Питання енергетичного розвитку України є одним із пріоритетних у рамках співпраці нашої країни з Європейськими Союзом. Одним з ключових напрямків у цій співпраці є Європейська ініціатива Угоди мерів, направлена на скорочення викидів вуглецю та підвищення рівня енергоефективності українських міст.

Уже 112 українських міст взяли на себе добровільні зобов’язання зменшити до 2030 р. кількість викидів двоокису вуглецю більш як на 30%, що відповідає вимогам до України в рамках Паризьких угод. 30 з них приєдналися до Угоди мерів щодо клімату та енергії у Славутичі, під час Європейського тижня сталої енергії, що стартував 19 червня.

Під час відкриття Європейського тижня сталої енергії заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні Томас Фреллесен зазначив, що важливим пріоритетом ЄС є надання підтримки Україні, щоб вона стала більш енергоефективною і більше використовувала чисті джерела енергії.

– Наскільки нам відомо наразі Україна є найбільш енергоінтенсивною країною Європи, тобто вона використовує найбільше енергії в Європі, і звичайно це потрібно змінити, щоб Україна змогла досягнути європейського рівня. Для цього знадобиться зміна законодавства і підтримка діяльності в сфері енергоефективності. В українських будинках потрібно встановлювати лічильники, для того, щоб мешканці, знали скільки енергії використовується, потрібно утеплювати будинки, – зазначив заступник голови Представництва ЄС в Україні.

Одним з найуспішніших міст в сфері енергоефективності є Славутич. Міська влада у співпраці з європейськими партнерами вже реалізує не один проект. Партнерами Славутича виступала і корпорація НЕФКО, яка допомогла утеплювати школи, і Єврокомісія. Завдяки підтримці Європейського Союзу реалізується пілотний проект в рамках Угоди мерів щодо термосанації двох об’єктів.

Є успішні приклади підвищення рівня енергоефективності і серед міст Чернігівщини. Зокрема, це містечко Мена, яке, нещодавно об’єднавшись з навколишніми селами, утворило Менську об’єднану територіальну громаду.

– В Угоді мерів ми з 2013 року, а взагалі почали працювати за два роки до того зі співпраці з Асоціацією енергоефективних міст, не будучи навіть на той момент членом асоціації. До речі, членом асоціації ми стали лише в червні 2015 року, але це не заважало нам плідно співпрацювати, – згадує колишній заступник Менського міського голови, а наразі секретар міської ради Менської ОТГ Юрій Стальніченко.

Керівництво міста вивчало європейський досвід у сфері енергоефективності. З навчальними візитами вони побували в Естонії, Польщі та Словаччині. Одним з основних завдань, які поставили перед собою меняни, стало запровадження ефективного енергоменеджменту.

– Ми зрозуміли, що Угода мерів – це добровільна ініціатива, яка дає змогу економити, не вкладаючи власних коштів. Головне в Угоді мерів – це не те, що ми пишемо план дій сталого енергетичного розвитку, а головне, що ми в містах запроваджуємо систему контролю. Її ще називають системою енергоменеджменту. Вона дасть змогу побачити всі проблемні точки, які у нас є, і показати, яким чином ми можемо їх покращувати. А далі, як лікар працює: провівши правильну діагностику, ми лікуємо вже конкретну проблему. Бо, наприклад, беремо модернізацію дошкільного навчального закладу в Славутичі . Якщо діяти за цим самим прикладом в Мені, то це може не дати результат, адже проблеми різні. Тому ми вирішили піти тим шляхом, що потрібно спочатку дослідити, вивчити, а потім вже шукати шляхи вирішення, – розповідає Юрій Стальніченко.

Одним з найбільш масштабних проектів з енергоефективності, який реалізується в Мені, є проект з реконструкції вуличного освітлення.

– Проект містить дві частини. Перша зроблена у грудні 2015 року – замінено 124 ліхтарі. Це зроблено за кошти Фонду регіонального розвитку, і минулого року 204 ліхтар, замінили також за кошти державного Фонду. Це все входить в проект із співфінансуванням Меною реконструкції вуличного освітлення. По грантових коштах: у нас зараз проведено тендерну закупівлю, і в цьому місяці планується підписання угоди з генеральним підрядником. Проводитиметься заміна основної частини освітлення – це 1073 ліхтарів з встановленням системи управління, – розповідає про проект секретар міської ради Менської ОТГ.

За словами Юрія Стальніченка, в результаті реалізації даного проекту викиди СО2 мають скоротитися на 20%. За підсумками проекту буде проведено енергоаудит всієї системи вуличного освітлення.

Не забувають у Мені і про села, які приєднались до міста у рамках добровільного об’єднання громад. Але перед проведення там термомодернізації бюджетних закладів планується проведення енергоаудиту всіх систем. Наразі Менська об’єднана тергромада тільки починає свою роботу, тому міської програми енергоаудиту ще немає.

– Нам треба буде вивчити всю ситуацію, яка є в населених пунктах громади. Коли ми будемо робити план дій сталого енергетичного розвитку громади, звісно будемо піклуватися про всі населені пункти. Тому всі школи, дитсадки, які у нас будуть функціонувати, ми спочатку повинні дослідити і вже далі шукати методи вирішення їх проблем. Тому що енергоефективність – це не тільки заміна вікон. Має реалізуватися цілий комплекс заходів, який не тільки покращить кліматичні умови, а й дасть можливість економити фінансово і позитивно при цьому впливати на екологію. Тому ті заходи, які зараз здійснюються, наприклад, тільки заміна вікон, це не зовсім правильно. Як ми бачили на прикладі Славутича, термомодернізація школи дає економію мільйон гривень на рік. Звичайно, ці кошти потім можна буде пустити на розробку інших проектів модернізації, – поділився планами Юрій Стальніченко.

Матеріал підготовлений в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу. Зміст публікації є виключною відповідальністю ЧОЦ «Ініціатива» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Андрій КУЖЕЛЬ

Коментарі закриті.