Про це заявили спеціалісти «Облдержродючості»

У цьому році філія «Менський сир» ППКФ «Прометей» чистила біологічні ставки доочистки стічних вод (у наро-ді – «міські очисні», – авт). Тоді жителі Феськівки перекрили дорогу і не пустили вантажівки з мулом до свого села. «Наше слово» звернулося до керівництва «Менського сиру» з питанням, куди вивозився мул із очисних споруд і чи є якісь підтвердження його безпечності для здоров’я людей і навколишнього середовища.

На жаль, керівництво філії вже традиційно не йде на контакт з пресою. Тож ми надіслали на підприємство письмовий запит. Відповідь отримали, хоч і не відразу.

«Менський сир» повідомив, що мул з біологічних ставків доочистки стічних вод був вивезений:
– на поля ск «Куковицький» (між Меною та Пам’ять Леніна) у період з 4 по 10 травня в кількості 600 м куб.;
– на територію очисних споруд ск «Авангард» у період з 10 по 19 травня в кількості 700 м куб.;

– на територію гноєсховища ск «Феськівський» (село Феськівка) у період з 23 по 26 травня в кількості 400 м куб.

Також філія надала «Нашому слову» копію висновку Чернігівського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість». Ось текст цього висновку:
«Центром «Облдержродючість» були проведені агрохімічні та токсикологічні дослідження одного зразка мулу з біологічних ставків доочистки стічних вод.

Наявність у мулі необхідних для рослин елементів живлення визначає доцільність їх використання в якості органічних добрив.

Щоб запобігти негативному екологічному впливу мулу на ґрунт, дозу внесення необхідно планувати з урахуванням агрохімічного складу ґрунту та вмісту в ньому важких металів. Мул не можна застосовувати на ґрунтах з вмістом важких металів вище рівня ГДК.

У дослідженому зразку мулу сумарний вміст поживних елементів (азоту, фосфору, калію) в перерахунку на одну тонну досить невеликий і становить 4,7 кг. Це пов’язано з високою вологістю мулу. При підсушуванні сумарний вміст поживних елементів в ньому збільшиться і, відповідно, зменшиться рекомендована доза внесення мулу.

Найбільш доцільним є внесення мулу під зернові та просапні культури…
…Слід відмітити, що мул бідний на калій. Тому, щоб провести збалансоване за вмістом азоту, фосфору та калію органо-мінеральне удобрення, осад доцільно застосовувати разом з калійними добривами.
Використання мулу в рекомендованих дозах не призведе до надмірного забруднення ґрунту важкими металами.

Мул з біологічних ставків доочистки стічних вод, що використовується на добриво, повинен бути стабілізований, знезаражений та відповідати санітарно-гігієнічним вимогам до осадів стічних вод».

Мітки: ,

Коментарі закриті.