Останнім часом багато говорилося і писалося про запровадження ринку землі вже з 1 січня 2012 року. Однак відповідний закон у Верховній Раді пройшов лише повторне перше читання. Тому цього вівторка парламент ухвалив документ, яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення продовжено до 1 січня 2013 року.

«АгроІнвест» починає…

Думки та прогнози щодо земельної реформи журналісти з Чернігівської, Черкаської, Житомирської та Київської областей слухали у столиці минулого тижня. Там відбулися презентація проекту «АгроІнвест», який реалізує в Україні міжнародна організація USAID, та «круглий стіл» на тему «Як формуватиметься земельний ринок після скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення».

Отож, про «АгроІнвест». Цей проект тільки-но стартував і триватиме аж до 2016 року. Його автори і учасники ставлять собі чимало амбітних завдань. Серед основних:

– сприяння розвитку сільського господарства України та підвищення конкурентоспроможності агробізнесу;

– допомога українським селянам краще розуміти та захищати свої права на землю, а також продумано розпоряджатися своєю власністю.

Як зазначив виконуючий обов’язки керівника місії USAID в Україні Майкл Мартін, наразі в рамках проекту йде активне обговорення законопроекту «Про ринок земель», який і має дати старт земельній реформі в Україні. Експерти проекту намагаються максимально удосконалити документ, аби уник¬нути помилок і недоречностей, які можуть надто дорого коштувати не тільки сільському господарству, але й Україні в цілому.

У рамках проекту планується широка інформаційно-роз’яснювальна робота. «АгроІнвест» також буде реалізувати програму сприяння наданню юридичних послуг з прав на землю для найбільш уразливих верств сільського населення. Має бути створена «гаряча лінія», куди власники земельних паїв зможуть телефонувати, щоб отримати консультацію або роз’яснення щодо прав на землю. І це лише невелика частина тієї роботи, яка буде проведена за п’ять років.

«Найгірший і антифермерський»

Законопроект «Про ринок земель» експерти, які зібралися за «круглим столом», оцінили по різному. Спільною була лише думка про те, що документ потребує серйозного доопрацювання. Чимало норм законопроекту можуть призвести до збільшення корупції, зловживань, можуть просто знищити малих і середніх сільгоспвиробників.

Заступник голови Державного земельного агентства України Микола Калюжний повідомив, що наразі законопроект намагаються удосконалити. А тим часом, за його прогнозом, Верховна Рада продовжить мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення ще на рік – до 1 січня 2013 року. Так і сталося 20 грудня.

Микола Калюжний також вважає, що власникам земельних паїв у будь-якому випадку не варто поспішати з продажем землі.

– Нині в Україні 27 мільйонів гектарів сільськогосподарських земель перебуває у власності населення. Після зняття мораторію буде виставлено на продаж 2,7 – 3 мільйона гектарів. І ціна на землю буде зовсім не висока. Зате з роками гектари відчутно дорожчатимуть, – переконаний Микола Калюжний.

Більшість експертів упевнені у тому, що пропонований законопроект «Про ринок земель» має антифермерський характер. Його норми сприяють великим виробникам і фактично знищують фермерські господарства, малий і середній агробізнес. Про це на засіданні «круглого столу» заявили президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Миркевич, голова Всеукраїнської організації «Рада жінок-фермерів України» Людмила Клебанова, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко та інші.

Юрист проекту USAID «Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність» Павло Кулинич узагалі назвав законопроект «найгіршим з юридичної точки зору». І заявив, що документ містить безліч помилок, які можуть обернутися катастрофою для аграріїв.

Коментарі закриті.