Ірина, напевно, єдина на Менщині, хто займається ручним розписом шовкових та бавовняних тканин – батиком. Нещодавно у районній дитячій бібліотеці відкрилася виставка її робіт.

Батик (індонез. batik – від bа «бавовна» і tik «краплина») – це техніка розпису по тканині за допомогою воску та барвників. Поширена особливо в Індонезії та на Філіппінах, а також у країнах Південно-Східної та Східної Азії, Західній Африці. Найдревніші зразки батику знайшли ще в Єгипті, які датуються V століттям до н. е. Батьківщиною цього виду творчості вважається острів Ява в Індонезії, де і до сьогодні одяг з тканин, розфарбованих вручну, дуже популярний.

Сучасні техніки розпису тканини дуже різноманітні. Батик увібрав у себе особливості і художні прийоми багатьох образотворчих мистецтв – акварелі, пастелі, графіки, віт­ражу, мозаїки.

– Із батиком я познайомилася два роки тому, – розповідає Іра. – Моя однокурсниця з Чернігівського державного технологічного університету Олена Биковець, яка займається цією творчістю ще з п’ятого класу, запропонувала створити гурток за інтересами. Так виник «Батик. Мистецтво розпису тканини» творчої студії «Гаудеамус». Фінансове забезпечення – за рахунок учасників, але вже в цьому році університет допоміг із закупівлею спеціальних

фарб, які дов

олі дорогі.

Ручний розпис можна робити на різних за волокнистим складом тканинах: бавовняних, лляних, віскозних, ацетатних, капронових, шерстяних і з натурального шовку. Якщо тканина виготовлена із суміші натуральних і синтетичних волокон, то вона буде погано фарбуватися, матиме неяскраві відтінки.

– Я особисто використовую мультишифон або шовк, – ділиться секретами Ірина Лук’яненко. – Натягувати тканину для розпису можна різними способами. Якщо елемент декору невеликий, можна використати звичайні п’яльця. Взагалі ж існують спеціальні рами, які регулюються на будь-який розмір тканини під розпис. Потім робимо ескіз майбутнього малюнку на папері і переносимо на тканину. А тоді вже починаємо розфарбовувати.

Наша юна майстриня має вже декілька десятків картин різноманітної тематики і кольорової гами. Свої яскраві розписи дарує друзям та знайомим. А зовсім недавно в приміщенні нашої районної дитячої бібліотеки відбулася виставка її робіт: «Батик – яскравий дивосвіт мистецтва».

– Для мене самої це стало повною несподіванкою, – посміхається Ірина. – Як виявилося, ініціатором була мама. Це вона зібрала мої вироби і домовилася про організацію виставки. А взагалі я займаюся творчістю для себе. Адже це прекрасний спосіб відпочити від щоденних фізичних і психологічних навантажень.

zp8497586rq
zp8497586rq

Коментарі закриті.