Литовці розповіли про Угоду мерівГромадська організація «Центр Доброчин» у рамках проекту «Стале енергетичне планування: міжнародна співпраця та досвід на шляху до Угоди мерів» організувала зустріч представників Асоціації самоврядувань Литви з громадськістю Городні, Щорса та Мени. У нашому місті зацікавлена розмова відбулася в читальному залі районної бібліотеки.

Тож чи потрібен нам литовський досвід? Потрібен. З певною адаптацією до українських реалій, звичайно. У цьому переконані заступник міського голови Юрій Стальниченко і редактор газети «Наше слово» Олександр Назаренко, які нещодавно побували в Литві з ознайомчим візитом.

Як зазначив на зустрічі керівник Асоціації самоврядувань Литви Арунас Гражуліс, Європейський Союз нині фінансує понад 200 різноманітних програм, направлених на розповсюдження енергоефективних технологій, збереження довкілля, підвищення якості життя. Але ЄС – не добрий дядько з цукеркою в кишені, готовий допомагати всім немічним. Отримувач грантів має доводити на всіх етапах, що кошти використовуються за призначенням і ефективно.

Литовці вже навчилися працювати з грантами ЄС і нині діляться здобутим досвідом.

Чи не найцікавішою для менян була розповідь представника Асоціації самоврядувань Литви Єви Андріулайтуте про литовську систему управління відходами:

– Ми маємо досить непоганий результат довгої і копіткої роботи. У 2000-му році, коли почалась реформа житлово-комунального господарства, територія країни була розділена на 10 регіонів, у кожному з яких місцеве самоврядування створило центр по управлінню відходами. Таким чином ми зробили замість 860 сміттєзвалищ, які були у країні, лише 10. Місцеве самоврядування кожного регіону розробляє стратегічний план по управлінню відходами і контролює його виконання.

– Наразі чергове завдання, яке ми вирішуємо, – це зменшення кількості сміття, що привозять на звалища, – повідомила Єва Андріулайтуте. – Сьогодні туди його потрапляє близько 90%. Ми впроваджуємо роздільний збір всіх відходів, аби більшість сміття потрапляло на переробку.

На зустрічі з литовськими гостями атмосфера була настільки щирою і довірливою, що якось мимоволі перейшли на обговорення ситуації з нашим сміттям. Точніше – на несприйняття жителями Мени вимог щодо оплати за вивіз сміття. На це представники Асоціації самоврядувань Литви зазначили:

– У нас теж далеко не всі закони і рішення самоврядування подобаються громадянам. Але яким би поганим не був ухвалений документ – він виконується, бо лише це дає можливість просуватися далі.

Підтримку діяльності проекту на місцях надають органи районних державних влад та місцевого самоврядування пілотних районів.

Діяльність проходить за підтримки Програми Розвитку Співпраці і Сприяння Демократії МЗС Литовської Республіки.
logo_L

Коментарі закриті.