У своїй співпраці є чим похвалитися як представникам громадськості, так і органам виконавчої влади. До такого висновку прийшли учасники чергового засідання громадської ради при Чернігівській обласній державній адміністрації, яке відбулося 21 грудня.

Погодьтеся, процес формування та, власне, функціонування громадських рад на всіх рівнях – явище суперечливе, та все ж варте уваги. На перших кроках практичного впровадження урядової постанови №996 представники державного сектору та ініціативної громадськості вислухали багато нарікань стосовно легітимності та доречності створення громадських рад, застережень щодо можливої формалізації внесених громадськістю пропозицій, результатів роботи та практичних надбань представників громадського сектору. Ні для кого не секрет, що центральні та місцеві органи виконавчої влади, виконуючи постанову Кабінету міністрів щодо утворення громадських рад, діяли доволі механічно. Пройшов рік, робота різних громадських рад дала свої плоди. Наскільки вони ефективні та результативні – тема іншої статті. Скажемо за себе…

Громадськість та влада у співпраці

Під час чергового засідання заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко зазначив, що спільним здобутком року тісної взаємодії обласної влади та громадської ради є налагодження передумов діалогу між інститутами громадянського суспільства та облдержадміністрації. Голови комітетів та члени громадської ради включені і запрошуються на засідання колегій структурних підрозділів, різного роду дорадчо-консультативних органів облдержадміністрації. Отже, першочергова та найлегша задача виконана.

– Це все дає можливість для комунікації громадськості та влади, що дозволяє представникам інститутів громадянського суспільства глибше зрозуміти механізм прийняття рішень, організацію роботи структурних підрозділів облдержадміністрації, а значить — запропонувати своє бачення, – додав Віктор Тканко.

Одним з позитивних прикладів співпраці влади та громадської ради є удосконалення проекту обласної програми «Запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2012–2015 роки». Так, за результатами спільного засідання регіонального комітету з економічних реформ та президії громадської ради при облдержадміністрації цей документ було суттєво доопрацьовано й доповнено пропозиціями членів громадської ради.

Значним досягненням діяльності представників третього сектору є також результати громадського обговорення питання перегляду діючих розмірів тарифів на пасажирське перевезення автобусами внутрішньообласного сполучення. Завдяки позиції громадської ради при облдержадміністрації відтермінувано прийняття рішення про підвищення тарифів.

Упродовж року громадська рада була ефективна у питаннях реформування житлово-комунального господарства, медичної галузі, розвитку підприємництва, а також сприяла діяльності різних поступів Чернігівщини. Самі ж суб’єкти такої співпраці свідомі в тому, що результати їх взаємодії позитивно вплинули на деякі аспекти впровадження регіональної політики в області.

Кожен про себе

У рамках засідання голови комітетів громадської ради не тільки обговорили пропозиції до плану роботи на наступний рік, але й підбили підсумки проведеної роботи комітетів в 2011 році.

Представниками комітету з питань сім’ї, захисту прав дітей, реалізації гендерної політики була проведена плідна робота, у результаті якої відбулися заходи інформаційно-просвітницького та соціального напряму, у тому числі й семінар «Морально-етичні норми поведінки та проблеми ВІЛ/СНІДу».

Надбанням співпраці декількох комітетів став також проект, який очолив освітній центр «Ініціатива». Саме він надав стимул для роботи громадських рад при райдержадміністраціях, піднявши їх спілкування на загальнообласний рівень. І тепер комунікація вийшла за межі «влада-громадська рада».

У свою чергу, комітет з питань соціальної політики та соціального захисту працював над питаннями соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в таких аспектах: забезпечення постраждалих ліками, повернення втраченого майна тощо.

Крім того, головою комітету з питань економіки, регіональної, інвестиційної та інноваційної політики були наведені приклади успішної реалізації проектів на теренах Чернігівщини. Одним з таких став регіональний семінар «Східне партнерство».

Активно працював комітет з питань регуляторної політики та підприємництва. Проведено низку круглих столів, члени комітету брали участь у засіданнях координаційної ради з питань розвитку підприємництва, регіональної ради підприємців та вносили пропозиції до проектів нормативно-правових актів адміністрації, регуляторних актів задля усунення перешкод для розвитку підприємництва в області.

Напрацьовані пропозиції щодо реалізації в області реформ комітетами з питань житлово-комунального господарства та з питань охорони здоров’я.

«Новинки сезону» обласного значення

На черговому засіданні присутні також були ознайомлені з деякими моментами проекту плану заходів з реалізації в Україні міжнародної ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”. Ініціатива спрямована на підвищення рівня відкритості та прозорості діяльності державних органів, підтримку залучення інститутів громадянського суспільства до формування державної політики, впровадження високих стандартів професійної чесності в державному управлінні. У грудні розпочалося обговорення проекту плану заходів з реалізації ініціативи в Україні. І всі пропозиції, які надходитимуть від громадськості, будуть узагальнені та направлені до Кабінету міністрів України.

Програма сприяння розвитку інститутів громадянського суспільства на 2012-2015 роки «Чернігівська громада», яка вже знайшла підтримку більшості депутатів обласної ради, була також презентована на даному заході. За своєю концепцією та формою вона є першою програмою, що передбачає проведення заходів, направлених на залучення громадськості до процесів формування та реалізації державної та регіональної політики. Загальний обсяг підтримки громадськості на період дії програми, становитиме понад 450 тисяч гривень.

Отже, результати роботи підсумовані, намічений план дій, взято вектор на розбудову громадянського суспільства. Залишається лише сподіватися на те, що за декілька років ці маленькі кроки демократизації політичних та державотворчих процесів співпраці перетворяться на впевнену та розмірену ходу, що не буде загнана в рамки формальності та бюрократії.

Джерело: громадська рада при Чернігівський облдержадміністрації.

Коментарі закриті.