«Доброго дня, шановна редакціє «Нашого слова»! Я родом із Менського району. Мене звати Анна Олещенко, живу в Києві. Але в дитинстві й у студентські роки кожне літо проводила в Киселівці, тому люблю цей край, як малу батьківщину.

Прочитала статтю «Білі плями» минувшини, або Скільки років нашій Мені?» Олександра Салтана і хочу сказати дещо до теми походження назви міста й річки.

У Менському краєзнавчому музеї зберігається й виставлена унікальна ікона християнської святої великомучениці Варвари. За її спиною намальовано башту, на верхівці якої – місяць догори ріжками (хреста немає!). Я вже давно думаю, що треба було б ту ікону сфотографувати, написати про неї статтю, бо меняни на неї даремно не звертають уваги.

Св. Варвару досить часто зображали на тлі башти, оскільки в «Житії» написано, що батько оселив її там. Але місяць-молодик нагорі – це, повірте, унікальна річ!

Я думаю, що цю ікону можна розглядати як культурологічний доказ того, що назва Мени таки пов’язана з місяцем, і що краєзнавець О. Знойко інтуїтивно мав рацію. Тим більше, що за законами етимології, назви міст є похідними від назв річок. А також є гіпотеза, що річки часто називали іменами богів чи пов’язаних з богами зірок-сузір’їв.

З місяцем слов’яни і всі стародавні народи пов’язували язичницьку богиню води, яку уявляли молодою дівчиною. В Україні її священним символом був також кущ калини, який обов’язково саджали біля джерельних криниць та колодязів.

Тому цей малюнок на іконі козацької доби, коли язичницькі вірування ще добре зберігалися в народних традиціях, не може бути простим збігом. На прапорах козацьких полків місяць, як геральдичний знак, був дуже поширеним. Шкода, що місяць не потрапив на герб Мени.

Варто було б поговорити зі знавцями литовської мови: «мен» – це назва місяця взагалі чи тільки молодика?».

«Наше слово» звернулося до молодшого наукового співробітника Менського краєзнавчого музею Ігоря Андрієнка. Він власне і показав нам напрочуд гарний та старовинний образ. І запевнив, що місяць зустрічається на іконах не часто. А образ святої Варвари з місяцем-молодиком – то дійсно рідкість.

А ось що розповіла професійний іконописець Оксана Мартиненко:

– Для зображення великомучениці Варвари характерними є наступні символи: чаша, корона, пальмова гілка, меч. Майже завжди за спиною святої зображують вежу з трьома вікнами, у якій за життя її заточив власний батько.

Пані Оксана пояснила і значення цих символів:

– Чаша – символ покровительства Варвари над тими, хто помирає, адже вона не дозволить померти без причастя та сповіді. Пальмова гілка – знак чистоти та незайманості. З мечем Варвара тому, що це є знаряддя її страти. А у короні – бо була дівчиною зі знатного роду.

Наявність на іконі місяця Оксана Мартиненко пояснює тим, що і місяць, і півмісяць у християнстві є символом Діви Марії. Це знак її невинності. І тому він іноді зустрічається на іконах святих жінок.

Тобто, навряд чи ікона якось пов’язана з назвою нашого міста. А щодо унікальності образу святої великомучениці Варвари, то кожен витвір мистецтва по-своєму унікальний.

Коментарі закриті.