indexРотавірусна інфекція найбільше поширена у країнах, що розвиваються. Джерелом ротавірусів є людина. Хоча хворіють  і тварини, вважається, що безпосередня передача тваринних ротавірусів людям відбувається рідко. Особи із ослабленою імунною системою можуть бути носіями ротавірусної інфекції протягом  тривалого часу, – інформує заступник начальника Чернігівського міжрайонного Управління ГУ ДСЕС у Чернігівській області Юлія Зеркаль.

Ротавірусна інфекція, ротавірусна діарея, ротавірусний гастроентерит – це гостре вірусне захворвання, яке характеризується проносами, блюванням, загальною слабкістю, підвищенням температури тіла.

Ротавірус характеризується високою стійкістю на різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність від кількох тижнів до кількох  місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію поверхонь. Ротавіруси втрачають інфекційну активність при кип’ятінні.

Сприйнятливість людей до ротавірусів висока серед усіх вікових  груп населення. Однак, найбільша у дітей віком від 6 місяців до 2 років, а також у осіб похилого віку.

Основний механізм передачі – фекально-оральний, який реалізується при побутових контактах через іграшки, соски, забруднені руки дорослих та дітей. Інші шляхи передачі, такі як забруднена  їжа та вода, а також повітряно-крапельний шлях не виключаються. Масивне виділення ротавірусу з фекаліями, тривале збереження його інфекційної активності в навколишньому середовищі при дії різноманітних природних чинників, стійкість до дезінфектантів – усе це призводить до розвитку водних, харчових і лікарняних спалахів ротавірусної інфекції. При контакті з хворим  може інфікуватися до 60% людей.

Інкубаційний  період триває 1-7 днів. Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, сильний пронос, блювання, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження виявили, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або перед епідемією грипу, за що ротавірусна інфекція  отримала неофіційну назву «кишковий грип».

Профілактика.  Під час захворювання необхідно дотримуватися правил особистої гігєни та культури харчування. Овочі та фрукти потребують ретельного миття та обдавання кипятком.

Особи, які доглядать за  хворим, повинні   дотримуватись правил особистої  гігієни, миття та знезараження рук, предметів догляду, поверхонь, підлоги тощо.

Діагностика. Визначення антигену ротавірусу проводиться за допомогою імунохроматографічного аналізу (швидкі тести), що дозволяє отримати результат протягом короткого часу. Швидка специфічна діагностика ротавірусної інфекції дозволяє надавати адекватну лікувальну допомогу та вчасно провести протиепідемічні заходи.   

Дослухайтесь  до цих рекомендацій і порад та пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Бережіть себе і будьте здорові.

Коментарі закриті.