Сімейні лікарі Менської лікарської амбулаторії Анатолій Зеркаль, Олег Якубенко, Віталій Лавров, Валентина Московська, Віра Сердюк та Людмила Мацішевська до старту реформи готові.

 

 

Верховна Рада 19 жовтня ухвалила урядовий законопроект щодо медичної реформи, яка стартує вже з наступного року. У 2018 році основні зміни відбудуться у первинній ланці медичної допомоги. Нововведення коментує головний лікар Менського центру ПМСД Наталія Корнієнко.

 

Чи не найголовнішим нововведенням у медицині є принцип «гроші ходять за пацієнтом». Наталіє Іванівно, це як розуміти?

Досі сума, що виділялася на конкретний медичний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку тр

 

еба опалювати, ремонтувати тощо), числа працівників та іншого. Тепер держава виділятиме кошти на кож

 

ного пацієнта. Це змушуватиме лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати.

 

І як це позначиться на зарплаті медиків?

Медик отримає свободу працевлаштування і зможе обирати – бути найманим працівником чи приватним підприємцем. Лікарю дозволено обслуговувати до 2000 пацієнтів. Середня плата для сімейного лікаря за пацієнта в 2018 році складе 370 гривень. Також тариф залежатиме від віку за пенсіонерів та дітей молодшого віку доплачуватимуть. За розрахунками законотворців, заробітна плата медиків повинна зрости в кілька разів.

 

Це для всіх так вже з нового року буде?

 

У наступному році нова модель фінансування охорони здоров’я запроваджується на первинній ланці меддопомоги. За нею працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри. На інших рівнях – вторинному (спеціалізованому) та третинному (високоспеціалізованому) – вона буде запроваджена поступово до 2020 року.

 

А хто контролюватиме якість роботи лікарів, кількість пацієнтів, суми виплат?

Буде створено Національну службу здоров’я України (НСЗ), яка укладе угоди з усіма медичними закладами. Вони повідомлятимуть про кількість пацієнтів, з якими підписано угоди, а НСЗ відслідковуватиме роботу спеціалістів і перераховуватиме кошти за обслуговування пацієнтів. Саму ж службу контролюватиме Рада громадс

 

ького контролю (15 людей, що мають високий авторитет в суспільстві).

 

З наступного року кожному жителю Менщини потрібно буде обрати свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Як, де і коли це робити?

Це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – в поліклініці, амбулаторії, приватній клініці чи має власну практику. Обирати варто на свій розсуд. Залежно від того, наскільки ви задоволені послугами (якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо) та зручністю.

Реформа первинної ланки запрацює в Україні з 1 січня 2018 року. Бажано зробити свій вибір якомога швидше, щоб рішення вплинуло на обсяг фінансування відповідного лікаря та й щоб не проґавити облюбованого спеціаліста.

 

 

Що потрібно для оформлення договору?

Пацієнт і лікар підписуватимуть декларацію про обслуговування – це буде швидкий і зручний для пацієнта процес. У документі вказуватимуться реквізити сторін: основні дані про пацієнта й лікаря. Лікар не має права відмовитись підписувати договір, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму 2000 осіб. Сімейного лікаря можна змінювати скільки завгодно. Але для пацієнта краще, якщо лікар добре знає його медичну історію та може одразу ж допомогти.

 

Що буде, якщо немає підписаного договору?

У медичній допомозі вам не відмовлять. На першому етапі реформи, якщо у людини виникла потреба звернутися до лікаря, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватися: слід звертатись до відповідного закладу і отримати допомогу. Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

 

До уваги

Три міфи про медичну реформу

 

 

Реформа ще тільки-тільки виходить на старт, а серед людей вже покотився цілий клубок чуток: від «вирізати апендицит коштуватиме 40 тисяч гривень» до «половину лікарень закриють». Ось що про це кажуть на офіційному рівні.

 

Міф перший: медицина стане платною і дуже дорогою

Тарифи ще тільки будуть розраховуватися. Визначено чіткий перелік послуг, які на 100% фінансуватиме держава: первинна допомога (сімейні лікарі, терапевти, педіатри); екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів тощо); паліативна допомога (перш за все – адекватне знеболювання); пологи; лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря.

Для високовартісного лікування, як і сьогодні, існуватимуть цільові програми: лікування онкології, гепатитів, СНІДу та інші.

 

 

Міф другий: реформа призведе до закриття лікарень і звільнення медиків

У законі про медреформу немає жодного слова про закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. Національна служба здоров’я укладе договори з усіма лікарнями, щоб ніхто не залишився без медичної допомоги.

Без роботи можуть залишитись лише ті лікарі, до кого не захочуть звертатися люди.

 

 

Міф третій: села залишаться без лікарів

Навпаки – у багатьох селах нарешті з’являться лікарі. При цьому залишаться й фельдшери та ФАПи. Фельдшери не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками та забезпечать доступ до медичної допомоги у найвіддаленіших селах.

Велике значення матиме відношення місцевої громади. Якщо вона буде у змозі потурбуватися про стан ФАПу, надати лікарю кабінет, житло, транспорт, то це тільки покращить якість медичного обслуговування і гарантуватиме наявність гарних спеціалістів.

 

Лікарі, з якими можна підписати декларацію про обслуговування

П.І.Б.

Місце роботи

Посада

Контактний телефон

Якубенко Олег Миколайович Менська лікарська амбулаторія (ЛА) Завідувач ЛА 2-17-02
Лавров Віталій Георгійович Менська ЛА Сімейний лікар 2-17-02
Зеркаль Анатолій Михайлович Менська ЛА Сімейний лікар 2-17-02
Сердюк Віра Василівна Менська ЛА Сімейний лікар 2-17-02
Мацішевська Людмила Вікторівна Менська ЛА Сімейний лікар 2-17-02
Московська Валентина Петрівна Менська ЛА Сімейний лікар 2-17-02
Грицик Іван Данилович Березнянська ЛА Завідувач ЛА 2-52-50
Непотрібний Анатолій Володимирович Березнянська ЛА Сімейний лікар 2-94-07
Непотрібна Олена Андріївна Березнянська ЛА Сімейний лікар 2-94-07
Зінченко Тетяна Анатоліївна Березнянська ЛА Сімейний лікар 2-94-07
Висоцька Лариса Миколаївна Березнянська ЛА Сімейний лікар 2-94-07
Лавська Наталія Олександрівна Макошинська ЛА Завідувач ЛА 4-11-38
Драгун Анатолій Григорович Макошинська ЛА Сімейний лікар 4-11-07
Бут Олександр Миколайович Киселівська СЛА Сімейний лікар 4-30-38
Забродько Світлана Вікторівна Бірківська СЛА Сімейний лікар 4-33-38

Коментарі закриті.