Зафіксовані випадки вживання алкоголю… 10-річними дітьми.

DSC09638Ось такий «набір для дозвілля» наприкінці квітня цього року виявила у Ленінівці рейдова бригада у місцевих юнаків. Фото Сергія ЛАВСЬКОГО.

З минувшини відомо, що наші далекі пращури пили не часто, а за певних обставин, пов’язаних із звичаями та обрядами. Міцність напоїв не перевищувала 5 – 10 градусів. В будні спиртних напоїв люди не вживали. Пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. В наші часи все змінилося. Нація спивається. П’ють чоловіки й жінки, дорослі й підлітки, в міру й без міри, з приводу й без нього. А найгірше те, що в згубні звички втягуються діти. Наше майбутнє топиться в чарці. В Україні дитяче пияцтво набирає нечуваних обсягів.

Алкогольна катастрофа

В Україні офіційно зареєстровано близько 700 тисяч залежних від алкоголю людей. Насправді ж їх значно більше.

За результатами досліджень, які провела Всесвітня організація охорони здоров’я, 40% українських підлітків щонайменше раз на місяць вживають алкогольні напої. А близько 25% немовлят всмоктують алкоголь з молоком матері. Україна стала світовим лідером за масштабами підліткового алкоголізму! Винні в цьому дорослі, в першу чергу, батьки, які часто самі подають негативний приклад, вживаючи алкоголь, а то й наливаючи спиртне дітям у свята, «для апетиту».

На обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 74 неблагополучні сім’ї. Це більшість сімей, у яких обоє батьків зловживають алкогольними напоями або ж дитину утримує одна мати-алкоголічка. Протягом минулого року в судовому порядку 34 особи були позбавлені батьківських прав відносно 44 дітей. Служба у справах дітей райдержадміністрації ініціювала притягнення до адмінвідповідальності 40 осіб за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Цьогоріч в прокуратуру району передано матеріали на позбавлення батьківських прав п’яти батьків, ще на двох готуються документи. Як правило, ці «неблагополучні батьки» за горілкою не бачать власних дітей та їх проблем. А це потім обертається проти дітей і самих же батьків та оточуючих: діти набувають шкідливих звичок, стають на злочинний шлях. Всього негативу не перелічити. Страшно подумати, що весь цей бруд вони принесуть у свої майбутні сім’ї, бо не знають іншого життя, інших цінностей, не навчені елементарним нормам порядного способу життя.

Діти-заручники

Лікарі-наркологи та психологи наркологічних диспансерів кажуть, що підлітки спиваються значно швидше за дорослих, бо у них ще не сформовані психіка та організм. Якщо чоловікові або жінці, старшим за 20 років, щоб стати залежним, потрібно від трьох до семи років, то дитині достатньо 12 місяців.

Найгірше, що батьки довго не розуміють серйозності проблеми. Бувають факти, коли дитина потрапляє до реанімації з алкогольним отруєнням. Часто це відбувається через соціальні проблеми. Сучасні батьки надто зайняті своїми справами й намагаються компенсувати брак уваги матеріальними благами, які підліток сприймає як належне, але почувається самотнім.

Усе те, чого не дали батьки, дитина шукає в компаніях однолітків. На жаль, часто сумнівних. Тут отримують «досвід» та «виливають душу».

Як розпізнати біду?

Якщо батьки приділяють дитині належну увагу, то швидко все зрозуміють. Симптоми підліткового алкоголізму не відрізняються від дорослого: втрата контролю над вживанням спиртного, погане самопочуття зранку, зміни в характері, поведінці. Ознаками алкоголізму є також провали в пам’яті та втрата апетиту.

У підлітків, які мають проблеми з алкоголем, часто виникають соціальні проблеми: без бійок та конфліктів у нетверезому стані, як правило, не обходиться. Підлітки в стані алкогольного сп’яніння часто стають на злочинний шлях.

За повідомленнями лікаря-нарколога центральної райлікарні Анатолія Гетьмана, у 2009 році до лікарні в нетверезому стані доставлялися сім неповнолітніх, а з початку 2010 року – знову сім, хоча минуло тільки півроку. Наймолодші серед дітей, що вживали алкоголь, – двоє 10-річних. У цю категорію потрапив у 2008 році хлопчик з Ушні та в 2009-му – дівчинка з Жовтневого, яка, ймовірно, вжила алкоголь випадково.

Щоб уникнути біди, батьки повинні приділяти дитині максимум уваги. Підлітка необхідно чимось зацікавити, залучити до сімейних справ, зробити його відповідальним за якісь організаційні моменти, планування відпочинку тощо. Дитина повинна почуватися потрібною, знати, що її люблять, зрозуміють, підтримають у скрутній ситуації. Якщо їй буде добре в сім’ї, думка батьків стане важливішою, ніж вплив однолітків.

Важливо, щоб дитина мала позитивні духовні ідеали, які необхідно прищеплювати з раннього дитинства. На жаль, останнім часом значно втратилася сила батьківського авторитету. Найчастіше жертвами алкоголю стають діти з неблагополучних сімей, де батьки прикладаються до чарки.

Існує думка, що серед дорослого населення країни частіше спиваються сільські жителі. А як щодо дітей? Лікарі-наркологи та психологи стверджують, що підлітковий алкоголізм набуває катастрофічних масштабів саме в сільській місцевості. Діти не мають чим зайнятися: на ціле село може бути п’ять барів, зате немає бібліотеки, стадіону, будинку дитячої творчості або іншого закладу, де школярі можуть цікаво провести час.

«Легкі» напої – важкі наслідки

Часто батьки роблять помилку, вважаючи, що пиво не зашкодить їхньому «чаду» й не призведе до алкоголізму. За інформацією лікарів-наркологів, підлітки починають зі слабоалкогольних коктейлів – Shake, «Лонгер», «Ром-кола» та ін. Вони мають приємний смак, яскравий колір, легко п’ються. Дуже поширеним серед підлітків є вживання пива. Неабияку роль тут відіграє реклама та пропагування легковажного способу життя.

Дехто з підлітків поступово переходить на міцні напої, інші – просто збільшують дозу. Спочатку дозволяють собі пити час від часу, а потім – систематично, адже вживання алкоголю вже стає потребою.

З метою попердження шкідливих звичок серед підлітків, недопущення продажу неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів в районі проводяться спільні рейди за участю працівників служби у справах дітей РДА, кримінальної міліції у справах дітей райвідділу міліції, журналістів «Нашого слова». Рейдові відвідують дискотеки, кафе, бари, торгові точки. Результати таких рейдів постійно висвітлюються на сторінках найближчої газети.

Подібні заходи проводитимуться і надалі, особливо під час масових святкувань, у яких беруть участь неповнолітні.

Автор: Віра МАГУЛА, провідний спеціаліст служби у справах дітей РДА.

Коментарі закриті.