Минає рік від початку роботи над проектом «Сива стежина в 100 доріг». За цей час до нього залучені як ветерани, так і молоді жителі селища.

Початком було створення клубу «Осінь життя» та фольклорного ансамблю «Надвечір’я». Саме з допомогою їх учасники проекту протягом року провели дев’ять тематичних заходів, в яких взяли участь потерпілі від тоталітарних режимів, молодь, керівники селища, актив організації. Найбільше запам’яталися зустріч з ветеранами війни «Цей день в серцях нащадків буде жити», діалог молоді з дітьми війни «Ми – діти миру, а ви – вражені війною», зустріч з колишніми остарбайтерами, круглий стіл «Пам’ятаймо минуле заради майбутнього».

Відродженню нових життєвих імпульсів літніх людей та налагодженню діалогу між поколіннями сприяли вечори відпочинку «Андріївські вечорниці», «Свято Івана Купала», «Свято квітів і плодів», «І на тім рушникові». Їх учасниками були квітникарі-любителі селища, літні та молоді вишивальниці, ветерани хору та активні люди.

Одним з напрямків роботи було створення «Книги спогадів», до якої занесено розповіді 17 чоловік. Це ті, хто в роки війни був примусово вивезений в Німеччину, жителі блокадного Ленінграду, жертви сталінського режиму.

На свята люди похилого віку отримували подарунки. Була організована поїздка на концерт в районному Будинку культури.

У місцевій бібліотеці та в приміщенні селищної ради створені стенди, на яких з допомогою фотоматеріалів та брошур ілюструється робота з реалізації проекту. Були надруковані матеріали в газетах «Наше слово» та «Сіверщина».

Під час пошукової роботи та збору інформації учасники проекту відвідали 21 ветерана Великої Вітчизняної війни, 13 колишніх остарбайтерів та 11 свідків воєнних подій. Саме ця робота дала змогу встановити, що в роки окупації було закатовано 62 жителя селища, з яких 15 дітей віком до 15 років, 25 жінок, одній з яких було 87 років. Встановлено 52 прізвища розстріляних. Зібрано документи, листи тих, хто не повернувся з війни, фотографії закатованих.

Реалізуючи проекти, спілкуючись з людьми, ми зрозуміли, що необхідно і надалі проводити цю роботу. Тому створена команда волонтерів працюватиме не тільки в період реалізації проекту, а й після його закінчення.

Проект «Сива стежина в 100 доріг» є складовою Програми «Місце зустрічі – діалог» та впроваджується завдяки німецькому Фонду «Пам’ять, Відповідальність та Майбутнє». Координатором проекту є Всеукраїнська благодійна організація «Турбота про літніх в Україні», актив якої протягом року допомагав більш повно реалізувати мету проекту.

Автор: Наталія КОЛЕСНИК, керівник проекту.

Коментарі закриті.