Комахи і мошки доводять до лікарніЩе років 15 тому про дирофіляріоз ніхто навіть і не чув. І досі люди вважають це захворювання рідкісним. Однак із кожним роком усе більше українців потерпають від екзотичної недуги.

Лихо з теплих країв

Батьківщиною хвороби є країни тропіків і субтропіків, з яких вона поширилася по світу і нині реєструється в більшості країн Європи.

– Назва цього паразитарного захворювання перекладається з латини як «зла нитка», – пояснює начальник управління державної ветмедицини у Менському районі Олександр Белашко. – Викликається глистами-дирофіляріями. Передається через кров після укусу комара, який підхопив заразу у хворої тварини. Найчастіше заражаються собаки (чистокровні, породисті, з короткою і гладкою шерстю), а також коти і лисиці. Безпосередньо від собак до людини і від людини до людини дирофілярія не передається.

Нематода, яка викликає дирофіляріоз, паразитує в підшкірній клітковині тварини. Якщо маєте потребу впевнитися, що чотирилапий улюбленець не хворий, дослідження обійдеться у 56 гривень 86 копійок і буде здійснено протягом доби.

«Нитка» у Киселівці

На початку 90-их років минулого століття в Україні були лише поодинокі випадки захворювання собак. Зараз понад 20% тварин уражені хворобою, зафіксовано кількасот випадків захворювань людей.

У Чернігівській області дирофіляріоз фіксувався у 13 районах, наш також не став виключенням.

За неофіційними даними, на Менщині було вже кілька таких випадків. У хірургічному і очному відділеннях нашої центральної райлікарні їх не зафіксовано, але люди могли звертатися до інших медичних закладів.
Вдалося поспілкуватися з жителькою Киселівки, яка минулого року лікувалася від дирофіляріозу.

– Улітку 2011 року після укусу комара у мене з’явився набряк на правій щоці, – розповідає жінка. – Я прийняла протиалергійний засіб – не допомогло. Подумала, що набряк викликаний проблемами із зубами. Але ні наші, ні чернігівські стоматологи причини не визначили. Потім припухлість минула, відчувалася тільки якась кулька під шкірою, яка зовсім не турбувала.

А вже навесні наступного року повернувся набряк, з’явилося відчуття, що під шкірою щось ворушиться.
Після повторних поневірянь по стоматологах жінка звернулася до щелепно-лицьового відділення Чернігівської обласної лікарні. Тут їй видалили із щоки скрученого у спіраль паразита, схожого на тонку 6-сантиметрову нитку.

Як уберегтися?

У людей частіше дирофілярій видаляють із жировиків, підшкірних утворень на голові і інших ділянках тіла, під кон’юнктивою очей.

Медики радять: якщо вас покусали комарі, звертайте увагу, чи не утворилися після цього ущільнення на шкірі, чи немає відчуття, що під шкірою щось рухається.

За словами фахівців, загальне зростання захворюваності дирофіляріозом в Україні пов’язане зі збільшенням кількості бродячих тварин та змінами клімату. Адже для того, щоб комар став заразним, температура повітря вдень і вночі протягом десяти днів не повин­на опускатися нижче 20 – 25 градусів тепла. Комарі кусали тварин та людей і раніше, але нас рятувала нічна прохолода, якої немає влітку кілька останніх років.

Коментарі закриті.