groshiЧернігівщина першою в Україні почала боротьбу з осушенням і випалюванням торф’яників. У цьому їй допоможе Євросоюз.  Широкій громадськості представники і менеджери Програми розвитку ООН в Україні презентували унікальний пілотний проект «Збереження і стійке використання торф’яників», завдяки якому протягом чотирьох років планується повністю відновити деградовані торф’яники осушувальної системи «Смолянка», розміщені в Ніжинському районі. Загальний бюджет проекту – 1 млн. 800 тисяч євро.

Чернігівщина вибрана не випадково. За словами першого заступника голови обласної ради Івана Коробки, в нашому регіоні налічується 100 торф’яних родовищ, з яких  32 розвідані і мають промислові запаси близько 10,5 млн. тонн торфу. Але торф’яники можуть бути як природним багатством регіону, так і причиною істотних екологічних збитків, повідомляє Інформер.

Науково доведена властивість торф’яників вбирати парникові гази. Наприклад, один гектар такого торф’яника може поглинути близько 15 тонн вуглекислого газу в рік. Втім, впродовж радянських часів значну частину територій було осушено для сільськогосподарських потреб. Коли торф’яні болота висихають, вони викликають абсолютно протилежний ефект – викидають  парникові гази в атмосферу: з кожного гектара деградованих торф’яників виробляється 25 тонн вуглекислого газу.

Згідно даних ООН, із-за осушення торф’яників у всьому світі виділяється більше 2 мільярдів тонн вуглекислого газу в рік. Це приблизно 6 відсотків від всіх штучних викидів парникового газу. «Ми ставимо за мету відновити близько 3 тис. гектарів деградованих торф’яників осушної системи « Смолянка » і створити на площі близько 16 тис. гектарів (території торф’яників і прилеглі до них території) Ніжинського і Куликівського районів регіональний ландшафтний парк», – говорить  менеджер проекту Наталія Ольшанська.

Коментарі закриті.