На березі річки Мена в районі вулиці Гагаріна і прилеглих провулків не так давно меняни бачили змію, схожу на гадюку. З чуток – це вже не перша зустріч з подібним плазуном у межах міста.

У цій частині райцентру річка робить вигин, там, на невеликому шматку берега, досить густі зарості. Якщо врахувати близькість до води, то місцина для розмноження змій ідеальна.

За інформацією спеціалістів, у нашій місцевості розповсюджений лише один вид отруйної змії – гадюка звичайна або живородна. Це невеликі плазуни – максимум 60 – 70 см. Особлива ознака – наявність трьох великих і ряду дрібних щитків спереду від умовної лінії, яка з’єднує передні краї очей. Передня частина голови заокруглена. Забарвлення надзвичайно мінливе – від світло-сірого і блакитного до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині.

Отрута гадюк подібна до отрути гримучої змії – руйнує кров’яні тільця. Проте укус гадюки звичайної тільки у надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Це пов’язано з тим, що кількість отрути, яку змія впорскує у жертву, є мізерною.

Насправді гадюки не агресивні. При зустрічі з людиною вони намагаються утекти або, зачаївшись, перечекати її присутність. Лише в тому випадку, коли людина дражнитиме змію або випадково наступить на неї, вона вкусить.

Шипіння гадюки є «попереджувальною акцією» – це значить, що плазун відчуває небезпеку і готовий захищатися. Отрутою. Тож при небажаній зустрічі найперше слід зберігати спокій, дати можливість гадюці втекти або, не роблячи різких рухів, тікати самому.

У колекції нашого зоопарку гадюки звичайної нема. Є екзотичні плазуни, які вражають і красою, і розмірами. Як запевнила директор зоопарку Зінаїда Максименко, жодного разу ніхто з менян до неї не звертався з проханням встановити вид підозрілої змії.

Що робити, якщо з гадюкою не вдалося розійтися мирно? Як діяти – радить головний лікар Менської центральної райлікарні Петро Хомрач:

– Негайно до медзакладу! І чим швидше, тим краще для потерпілого. Бо протизміїна сироватка – річ дорога (за нинішніми цінами до трьох тисяч одна ампула – авт.) і дуже дефіцитна в Україні. На сьогодні в центральній райлікарні є лише одна доза – зосталася не використана з минулого року. Таких пацієнтів ми симптоматично лікуємо або тут, у ЦРЛ, або направляємо у відділення детоксикації обласної лікарні – це вже залежно від їхнього стану.

Коментарі закриті.