Хвороба Лайма: знати, щоб захиститися  Кліщі переносять інфекційне захворювання – хворобу Лайма (кліщовий бореліоз), збудником якої є бактерії роду спірохет-борелії. В Україні випадки хвороби Лайма зареєстровані на території 23 областей, у тому числі й на Чернігівщині. За минулий рік у Менському районі було 14 випадків захворювань людей хворобою Лайма. Про те, як уберегтися, на прохання «Нашого слова» розповідає лікар-інфекціоніст Менської центральної районної лікарні Лідія Мартиненко.

Як розвивається недуга

В організм людини борелії потрапляють зі слиною кліща під час присмоктування, після чого з потоком лімфи та крові збудник переміщується у внутрішні органи, суглоби, центральну нервову систему.

Борелії можуть роками зберігатися в організмі людини, обумовлюючи хронічний розвиток хвороби. Інкубаційний період триває від двох до 30 днів.

Виділяють три стадії хвороби Лайма. Під час першої на місці укусу з’являється кільцевидне почервоніння, яке швидко більшає. Лімфатичні вузли збільшуються і стають болючими. За декілька тижнів або місяців без лікування хвороба переходить у другу стадію – неврологічних та кардіологічних ускладнень. Починаються неврологічні розлади і порушення діяльності серця. Найчастіше спостерігаються такі ураження нервової системи: серозний менінгіт, синдром радикуліту та ураження черепних нервів. Третя стадія супроводжується ураженням суглобів.

Прогулянка – справа серйозна

Щоб уберегти себе і своїх рідних, слід добре підготуватися до прогулянки на природі. Місце для привалів або табору для сну на природі звільніть від сухої трави та гілок у радіусі 20 – 25 м. Також вдягніть довгі штани, заправивши їх у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття. Обов’язково періодично оглядайте себе.

У першу чергу бережіть ділянки тіла, вкриті волоссям та ті, де шкіра ніжна й тонка. Вдома одразу треба змінити одяг, білизну, ретельно оглянути покривало, на якому відпочивали, все випрати та випрасувати, оскільки витрушування не позбавляє від кліщів.

Якщо разом із вами на природі був і ваш собака – його теж слід оглянути до того, як впустити до помешкання.

Що робити?

При виявленні кліща важливо негайно звернутися до лікаря. Лікування проводять як в умовах стаціонару, так і амбулаторно, вдома.

Якщо немає змоги звернутися до лікаря, видалення кліща проводять самостійно. Опісля місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки ретельно вимити з милом.

У жодному разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, насмоктавшись крові, дасть нове потомство на тій території, де її викинули.

Коментарі закриті.