Директор Менського району електромереж Сергій Аношко працює у енергетичній галузі району від часу її створення у 1965-му році, тобто 46 років. Згадує, як йому, на той час простому монтеру, довелося власноруч підключати деякі села до електропостачання. Добре пам’ятає і непрості часи кінця 90-их, коли струм вимикали за графіком по кілька разів на день. З того часу і донині в його кабінеті оселилася проста гасова лампа.

Без струму – 18 годин

– Після того, як на державному рівні було прийняте рішення заборонити бартерні розрахунки за електроенергію (що практикувалося у кризові 90-ті роки), у енергетиків нарешті з’явилися кошти, – пригадує директор району електричних мереж (РЕМ) Сергій Аношко. – Нині ми отримуємо стовідсоткову плату за електропостачання, тож маємо змогу надавати послуги безперебійно.

І згадує, як років 15 тому енергетики змушені були по кілька разів на день знеструмлювати споживачів. Особливо кризові ситуації виникали взимку.

– Як зараз пам’ятаю, було це 20 грудня десь у 1997 чи 1998 році, – продовжує Сергій Олексійович. – Мороз тріщав. А через падіння частоти в енергосистемі увесь наш район лишився без енергопостачання на цілих 18 годин! Фактично замерзали лікарня, дитячі садочки, установи, житлові будинки, підключені до централізованого теплопостачання.

Тоді Сергію Аношку довелося прийняти вольове ризиковане рішення підключити дві міські лінії, котрі живили котельні, до Борзни. А оскільки напругу могли отримати не вище 190 – 200 вольт, був великий ризик вивести з ладу електронасоси і зовсім зупинити котельні. Тоді, на щастя, обійшлося.

Лінії перевантажені

Наразі РЕМ обслуговує 1 400 кілометрів електромереж по району, чотири сотні трансформаторних та сім вузлових підстанцій.

Основна проблема – брак фінансування на реконструкцію. У нинішньому році вдалося зробити капремонт мереж, підстанцій, але матеріалів (опор, проводів, трансформаторних підстанцій) катастрофічно бракує. Не завжди виходить навіть оперативно здійснити невідкладний ремонт. Однак, попри складнощі, наші енергетики цьогоріч виконали чимало роботи. Зокрема, замінили 170 дерев’яних опор на бетонні, капітально відремонтували 77 трансформаторних підстанцій. А ще РЕМівці власними силами розчистили понад 125 кілометрів високовольтних ліній напругою 10 кВ та понад 220 кілометрів ліній напругою 0,4 кВ. На усі ці роботи протягом року, що минає, було витрачено майже мільйон гривень.

Лише у Феськівці та Бірківці свого часу була проведена капітальна реконструкція електромереж, в інших населених пунктах продовжують експлуатувати ті, котрі були прокладені у 1960 – на початку 1970 років. І хоча тоді працювали на перспективу, усе ж нині ця система ледве витримує сучасні реалії.

Теперішні споживачі використовують на порядок більше електроенергії, аніж десятиліття тому. Практично у кожній оселі – пральна машина-автомат, комп’ютер, витяжка, бойлер, купа побутової техніки, кондиціонер. Коли усе це вмикається одночасно, старі електролінії не витримують і виходять з ладу.

– На те, аби їх замінити на нові, потрібна астрономічна у нинішніх реаліях сума, – запевняє директор РЕМ. – Ще п’ять років тому Менщина у зимовий час споживала до мільйона кіловат, нині – мільйон шістсот тисяч і більше! Навіть улітку споживання перетинає межу у мільйон чотириста тисяч кіловат на місяць.

Ще одна проблема, на якій акцентує увагу Сергій Аношко, це те, що самі споживачі нерідко власною байдужістю провокують знеструмлення. Адже за несприятливих погодних умов проводи нерідко обриваються від розхитування дерев, насаджених під лініями електропередач, гілки потрапляють у дроти.

Попри усі проблеми, наші енергетики зустрічають професійне свято, яке відзначається 22 грудня, з піднесеним настроєм: аварійність електромереж знизилася, перебоїв з електропостачанням стало менше.

– Користуючись нагодою, хочу як депутат районної ради привітати усіх жителів Менщини з новорічними та різдвяними святами. Побажати усім нам здоров’я, щастя.

Велику вдячність висловлюю кращим працівникам нашої організації: майстру Юрію Губку, водію автопідйомника Михайлу Юрченку, електромонтерам Роману Ільченку та Юрію Корюківцю, братам Руслану, Андрію та Сергію Домашенкам та іншим. Бажаю своїм колегам знайти порозуміння і підтримку у споживачів, забезпечити район безперебійним електропостачанням.

Коментарі закриті.