дитинствоПокращення матеріальної бази закладів, де виховуються діти зі складним дитинством, безумовно, є важливим напрямом діяльності влади.

Але ще важливіше, переконаний голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, – посилити роботу з профілактики та упередження соціального сирітства. Адже у нас більшість дітей, які потрапляють у такі заклади, є сиротами при живих батьках. Про це, зокрема, говорилося на засіданні колегії обл­держадміністрації. Набагато ефективніше створити умови й попередити побутові негаразди в родині, ніж потім, зламавши сім’ю і забравши дитину, понівечити її долю. На місцях слід докласти всіх зусиль і не допустити тієї ситуації, щоб дитину вже треба було вилучати від батьків.

Набагато краще вчасно розібратися, всіляко допомогти, щоби сім’я могла виховувати сина чи доньку. Ліпше витратити кошти на таку упереджувальну допомогу, ніж потім спрямовувати набагато більше фінансів на притулки та інтернати. Саме над цим працюють відповідні служби й органи виконавчої влади.

Людмила ЗЕЛЕНЬКО, начальник служби у справах дітей облдержадміністрації:

– У сфері охорони дитинства серед завдань, визначених Главою держави, є профілактика соціального сирітства, дитячої бездоглядності, безпритульності та розвиток сімейних форм виховання. При їх виконанні служба у справах дітей співпрацює із органами охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, правоохоронними і соціальними працівниками.

Спільно здійснюється контроль за умовами проживання дітей, батьки яких ухиляються від виконання своїх обов’язків, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Застосовуються відповідні засоби впливу до осіб, які порушують права дітей. Актуальні питання обговорюються на засіданнях координаційних рад у справах дітей, комісіях, «круглих столах» тощо.

З початку року в області проведено 668 профілактичних рейдів під умовними назвами «Вокзал», «Діти вулиці», «Урок», в ході яких виявлено 219 дітлахів, котрі опинилися в складних життєвих обставинах або за межами сімейного оточення. Перевірено умови проживання 1240 сімей, спрямовано зусилля на залучення до навчання 23 дітей, надано адресну допомогу майже 300 тисячам дітей соціально незахищених категорій. У кожному конкретному випадку вивчалися причини та умови, які призвели до порушення прав дітей, здійснювався їх соціально-правовий захист відповідно до потреб.

Прикладом співпраці служби у справах дітей та правоохоронців є налагоджена система інформування про випадки ухилення батьків від обов’язків. З початку року працівниками міліції складено 564 протоколи про притягнення батьків до адміністративної відповідальності. Крім того, захищено права 29 дітей, які постраждали від насильства в сім’ї, на розгляд суду передано 96 матеріалів стосовно позбавлення осіб батьківських прав та 5 — щодо відібрання дітей. Цього року законної сили набули судові рішення відносно 118 осіб в інтересах 145 дітей.

У сфері захисту дитинства тривають модернізаційні процеси, котрі ще більше розширюють коло спільної діяльності служби у справах дітей та правоохоронних органів. Так, згідно зі змінами до Сімейного кодексу, забороняється влаштування дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування у родини, де батьки мають судимість. Важливою є практика спільного контро­лю за діяльністю сімей, де усиновлено дітей. Щороку готується висновок про стан утримання, навчання, виховання в таких сім’ях на основі інформації соціальних працівників, вихователів, учителів, дільничних інспекторів міліції.

Комісії з питань захисту прав дитини в районах та містах області колегіально розглядають питання захисту прав кожної конкретної дитини. За цей рік розглянуто більше тисячі питань, пов’язаних із захистом житлових, майнових прав дітей, вирішення спорів між батьками щодо їхнього виховання, стану виконання батьківських обов’язків тощо.
Спільними попереджувально-профілактичними заходами було охоплено близько 4,5 тисячі дітей, що сприяло зменшенню на 26% кількості дітей, які не розпочали навчання 1 вересня, майже вдвічі – дітей, вилучених з вулиці під час рейдів, кількості злочинів, скоєних неповнолітніми, та на 35% знизилася кількість дітей, які потерпіли від протиправних дій.

Наталія КОЖУШКО, заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації:

– У співпраці із правоохоронними органами постійно ведеться робота із особами та сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах, зокрема із сім’ями, де зафіксовано факти насильства чи жорстокого поводження із дітьми. Ефективність взаємодії забезпечує вчасне інформування про випадки негараздів у родинах. Відбувається якнайшвидше втручання у проблемну сімейну ситуацію і виконуються відповідні профілактичні заходи. Інспектування сімей дозволяє об’єктивно вивчити обставини та оцінити ситуацію з подальшим відпрацюванням індивідуального плану дій з проблемними сім’ями. Працівниками відділів у справах сім’ї, соціальними фахівцями, спільно із представниками кримінальної міліції у справах дітей цього року проведено майже 700 інспектувань сімей. Соціальні працівники самотужки перевірили уп’ятеро більше родин. За останній рік збільшилася кількість звернень щодо попередження насильства в сім’ї. Люди краще поінформовані про можливість отримати допомогу в таких випадках, активніше працюють у цьому напрямі дільничні інспектори міліції. На профілактичному обліку за 9 місяців цього року перебувало 1727 осіб, які вчинили насильство в сім’ї. Інспекторами винесено понад 1600 офіційних попереджень про неприпустимість цього насильства та 107 захисних приписів. Під постійним соціальним супроводом центрів перебували 74 родини з проблемами домашнього насильства. У результаті комплексу заходів (надання психологічних, юридичних, медико-соціальних послуг) через вирішення проблемних питань із супроводу знято 24 сім’ї. З рештою робота триває.

При спільних позитивних напрацювання щодо попередження сімейного насильства є певні проблемні питання, які потребують відпрацювання. Це, зокрема, підвищення професійного рівня фахівців із соціальної роботи, співробітників кримінальної міліції та дільничних інспекторів з урахуванням специфіки роботи із сім’ями, де має місце насильство.

Коментарі закриті.