Багато господарів сперечаються, коли ж краще садити плодові дерева. Хтось каже, що саме тепер – восени – слід це робити, а хтось палко сперечається й переконує – садити варто лише навесні. То як насправді?

 

Про це запитуємо у Богдана Гулька, доцента кафедри садівництва та овочівництва національного аграрного університету.

 

– Чому деякі господарі вирішують закладити сад саме восени?

– Якщо саджанець посадити зараз, то він краще вкоріниться в землі, у дерева буде багато часу для адаптації до грунту перед тим, як прорости навесні. Щоправда, у зимовий період корені можуть пошкодити миші або ж зайці, якщо ж зима буде безсніжною, то є загроза, що дерево змерзне – і коренева, і наземна частини.

 

– Які плодові підходять для осінньої посадки?

– Найкраще – вишні, смородина і малина. Якщо, приміром, посадити восени персики та абрикоси, а зима буде дуже морозна, то вони можуть геть вимерзнути! Все, що буде вище рівня грунту, може пропасти, залишиться тільки корінець.

 

– Аби врятувати дерево від замерзання, люди часом обмотують його плівкою…

– А не варто – під нею дерево може запліснявіти. Нижню ділянку стовбура слабозимостійких культур краще загорнути в папір, приміром, газету, але так, аби було щонайменше п’ять шарів. Тобто, зробити такий собі шалик, який зверху зафіксувати або шпагатом, або дротом.

 

– А чи потрібно утеплювати грунт навколо саджанців, наприклад, соломою?

– Солому застосовувати не раджу, адже вона приманюватиме мишей. Можна замульчувати пристовбурні кола або торфом, або перегноєм. Це створить ефект ковдри.

 

– Як доглядати за деревами, які садимо восени?

– Є нюанси. Головне, щоб грунт навколо дерев був добре зволоженим перед замерзанням, тобто незадовго до цього рослини, посаджені восени, треба добре підлити – відро-два води під кожне дерево. Якщо грунт довкола кореня сухий, тоді промерзає дуже глибоко, відтак корінці можуть неабияк постраждати.

 

– А який період найкращий для осіннього закладання саду?

– Не раніше 10 жовтня. Хоча загалом, чи не найкращий варіант для господарів – підготувати саджанці тепер, а посадити навесні.

 

– Як саме зберігати саджанці всю зиму?

– У сховищі, де температура повітря становить приблизно 2 – 5 градусів, із закопаною кореневою системою. Їх слід час до часу підливати. А навесні, коли грунт прогріється до +12 градусів (зазвичай, це кінець квітня), саджанці можна висаджувати. Промислові сади рекомендують засаджувати саме у такий спосіб, тоді дерева дуже добре ростуть та розвиваються. До речі, за кордоном, де дуже часто садивний матеріал вирощують під замовлення, саджанці тримають до весни у холодильниках. У нас же саджанці викопують із листям, що абсолютно неприпустимо, позаяк вони до зими непідготовлені – їх треба викопувати після перших приморозків. Це зазвичай друга декада жовтня.

 

 

Ірина Шелупець

Коментарі закриті.