makosh

До хати одинокого пенсіонера з Макошине серед білого дня завітали дві шахрайки. І не тільки до нього. Подібні випадки лише протягом березня сталися у Климентинівці та Стольному. Стариків (усім – більш як по 80 років) дурили дві жіночки, представляючись працівниками соціальної служби. Затуманивши голову, виманювали чималі суми.

Живе сам

До оселі 81-річного макошинця Івана Нагорного я потрапила без проблем: ні надвірні, ані хатні двері не були зачинені. Дивно, подумалось, після того, як чоловіка так обдурили, мав би замикатися.

Знайомимося. Іван Арсентійович навіть моє журналістське посвідчення не став дивитися. От довірлива людина! І не скажеш, що якийсь затурканий сільський дід – ні, балакає грамотно, каже, що радіо постійно слухає. Доживає вік у рідному селищі, тут і доробляв до пенсії на заводі «Сільгоспмаш». А до того десятки років носило його по усьому колишньому Союзу. Маючи спеціальність електрика-монтажника, працював на Дніпродзержинській, Кременчуцькій, Братській ГЕС, тривалий час мешкав у Таджикистані. Нині живе одинаком, дружина давно померла. А син із сім’єю мешкає у Києві, разів зо три на рік батька провідують.

Не замикав і не буду


Пенсію Іван Нагорний заробив непогану, на життя вистачає. А ще більше йде на ліки. Городу років з десять не порає – не дужає, навіть надвір важко вийти, а щоб до магазину дістатися пішки – й поготів. Виручає соціальний працівник. Тож і звик людям з цієї служби довіряти.

– Коли 10 березня до мене прийшла жінка і, показавши посвідчення, сказала, що їй треба перевірити дані у моєму пенсійному посвідченні – повірив їй, показав документи, – розповідає Іван Арсентійович. – Вона ось тут і сиділа, де Ви зараз сидите. Поклала на стіл дві пачки макаронів, сказала – то від Януковича. А ще розповіла, що уряд Тимошенко, мовляв, фальшиві гроші пенсіонерам виплачував, треба їх обміняти на нові. Щось довго плела, пояснювала, забила памороки. А тут ще одна жінка до хати заходить, компаньйонка її. Каже, давай скоріше, бо ще стільки хат обійти треба. Сам не розумію, як я їм гроші віддав. 20 тисяч… Потім уже оговтався, та пізно. Що тепер казати, нічого не поробиш.

– Ну, сталося таке, то невже біда Вас не навчила? Двері так і не замикаєте?

– Ні, вік не замикав і не буду. А що як контролер прийде по світлу чи сусід який. Я недочуваю, не відкрию. Хай як є. Красти нічого вже.

Видурила гроші й мобілку

За подібним сценарієм шахраї обібрали й інших одиноких пенсіонерів, у різних кінцях району, повідомив начальник відділення карного розшуку РВ УМВС України у Чернігівській області Юрій Білик. Жінка 25 – 30 років завітала до хати 87-річної жительки Климентинівки. Представилась працівником банку, сказала, що необхідно міняти гроші на нові. Обіцяла переписати номери на банкнотах і назавтра прийти з новими.

Старенька слухняно дістала усі свої заощадження. Гостя щось там передивилась, позаписувала – і бабця поклала пакунок з грошима назад у схованку. А через 20 хвилин після того, як візитерка пішла, пенсіонерка перевірила, чи гроші на місці. Звісно, їх звідти і слід прохолов, а разом з тим зник і мобільний телефон. Обдурена старенька пожалілася сусідам, та тільки шахрайку вже й годі було шукати.

Без посвідчення не впускайте

За словами Юрія Білика, шахраї вибирають різні способи обману: прохають надати допомогу дитині, під виглядом співробітників соцзабезу та інших служб пропонують якісь новітні соціальні послуги. Деякі обдурюють, продаючи дублянки, цукор. Результат практично завжди той самий: довірливий господар залишається у збитку.

– Кожен, хто заходить у ваш двір чи будинок і представляється електриком, газівником комунальником, працівником Пенсійного фонду чи соціальним працівником, має пред’явити документ, що посвідчує його особу, – наголошує начальник карного розшуку. – Якщо посвідчення не пред’являє – не впускайте незнайому людину до свого будинку.


Ромали шукають жертву

Часто шахрайськими методами, користуючись довірливістю і безпечністю наших громадян, наживаються особи циганської національності. І по хатах навідуються, і на вулиці чіпляються. Як не піддатися омані? Ось кілька рекомендацій від правоохоронців:

* не будьте самовпевненими. Не вважайте, що ви здатні впоратись із будь-яким впливом на вашу психіку. Цей вплив відбувається на підсвідомому рівні, і вам складно йому протистояти;

* зустрівши підозрілу людину, обійдіть її стороною, не розмовляйте з нею. Якщо вона все ж іде слідом чи намагається заговорити з вами, крикніть на неї, зробіть погрозливий жест, покличте когось на допомогу. Не допускайте скорочення відстані між вами і шахраєм менш як на один метр. Якщо все ж заговорили з нею і відчуваєте, що починаєте підкорятись її волі, зберіться і зробіть різких помах рукою у себе перед обличчям, струсніть головою. Не соромтеся – кричіть. Мета зберегти своє майно має переважити сором;

* як не у вас, то у ваших близьких та рідних можуть бути проблеми зі здоров’ям, нерозділене кохання, інші негаразди. Саме на ці «больові точки» і тиснуть шахраї. Пам’ятайте, якщо і вірите у нетрадиційні методи, у дар знахарок, то поїдьте до них додому;

* не впускайте до свого двору чи будинку циган. Навіть якщо вони обіцяють вам за допомогу великі гроші. Якщо ж непрохані гості зайшли, намагайтеся їх вигнати, розмовляйте впевнено, не бійтеся, кричіть на них. Якщо ви літня людина, демонстративно наберіть на телефоні будь-який номер і скажіть у трубку, щоб син чи онук швидко до вас прибіг. Скажіть, що він живе за дві хати і за хвилину повинен прийти на допомогу.

Повідомте до міліції

– Якщо у вашому населеному пункті з’явилися особи циганської національності, незалежно від їхніх намірів, терміново телефонуйте до чергової частини райвідділу УМВС за телефонами 102, 2-15-63,  – наголошує Юрій Білик. – Так само слід вчинити, коли стало відомо про появу шахраїв. Якщо ви володієте інформацією, яку боїтеся розголошувати чи замовчуєте її з інших міркувань, то маєте змогу зателефонувати до відділення карного розшуку за телефоном 2-36-32. Конфіденційність гарантована.

Коментарі закриті.