Урядова ініціатива щодо підвищення у 2017 році мінімальної зарплати до 3200 гривень сколихнула Україну.

«Дітище популізму», «Вбивця малого та середнього бізнесу» – так сприйняли рішення про зростання мінімалки частина експертів, підприємців. З іншого боку, десятки тисяч тих, хто роками працював «на мінімалку», раділи можливості отримати більш-менш пристойну зарплату.

 

Лунали і прогнози, що підвищення до 3200-т гривень мінімальної зарплати призведе до інфляції, знецінення гривні, розбалансування місцевих бюджетів.

 

До побоювань додались і інші «зарплатні ініціативи» влади: з 1 січня 2017 року Уряд підвищив заробітні плати для працівників бюджетної сфери, державного управління, підняв пенсії та стипендії.

 

Довідково. З 2017 року зарплати вчителів зросли орієнтовно на 50%, а лікарів — до 30%. Звичайна мінімальна стипендія зростає на 33,4 %, на окремі спеціальності — на 54,3%. Стипендія відмінників на ці спеціальності підвищується на 102%. Планується протягом року двічі перерахувати пенсії, причому їхнє зростання буде випереджати прогнозовану інфляцію.

 

Чи стануть перераховані підвищення причиною інфляції, безробіття, падіння курсу гривні чи інших негараздів в українській економіці?

 

Наслідки підвищення «мінімалки» відчули поки не всі

Політичне рішення про підвищення мінімальної зарплатні до 3200  гривень прийнято у грудні минулого року. Втілитись безпосередньо у цифри та суми у бухгалтерських відомостях це зростання могло тільки у січні 2017-го. А «на руки» громадяни змогли отримати перші гроші тільки за підсумком січня, тобто – у лютому.

 

Про те, що перші додаткові гроші люди отримають тільки у лютому, говорив і Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час перебування у Чернігові 17 січня. Відтак апріорі вплинути на коливання курсу гривні у січні ці грошові кошти не могли.

 

“Я запропонував би політиканам та експертам, які говорять про те, що мінімальна зарплата вже вплинула на курс гривні, подивитися в дзеркало. Ми ще не виплатили у січні мінімальну зарплату. Вона буде виплачена в лютому. Вона ніяк не могла вплинути на курс, і не впливає на курс. Не треба розганяти паніку, треба жити і дати людям нормальну зарплату”, – сказав глава Уряду, спілкуючись із журналістами.

 

Втім радіють підвищенню мінімальної зарплатні не всі. Громадські організації, що об’єднують підприємців Чернігові, ще до Нового року започаткували дискусію щодо доцільності встановлення такого рівня мінімальної зарплати.

 

Аргументи бізнесу: автоматично із мінімалкою зростають і відрахування із зарплати до бюджету та фондів. А значить таке підвищення створює додаткове значне фінансове навантаження на малий та середній бізнес.

 

«Груз 3200» -так неофіційно поміж себе називають підвищення мінімальної зарплати підприємці Чернігівщини. І неофіційно повідомляють про кількість закритих ФОПів, звільнених працівників (щоби не платити додаткові нарахування зі збільшеної зарплати).

 

Мінімалка у 3200 – не єдине нововведення цього бюджетного року. Додались новації із касовими апаратами та нова система штрафів, що загрожують бізнесу у випадку порушення трудового законодавства або недопуску перевіряючих на підприємство.

Цікаво, що бізнес почав шукати роз’яснень застосуванню новим норм законодавства. Для прикладу, ГО “Сяйво Сіверщини» провело у січні-лютому кілька тематичних навчань з теми дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства України про працю. Із залученням представників Департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА та Управління держпраці в області.

 

Не чекаючи послаблень від Уряду, рішення про зменшення податкового навантаження приймають місцеві ради на Чернігівщині. Для прикладу, депутати Бахмацької міської ради, перейнявшись проблемами підприємців, проголосували на сесії надати малому бізнесу податкові пільги, встановивши у 2017 році знижені ставки для платників Єдиного податку – фізичних осіб–підприємців ІІ групи спрощеної системи оподаткування. Тут діятиме майже вдвічі знижена ставка – у розмірі 11% розміру мінімальної заробітної плати.

 

Днями із зверненням до Чернігівського міського голови про зниження ставки Єдиного податку для підприємців ІІ групи з 20% до 10% звернулась ініціативна група бізнесменів міста. Аргументи – з Нового року єдиний податок для підприємців ІІ групи зріс з 275,6 гривень до 640,0 (+132%), Єдиний соціальний внесок збільшився до 704 гривень (+100%). До цього додаються нарахування на мінімальну заробітну плату (якщо ФОП має хоча б одного працівника) – 704 гривні Єдиного соціального внеску, 576 гривень Податку на доходи фізичних осіб та 48 гривень військового збору.

 

У Кабінеті міністрів України, тим не менш, сповнені оптимізму. І наводять втішну статистику: видатки на оплату праці робітників бюджетної сфери зростають у 2017 році на 40 мільярдів гривень. За рахунок збільшення мінімальної зарплати та ставок працівників освіти та охорони здоров’я.

 

Спростовують в Уряді і дані щодо катастрофічного впливу на економіку України масового закриття ФОПів через нові ставки та умови сплати соціального внеску та зростання тієї ж мінімалки.

 

«Рівень безробіття не росте, а навпаки падає, кількість реально працюючих підприємств насправді збільшується. І при цьому уже за січень зросло наповнення соціальних фондів», – написав 8 лютого на своїй сторінці Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

 

Більш того – статистичні дані вказують: у січні зафіксовано зростання реально працюючих ФОПів. А за даними Державної служби зайнятості України чисельність безробітних у січні 2017 року навіть знизилась на 16%.

 

Втім у коментарях до допису Володимира Гройсмана у ФБ українці не шкодують епітетів та порівнянь. І говорять, що це не що інше, як маніпуляція цифрами. Більшість не вірить, що за 1 місяць аж 45 тисяч громадян знайшли роботу, а загальна кількість безробітних зменшилась на 80 тисяч.

 

ЧЧ

Коментарі закриті.