кредитиУкраїнські банки переглядають свої ризики і посилюють умови кредитування. Зараз банківську позику можуть дозволити собі небагато українців. Ставки за кредитами перевищили 50 % річних.

Захмарний відсоток

Змінювати умови з кредитування населення банкіри почали ще наприкінці минулого року. Так, одні фінансові установи не лише підвищили ставки за кредитними картами, але й обмежили їхню дію, пише ТСН.

“У лютому я хотів було скористатися кредиткою одного з великих українських банків. Проте зробити цього не зміг – банк тимчасово призупинив роботу цієї карти. До мене претензій не було – карта була давно активована, а всі борги по ній я погашав своєчасно. Я зразковий позичальник”, – каже Денис Уманський, киянин.

Відзначимо, за даними ” ПростобанкКонсалтинг” лише за останні чотири місяці минулого року середні реальні ставки за кредитними картами виросли на два процентних пункти і станом на середину січня досягли 49,7% річних (за умови, що позикові кошти знімаються в банкоматі банку – емітента) і 50,1%, якщо гроші знімаються в “нерідних” банкоматах.

Зараз середня ставка на кредит коливається в межах 45-55% річних. Як наслідок – українці стали рідше звертатися за кредитами.

“Кредити стали дуже дорогими, а впевненості в завтрашньому дні немає. Ніхто не може спрогнозувати свій дохід. Все дорожчає, курс долара зростає, нам прогнозують інфляцію в 15% та зростання безробіття, тому краще цього року обійтися без покупок в кредит”, – вважає Олена Довга, психолог.

Проте, співрозмовники ТСН.ua визнають: потреба в кредитах у зв’язку з подорожчанням життя різко зросла, проте дозволити позичати під такі відсотки більшість українців не може.

“І без того недешеві кредити зараз стали просто захмарними. Адже виросли не лише ставки за кредитами, але й вартість товарів. Наприклад, ще минулого року ми купували холодильник за п’ять тисяч гривень в кредит під 2,5% на місяць, зараз наші друзі беруть такий же холодильник але вже за 6,3 тисячі гривень і під ставку 2,7% на місяць”, – наводить приклад Світлана Єфімова, киянка.

Банки на дієті

За даними Національного банку України, тільки за підсумками березня вітчизняні банки видали приватним особам нових кредитів на суму 8,5 млдр гривень, це майже 2,1 млдр грн, або на 19,8% менше, ніж було видано в лютому.

“Таким чином, темпи скорочення кредитування населення в березні збільшилися в 10,7 разів – в лютому обсяг виданих кредитів у порівнянні з попереднім місяцем зменшився на 1,85 %, до 10,6 млрд гривень. При цьому обсяги споживчого кредитування скоротилися на 1,6 млрд , до 6,6 млрд гривень”, – зазначають в компанії “ПростобанкКонсалтинг”.

При цьому, експерти цієї компанії звертають увагу на скорочення кількості банків, що пропонують споживкредитування. “Станом на 18 березня 2014 кількість фінустанов з числа 50 найбільших за розміром активів, які пропонують нецільові споживчі кредити без надання застави, склало 17 банків, скоротившись за останні три місяці на 16 фінустанов. Причиною низького рівня активності кредитування став недостатній рівень ліквідності більшості банків”, – пояснюють аналітики.

Експерти пояснюють зниження обсягів кредитування тим, що банки на тлі високих ризиків переглядають оцінку платоспроможності потенційних клієнтів. “У зростання ставок на кредити банки закладають ризики високого відсотка по невиконанню зобов’язань позичальника, простіше кажучи – невиплати по кредиту. Крім того, банкіри зараз залучають депозити у населення під високі відсотки і це теж впливає на зростання відсотків по кредитах”, – зазначає Андрій Новак, економіст.

“Багато банків взяли паузу та згорнули кредитування, тому що не розуміють, як розвиватиметься далі ситуація в країні. Ті, хто не згорнув – підняли ставки за кредитами, оскільки усвідомлюють: ризик того, що клієнт не зуміє вчасно виплатити кредит – великий. Зараз, переважно, фінустанови займаються перекредитуванням тих, хто не зміг вчасно розрахуватися”, – розповів ТСН.ua Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.

Суворі правила

При цьому банки ще й посилили вимоги до позичальників. “Останні два роки банкіри стали простіше ставиться до різних довідок. Але цього року знову повернули жорсткі вимоги 2009 року, причому з банку можуть навіть подзвонити вам на роботу і уточнити – чи дійсно ви там працюєте”, – розповідає Дмитро Уманський.

Крім цього, банкіри підвищили свої вимоги до кредитної історії клієнта. Зараз ті, хто розраховує на отримання кредиту, повинні мати бездоганною таку “біографію”.

У багатьох банках зазначають, що потенційний позичальник може розраховувати на меншу суму кредиту і менший термін кредитування, до того ж фінустанови істотно скоротили ліміти позик для офіційно непрацевлаштованих клієнтів.

“Цього року банкіри будуть скорочувати обсяги такого кредитування. Цій тенденції посприяє, в першу чергу, військово-сепаратистська ситуація на Південному Сході країни, а не лише відсутність потрібної кількості грошових ресурсів у банків. Зараз у трьох гравців системи – банків, населення і підприємців негативні очікування”, – резюмує Андрій Новак.

“Ринок кредитування цього року розвиватися не буде, навпаки він продовжить скорочуватися. Про його стабілізацію можна буде говорити лише толі, коли середні ставки за депозитами знизяться хоча б до 15% річних (зараз – 20-25%) Але це відбудеться не раніше наступного року”, – упевнений Олександр Охріменко.

Світлана Єрьоміна

Коментарі закриті.