Є, на жаль, такі родини в районі, в яких народження маляти – це бізнес. Отримали батьки допомогу на дитину – і ну пропивати-прогулювати. До того, що їхні кровиночки негодовані – немиті – недоглянуті, таким горе-батькам байдуже. Спеціалісти служби у справах дітей райдержадміністрації, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді роблять усе можливе, аби хоч якось вплинути на горе-батьків і подарувати нещасним дітям сімейний затишок.

Дениску нині п’ять рочків, а він вже знає, як це – жити без тата й мами. Нині хлопчик перебуває у закладі соціального захисту і мріє, що хтось захоче взяти його до себе у сім’ю. До речі, у районі нині є 12 прийомних сімей, а нинішнього року одна з родин усиновила малятко віком до року. Фото з архіву служби у справах дітей РДА.

Скоріше виключення

Асоціальні родини об’єднують спільні ознаки: страшенний бруд, відсутність харчів, нормальних умов для розвитку дітей, батьківський алкоголізм. Наразі 97 дітей у районі вважаються такими, які опинилися у складних життєвих обставинах. Про це розповідає начальник служби у справах дітей РДА Тамара Песоцька.

Усі неблагополучні родини обов’язково перебувають під соціальним супроводом. Трапляються випадки, коли горе-батьки таки стають на шлях виправлення. В одній такій родині ми побували – у Величківці. У цій сім’ї ще кілька років тому через горілку батькам було не до виховання дітей. Три роки тому батько покинув пити, тож нині працює, порає город. А нещодавно в родині народилася ще одна дівчинка. І хоча державну допомогу на неї батьки ще не отримали, маля у день нашого візиту мирно спало у новенькому візочку, поряд – упаковка памперсів, чиста пляшечка з водою.

За словами Тамари Песоцької, є подібний приклад і в одній з менських родин. Але це скоріше виключення…

Дітей можуть відняти

Якщо батьки не бажають ставати на шлях виправлення і перебування дитини у сім’ї несе для неї загрозу, у такому разі малюка вилучають з родини. Місцева рада приймає відповідне рішення. У семиденний термін перед прокуратурою може бути порушене клопотання про позбавлення батьківських прав.

За словами Тамари Песоцької, і в такому разі закон дає батькам шанс протягом року виправитися. Дитину вилучають і поміщають або до школи-інтернату в Городні, або до обласного притулку «Надія» в Чернігові чи до центру соціально-психологічної реабілітації дітей у Хмільниці. Часто така малеча певний час лікується у районній лікарні.

Останній подібний приклад – з Жовтневого. Наразі у дитячому відділенні ЦРЛ перебувають двоє малят, одному – три рочки, другому – рік і десять місяців. Горе-мати, отримавши гроші, подалася у мандри, залишивши крихіток на чоловіка. На сполох через кілька днів забили сусіди, тож мурзатих, голодних, хворих малят забрали медики, а горе-батьків можуть позбавити батьківських прав.

Непрості життєві обставини можуть очікувати дитину з перших днів життя. За словами завідувача дитячого відділенням ЦРЛ Ірини Мироненко, кілька тижнів немовлята фактично живуть у лікарні, поки в родині нарешті створять елементарні умови для новонародженого. У нинішньому році було п’ять таких випадків.

Шанс на сім’ю

Держава намагається сприяти, аби дитина виховувалася у рідній сім’ї. Однак нині в районі аж 135 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування, з них 49 перебувають на обліку з усиновлення. Добре, як знедолене маля візьмуть під опіку родичі, а якщо ні? За нормами законодавства, усиновити чи взяти на виховання до прийомної родини потрібно усіх сестричок-братиків, позбавлених батьківського піклування. А якщо таких четверо, а то й більше?

Одному маленькому макошинцю, можна сказати, «пощастило». Горе-мати чотирьох дітей допилась до того, що хату почала розбирати й продавати. Тож коли двох її малят порозбирали їхні рідні тата, а опіку ще над одним з них оформила бабуся, четверта дитина таким чином отримала шанс бути усиновленою.

Коментарі закриті.