молоко на базарі буває небезпечним
Валентина Грищенко молочні продукти від своєї корівки продає, не боячись, адже торгує в офіційно дозволеному місці. А дослідження на кислотність, густину та якість завідувач лабораторії ветсанмедицини Троїцького базару Світлана Безугла зробить швидко і професійно.

Економні господарі часто використовують пластикові пляшки повторно: наливають у них компот, домашню горілочку, олію. На базарі ж часто-густо і молоко продають у «півторачках» з-під мінералки чи солодкої води. Зручно, що й казати. Та чи безпечна така економія?

Від проносу до туберкульозу

Попит на молочні продукти в будь-які часи є значним порівняно з іншими харчовими продуктами. Кожен поважаючий себе покупець мусить мати максимум інформації про продукцію, яку він вирішив придбати, щоб уберегтися від усіляких неприємностей.

Коли виробник тари отримує необхідні сертифікати, ємність для питної води перевіряється виключно для цієї рідини. І нічого, окрім води, в такі пляшки наливати не можна.

Пластикові пляшки практично неможливо якісно помити: від окропу їх просто покоробить, а миючі засоби холодною водою повністю не вимиваються. Та й спиртом ніхто їх знезаражувати не буде. Що раніше було до молока у пластиковій тарі, покупець (а часто і сам продавець) просто не знає, скільки «обертів» використання здійснила дана пляшка – також невідомо. Є можливість підхопити цілий букет найрізноманітніших захворювань: від кишкової палички до туберкульозу.

– Мені особисто кілька разів доводилося бачити, як деякі з продавчинь молока після збуту товару поповнювали свій запас пляшок зі смітникових контейнерів, – обурено розповідає заступник начальника управління агропромислового розвитку РДА Григорій Слобода. – А скільки особи бомжуватого вигляду таких пляшок продавцям на базар за гривню чи чарку горілки приносять.

Звичайно, нікому не шкода викинутого в смітник. Але саме з цих пляшок ми та наші діти потім п’ємо молоко. І що цікаво, більшість покупців хочуть придбати продукт саме в такій тарі. А попит, як відомо, породжує пропозицію.

Скляна банка – не забаганка

Не можна казати, що всі продавці зловживають нашою довірою чи так вже нехтують дотриманням елементарної гігієни, але всяке буває.

Молоко у пластиковій тарі на ринку ще й не проходить експертизу, адже у таких ємностях продавати не можна, торгують «з-під поли». Тому якість цього продукту – на совісті продавців. Категорично не радять купувати таке молоко як фахівці колишньої санепідемстанції, так і лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.

– Я думаю, що не є розумним купувати і споживати молоко із таких пляшок, – говорить завідувач лабораторії ветсанмедицини Троїцького базару Світлана Безугла. – Цікаво, що покупці не хочуть розуміти: ці пляшки мають інше призначення і вичерпали свій ресурс по зберіганню газованої води. Інша справа – скляний посуд, який має своїм безпосереднім призначенням зберігання, транспортування та продажу молока, рослинної олії, оцту тощо.

– Окремо потрібно зазначити й те, що при купівлі на ринку будь-якої харчової продукції покупець має повне право вимагати висновок ветеринарно-санітарної лабораторії про її придатність до споживання, – радить Світлана Безугла. – Якщо це стосується молочних продуктів, то реалізатор, окрім експертизи лабораторії, повинен мати паспорт та картку на корову, від якої отримано молоко, де зазначені також дані про щеплення і дослідження тварини на лейкоз і туберкульоз. Дія лабораторії обмежується межами ринку, тому молоко, яке продають «із землі», ніхто не перевіряє. Цими продавцями повинні займатися працівники міліції.

На базарі є окремий торговий ряд для реалізації молочних продуктів, та от продавців на ньому не густо (це ж треба «містове» платити, ветеринарно-санітарну експертизу проходити, санітарну книжку мати і т.д.). А зразу ж за територією базару, якраз під табличкою «Торгівля заборонена», розіславши на тротуарі поліетиленовий пакет, торгує молоком у пластикових пляшках літній чоловік. У вівторок ще й жіночка з таким же

товаром поряд додалася, молоко розлите навіть у пляшки з-під пива. Народ купує…

У жодному разі не хотілося б образити селян, які не від «жиру» корівок тримають. І часто велосипедом за будь-якої погоди спішать до міста, щоб забезпечити свіженьким молоком, сиром чи сметаною покупців. Жити всім треба. Але краще обходитися без пластикових пляшок.

А нашим покупцям хочеться побажати бути більш розважливими та перебірливими у придбанні будь-яких харчових продуктів. Навчіться робити правильний вибір між зручним і безпечним.

Коментарі закриті.