Гривня стабільна, і немає підстав ані для зростання, ані для падіння курсу української валюти. У цьому переконаний керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький, повідомила “Нашому слову” прес-служба НБУ.

Проблеми з обмінним курсом можливі тільки тоді, коли прискорюється інфляція. А споживча інфляція в Україні вже 11 місяців зберігається на рівні менше 1% у порівнянні із попереднім місяцем, що є історичним мінімумом. Минулого року цей показник протримався протягом 7 місяців.

– У першому кварталі спостерігався історичний мінімум інфляції – 0,7% (1,3% було в 2007 році). У річному вимірі поточна інфляція зафіксована на безпрецедентно низькому рівні (1,9%) як для України, так і на рівні стандартів розвинених країн, – зазначає Валерій Литвицький.

За словами економіста, низькому рівню інфляції сприяє зниження бюджетного дефіциту, помірна тарифна політика. Водночас, визнає експерт, існують ризики певного прискорення інфляції. Це може статися через збільшення акцизів на алкогольні і тютюнові вироби, подорожчання нафтопродуктів, зниження темпів зростання в аграрному секторі. Однак, на думку Валерія Литвицького, ймовірність отримати за рік інфляцію, яка була б меншою за бюджетний орієнтир (7,9%), зараз оцінюється на рівні 90%.

Оптимізму банкіру додає і стан платіжного балансу країни. Він, за підсумками I кварталу, набагато кращий, ніж прогнозувалося раніше.

– За останніми нашими оцінками ситуація розвивається краще мільярдів на 2,5, аніж ми очікували, – констатує фахівець.

І хоча торговий баланс все ще негативний, він перекривається прямими інвестиціями та запозиченнями. Завдяки цьому на ринку немає дефіциту валюти. Останнім часом НБУ навіть змушений викуповувати її надлишки для поповнення золотовалютних резервів. У квітні, за даними Валерія Литвицького, засіки країни поповнилися відразу на 0,5 млрд доларів.

У порівнянні з початком 2012 року, коли резерви становили 31,794 млрд. дол, на початок травня вони зменшилися всього на 130 млн. дол і зараз становлять 31,66 млрд. дол. Такий рівень зниження резервів з початку року також є більш оптимістичним, аніж прогнозували раніше. Позитивно вплинули на рівень золотовалютних резервів стабілізація і скорочення попиту населення на готівкову валюту, а також те, що «Нафтогаз Україна» протягом кількох місяців обходиться без підтримки НБУ для розрахунків за імпортований газ.

Разом всі ці фактори, на думку Валерія Литвицького, дозволяють з упевненістю стверджувати, що курс гривні зберігатиме стабільність не тільки в період проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу, а й до кінця року.

Коментарі закриті.