

Іншими факторами ризику хронічного обструктивного захворювання легень є забруднення повітря відходами виробництва, продуктами згоряння різних видів палива, вихлопними газами.

До факторів ризику також належать несприятливі умови професійної діяльності – пил, що містить кадмій і кремній, а також органічний пил (бавовняний, борошняний, паперовий та ін.). Небезпеку становить тривалий вилив токсичних парів і газів: аміаку, хлору, різних кислот, сірчистого ангідриду, фосгену, парів і газів, що утворюються при газо- та електрозварюванні та ін. Несприятливо впливають висока температура повітря у гарячих цехах, протяги, низькі температури та інші особливості мікроклімату на виробництві. Суттєву роль має і генетична схильність.

Для хронічного обструктивного захворювання легень характерна сезонність загострення: найчастіше ця недуга виникає у холодну і вологу пору року, а найбільш висока смертність відзначається взимку.
Особливість хвороби полягає у тому, що історія її розвитку може налічувати кілька десятиліть. Недуга тривалий час протікає без виражених клінічних ознак. Хворі звертаються за медичною допомогою при появі задишки, тобто вже на пізніх стадіях захворювання, коли можливості терапії вкрай обмежені.

При своєчасному зверненні до лікаря та належному лікуванні можливо контролювати симптоми цієї небезпечної недуги.

Коментарі закриті.