31 жовтня в Україні відбулося голосування на виборах до органів місцевої влади. В 23 областях громадське спостереження за ходом виборчого процесу здійснює понад 2500 спостерігачів КВУ, 645 з яких мають статус офіційних спостерігачів, інші працюють як журналісти газети КВУ «Точка зору», повідомляє Комітет виборців України.

За підсумками спостереження КВУ констатує:

  Процес голосування на місцевих виборах пройшов загалом у вільній і конкурентній атмосфері. КВУ не має підтверджених масових фактів тиску на виборців. Разом з тим КВУ фіксував значну кількість процедурних і технічних проблем, пов’язаних з недосконалістю виборчого законодавства, низьким професійним рівнем роботи членів виборчих комісій та гострим політичним протистоянням на виборчих дільницях.

  Найбільш поширеними і системними проблемами були черги на дільницях, зумовлені великою кількістю бюлетенів. Також КВУ фіксував чималу кількість порушень пов’язаних з виборчими бюлетенями. На деякі дільниці їх доставляли більшу або меншу кількість, ніж кількість виборців. Також не всі ДВК встигли до початку голосування проставити штампи «вибув», там де напередодні виборів скасовувалася реєстрація суб’єктів виборчого процесу. Непоодинокими були випадки орфографічних та фактологічних помилок в бюлетенях, або помилкова доставка бюлетенів, надрукованих для одної дільниці на іншу. За оцінками КВУ, це може стати підставою для визнання виборів не дійсними на окремих дільницях.

  Разом з тим КВУ фіксував низку несистемних грубих порушень, пов’язаних з підкупом виборців, спробами «вкиду» бюлетенів , недопуском спостерігачів на дільниці, підписанням порожніх бланків протоколів про результати виборів. Багато з таких порушень припинялися після втручання членів комісій, спостерігачів або правоохоронних органів. Але в кількох випадках такі порушення задокументовані і можуть стати підставою для оскарження виборів на цих дільницях.

  Якість списків виборців на місцевих виборах була дещо краща, ніж під час минулих президентських виборів, однак дані єдиного реєстру виборців потребують подальшого вдосконалення. Недоліком діючого законодавства про місцеві вибори КВУ вважає неможливість внести зміни до списку виборців в день голосування навіть за рішенням суду.

  Під час підрахунку голосів КВУ фіксував непоодинокі факти порушення процедури і послідовності підрахунку. Також траплялися випадки недопуску на підрахунок спостерігачів, зникнення світла на дільницях, навмисного псування бюлетенів. Разом з тик КВУ свідомий того, що в багатьох випадках провести підрахунок на дільницях членам ДВК без перерви неможливо фізично. Але КВУ засуджує той факт, коли роботу по прийому протоколів зупиняли територіальні виборчі комісії, на які в день голосування було покладене значно менше навантаження.

  КВУ прогнозує загострення політичного протистояння в окремих містах, де відрив між основними конкурентами не є значним. Там ситуація може розвиватися за непрогнозованим сценарієм. На думку КВУ цієї проблеми можна було уникнути, якби вибори міських голів проводилися у два тури.

Коментарі закриті.