Їдемо на місце «піщаної злочинності». Урочище «Топольки», де люблять на березі красуні Десни засмагати та готувати шашличок меняни і інші відпочивальники, в будній день виглядає досить пустельним. Трохи проїжджаємо берегом – і розгортається неприваблива картина: у різних місцях, інколи майже біля самого берега річки, розкидані піщані ями та ямиська. То не сліди ворожих бомбардувань чи артилерійських обстрілів. То пам’ятні знаки людській жадібності та безвідповідальності.

– Скільки разів мені доводилося попереджувати виникнення нових копанок, – розповідає Макошинський селищний голова Валерій Кравцов. – Пояснював, що це незаконно, що це злочин і руйнація прибережної зони. Є люди, які ставляться з розумінням. А є й такі, що, відбувшись легким переляком, все одно повертаються і продовжують займатися цією брудною справою. Аякже, деяким «піщаний бізнес» приносить непоганий прибуток.

За словами селищного голови, років зо два тому працівники райвідділу міліції затримали одного з макошинців, довелося йому виплачувати добрячий штраф у кілька тисяч гривень. На деякий час допомогло, а потім – знову, інші бажаючі дармового піску та легкого заробітку знайшлися.

– Мене звинувачують, що я закриваю очі на ці копанки, ніяк не реагую на дану проблему, – каже Валерій Кравцов. – А чи ж знають, що земля, де копають пісок, належить не селищній раді, а Сосницькому лісництву? Та, не зважаючи на це, ми намагаємося боротися зі злодіями, адже руйнується берег річки, порушується екологічний баланс. Особисто мною направлено листи-звернення до головного лісничого Сосницького лісництва та обласної державної екологічної інспекції з проханням посприяти у вирішенні цього питання. Жителям селища рекомендували негайно повідомляти міліції про піщаних копачів. Біля кожної ями чергового не поставиш. На жаль, і культура та законослухняність наших громадян ще дуже далека від ідеалу. Працівники селищної ради, які займаються благоустроєм, щонеділі збирають і вивозять з місць відпочинку до тонни сміття. Не інопланетяни ж його накидають…

– Порушення законодавства про надра тягне за собою серйозне покарання, – запевняє головний спеціаліст відділу комплексного управління природоохоронної діяльності Чернігівської області Валерій Квашук. – Законодавством України передбачено дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність за самовільне користування надрами. Проблему макошинських копанок я знаю. Але чомусь громадяни, обурюючись дома на кухні і в розмові з сусідом «беззаконнями» посадовців і органів місцевого самоврядування, спів­працювати з нами не хочуть. Мені особисто ніхто навіть не телефонував. Та й про порушення потрібно в першу чергу повідомляти правоохоронців.

– За порушення державної власності на надра Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи на громадян у сумі від 68 до 102 гривень, на посадових осіб – до 238 гривень, – зазначає перший заступник начальника райвідділу УМВС України в Чернігівській області Юрій Білик. – А за Кримінальним кодексом, за злочинні дії по псуванню земель можна отримати штраф в кілька тисяч гривень і навіть обмеження волі. Також можу повідомити, що з 2009 року ніяких заяв про самовільне користування надрами в районі Макошине від громадян до райвідділу не надходило. А немає повідомлення, то й реагування відсутнє.

Чи варта тонна «чесно вкраденого» піску солідного штрафу, знівеченого берега річки та ще й ганьби на увесь район? Може, краще залишити для майбутніх поколінь піщаний пляж з верболозами, а не лише злодійські канави з копанками.

Коментарі закриті.