Роки 33, 666, 900, 999, 1000, 1013, 1033, 1492, 1584, 1666, 1844, 1899, 1900, 2000 – кінець світу, який очікувався лише згідно з різними трактуваннями Біблії та переказами пророків, а також передбачався різними календарями. Але найбільшого галасу наробив календар майя, який закінчується 21 грудня 2012 року. Взявши це за основу, всі, кому не ліньки, передрікають страхітливі сценарії апокаліпсису.

Кінець світу по-їхньому і по-нашому

Чого тільки не віщують Землі: і зіткнення з таємничою планетою Нібіру, і дощ з астероїдів, і потужні магнітні бурі, спричинені спалахом на сонці, який, у свою чергу, буде викликаний парадом планет. А ще пророкують проходження нашої планети через галактичну «нульову смугу», що взагалі спричинить тотальну тишу і повну темряву на декілька днів.

Останній сценарій кінця світу належить Ламі з монастиря Г’яндрек (чуєте, українці?!). Мовляв, під час такої біди може загинути аж 10% земного населення, тому він радить запасатися харчами, свічками і тікати у села на кілька місяців.

Здавалося б, яким боком до нас, слов’ян, твердження одного з тібетських мудреців та пророцтва індіанського племені, про яке багато хто взагалі вперше чує? А не тут-то було… За даними опитування, яке ТСН.ua провів на сайті серед своїх читачів, масовий психоз серед українців таки присутній: 36% (6284 опитаних українців) не тільки вірять у кінець світу 21 грудня, а ще й активно готуються до нього. Трохи більший відсоток (38,7%) тих, хто вважає все черговою маячнею. А ще 15,3% (2666 осіб) припускають, що це може бути правдою. Виходить, що більша частина опитаних таки замислюється над цим і чогось очікує.

Менщина, надивившись телевізора та начитавшись не завжди правдивої преси, також не відстає від світу. Може, й не таким був ажіотаж, як у деяких великих містах, але свічки, сірники та гасові лампи також ішли «на ура». А які сценарії 21 грудня доводилося чути – фантасти і казкарі померли б від заздрощів. «Буде мороз градусів 200, а на вулицю не вийдеш, бо радіація страшенна» (то чи порятує гасова лампа?); «темінь на кілька днів накриє всю землю» (слава тібетським монахам!); «полюси мінятимуться, то буде такий вітер, що, не прив’язавшись мотузком, на двір не вийдеш»… Ну що тут скажеш?

Саме на цьому страху хитрі розумники роблять великі гроші, продаючи місця у якихось бункерах чи «впарюючи» населенню спеціальні набори для виживання під час кінця світу. Не зовсім порядно, але ж з прибутком…

Науковці сміються, церква застерігає

За словами вчених, 21 грудня буде таким же звичайним днем, як і всі інші. А з приводу закінчення календаря майя, з чим якраз і пов’язують цей сумно­звісний апокаліпсис, науковці просто жартують: «31 грудня 2011 року закінчився календар за минулий рік і нічого страшного ж не відбулося».

Кінець світу 21 грудня 2012 року спростовують абсолютно всі: починаючи від професорів і закінчуючи астрологами. Ніяка таємнича Нібіру не вріжеться у Землю, а «нульова смуга» – це звичайна вигадка, впевнені харківські науковці. З їхньою думкою погоджуються і столичні вчені. У Київській обсерваторії КНУ ім. Тараса Шевченка пояснюють, що у цей день взагалі не варто нічого очікувати, окрім зимового сонцестояння.

Одним з найпоширеніших нині сценаріїв кінця світу став дуже рідкісний парад планет, який, нібито, трапляється раз на багато тисяч років. Під час нього планети не тільки нашої Сонячної системи, а й сусідніх мають витягнутися в одну лінію.

– Якщо вам хтось скаже, що під час параду планети шикуються в одну лінію – не вірте. По-перше, вони можуть вишикуватися тільки під кутом 90 градусів, по-друге, паради бувають регулярно і всі ми досі живі, незважаючи на тисячі попередніх, – говорить провідний науковий співробітник астрономічної обсерваторії університету ім. Тараса Шевченка Сергій Парновський, і його думка збігається з висновками учених зі світовими іменами.

Більшість астрологів і нумерологів говорять, що це буде абсолютно спокійний день і в світі нічого не відбудеться, хіба почнеться народжуватися більше людей з екстрасенсорними здібностями.

У церкві ж взагалі інакше тлумачать настання кінця світу, однак твердження про те, що апокаліпсис буде 21 грудня, там теж вважають безглуздими.

– Священне Писання чітко і однозначно говорить: «А про день той і годину не знає ніхто: ані Ангели небесні, ані Син, лише Сам Отець». Тому всі спроби сказати, що в такий-то день відбудеться кінець світу, суперечать словам Біблії. І взагалі, люди, які пишуть і розповідають про дати кінця світу, мають усвідомлювати наслідки та відповідальність за свою діяльність, – наголосив Благочинний храмів Менського округу протоієрей Василь Дендак.

Сезонний апокаліпсис

Уперше про те, що 21 грудня 2012 року настане кінець світу, заговорили у 1990-их роках після жарту одного з американських істориків-майяністів з цього приводу. Тим не менше, ідею підхопили і перетворили її на бізнес-проект.

Не знаю, як там індіанці з їх недописаним календарем, а от нам до труднощів не звикати. Як тільки сонце на зиму, так і почалося: мороз, холодні батареї, снігові замети, льодяна ковзанка замість тротуарів – справжній кінець світу. А у цьому році до слизької напасті ще й пітьма непроглядна додалася (знав таки монах тібетський про нашу Мену, ох, знав).

Звичайно, піску у кишені не набереш, щоб поперед себе сипати, але якось же рятуватися треба. Знавці рекомендують: на підошви взуття наклеїти пластир чи наждаковий папір, не квапитись, обирати рівну дорогу. Не беріть із собою великі важкі речі (вони можуть порушити рівновагу). Ступайте на всю підошву, робіть короткі кроки. Якщо ж послизнулися – не виставляйте руки, як опору, бо ймовірний перелом кісток. Намагайтеся упасти на бік.

А для «боротьби» з темрявою існують десятки різноманітних «кишенькових сонечок» – ліхтарів, які можна придбати в магазинах чи на ринку. Для пішого походу з роботи додому стане в нагоді маленький ліхтар на батарейках-пальчиках. Коштує він недорого –10 – 20 гривень, компактний. Такий же, але зі спеціальною лінзою, – вже 40 гривень, правда, і світить він утричі яскравіше. Якщо ж нема бажання морочитися з батарейками, можна купити ліхтар, що заряджається від електромережі: кілька годин зарядки забезпечать його роботу годин на п’ять. Більш серйозні акумуляторні ліхтарі є від 45 до 90 гривень і більше. Можна вибрати, що душа бажає.

Головне ж – не втрачати здорового глузду і не забувати, що нас чекає новорічна радість, дивне свято Різдва, дитячі посмішки і привітання близьких людей. І тоді великі і малі «кінці світу» стануть зовсім не страшними.

P.S. Та й взагалі – потрібно кінець світу перенести на липень. Може, хоч колорадський жук виздихне, а то вже ніяка отрута не бере…

Коментарі закриті.