У Мені відбулося засідання медичної ради, на якому провідні лікарі району обговорювали проблеми галузі. На засіданні були присутні також очільники сільських громад і перші особи району – голова районної державної адміністрації Анатолій Соломко та голова районної ради Володимир Невжинський.

Спілкування виявилося продуктивним. Адже, за словами головного лікаря району Петра Хомрача, подібні засідання потрібні, перш за все, не для того, аби відзвітуватися про досягнення у медичній галузі. А більше для того, щоб окреслити найголовніші завдання, над якими потрібно працювати. Щоб населення району мало змогу отримувати максимально кваліфіковану медичну допомогу.

Хворе майбутнє

На сьогодні у районі народжується людей значно менше, аніж помирає. І хоча дитяча смертність знизилася удвічі, а немовляча – утричі, стан здоров’я наших маленьких співгромадян викликає серйозне занепокоєння.

За словами заступника головного лікаря району з охорони материнства і дитинства Галини Вербицької, серед новонароджених малят лише вісім відсотків мають вроджені патології. А хворих школярів у нас – аж 76 відсотків. Статистика вражаюча.

Минулого року в районі через захворювання нервової системи померли три дівчинки: 10, 12 та 16 років. В Осьмаках сталася трагедія – мати під час годування уночі придавила немовля і воно задихнулося. А чотиримісячне немовля з Дягови померло від гострої респіраторно-вірусної інфекції у обласній лікарні.

Тому, як наголосила у своєму виступі Галина Іванівна, найголовніше завдання медиків – саме збереження здоров’я дітей. Батьки бувають різні, в асоціальних сім’ях виховання і догляд – на критичному рівні. Тож саме медпрацівники покликані контролювати здоров’я таких малюків і у разі потенційної небезпеки повідомляти необхідні служби. Що вони у більшості випадків і роблять.

Викликає занепокоєння медиків і рівень дитячої інвалідності та незадовільна ситуація стосовно імуно-профілактики. Для того, щоб в умовах тотальної епідемії туберкульозу убезпечити дітей Менщини, на рік потрібно 70 тисяч гривень на придбання туберкуліну. Ця сума – непідйомна для бюджету районної медицини.

Легше попередити

На засіданні ради медики грунтовно обговорювали і ситуацію із захворюваністю дорослого населення району.

За словами районного онколога Стефанії Серавіної, саме лікарі первинної ланки повинні максимально приділяти увагу виявленню новоутворень на ранніх стадіях. У цій ситуації велику користь дають профілактичні огляди: минулого року у 50-ти оглянутих таким чином громадян було виявлено рак, з них у 39-ти – в запущеному стані.

За статистикою, у переважній більшості випадків така ситуація виникає у пенсіонерів та асоціальних осіб.

Найбільше запущених випадків онкологічних захворювань лікарі району констатують у хворих з проблемами кишечника, шлунка, передміхурової залози. Стосовно останнього Петро Хомрач постановив: чоловіків будуть оглядати в обов’язковому порядку, адже 60 відсотків запущеного раку передміхурової залози – це ганьба для районної медицини.

Також головний лікар району наголосив: медики, особливо на селі, повинні максимально приділяти увагу візуальному огляду пацієнтів. Зокрема, таким чином реально виявити рак матки у жінок, про що сказав у своєму виступі завідувач акушерсько-гінекологічного відділення ЦРЛ Олег Тимошенко. Він також наголосив, що украй незадовільно роблять цитологічні обстеження переважна більшість сільських медиків. За його словами, кожна жінка повинна хоча б раз на рік обов’язково проходити медичне обстеження. Адже, як не прикро констатувати, навіть молоді, працездатного віку жінки звертаються до лікарів, коли вже хвороба запущена.

Також викликає занепокоєння статистика щодо серцево-судинних патологій, високий рівень смертності через це: він становить 79 відсотків від загальної кількості смертей. Наші медики, навіть застосовуючи тромболітичну терапію, не завжди можуть врятувати життя пацієнту через занадто пізнє звернення до лікарні.

Щоб уникнути проблеми, варто вчасно почати лікування, а у даному випадку головне – контролювати рівень артеріального тиску. Тож Петро Хомрач, коментуючи виступ завідувача терапевтичного відділення ЦРЛ Світлани Кочубей, наказав усім медикам, а особливо первинної ланки: «Нехай це буде вашим щоденним ритуалом – виміряти тиск пацієнтові».

Ще одна з проблем сфери охорони здоров’я Менщини – нестача кваліфікованих кадрів, про що неодноразово йшла мова на різного роду зібраннях: на сесіях, колегіях, нарадах. Є сподівання, що вже у нинішньому році до району прибудуть нові кадри, і буде можливість забезпечити їх житлом.

Коментарі закриті.