dity

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ухваленого у листопаді 2004 року, пенсіонери, чиє дитинство минуло у воєнне лихоліття, мають отримувати 30 відсотків надбавки, прив’язаної до мінімальної пенсії за віком. У Пенсійному фонді не вистачає для цього коштів, протягом кількох років накопичився борг. Аби отримати гарантовані державою кількасот гривень, старим людям з усього району доводиться клопотатися, збирати довідки, звертатися до суду. Багатьом вдалося таким чином вибити гроші.

Обіцянки-цяцянки

Цих людей вже кілька років офіційно називають дітьми війни. Хоча нині цим «дітям» по 65 і більше років.
Голодне дитинство, обпалене війною, дається взнаки. Що вони пам’ятають? Як їли траву і раділи ладкам із лободи, у погребах ховалися від окупантів і падали на землю, рятуючись від бомб і снарядів. Що нині мають? Хвороби, немічність, розпач.

Враховуючи нинішні ціни хоча б на ліки, оті кошти, котрі держава пообіцяла, стали б у нагоді. Але так у нас заведено – закон прийняли, а механізм його дії і фінансове забезпечення не доопрацювали. Наразі дітям війни держава щомісяця доплачує лише 47 гривень, а це приблизно третина від належної суми. Кожен із таких пенсіонерів уже недоотримав від держави до п’яти тисяч гривень.

У чому ж справа? Ми звернулися за роз’ясненнями до управління Пенсійного фонду України у Менському районі. Однак там найближчій газеті заявили, що коментарі можуть надати лише після офіційного письмового запиту. З власних джерел «Наше слово» дізналося, що збільшення розміру мінімальної пенсії за віком призвело до фінансових проблем. У фонді просто бракує коштів, аби усім дітям війни виплачувати надбавку у повному обсязі.

Через суд

Пенсіонери не винні у тому, що держава не врегульовує процедури виплати надбавок. Вони мають право на свої 30 відсотків доплати до пенсії. Це позиція голови Менського районного суду Валерія Чепурка. Багато хто з дітей війни своє право відстояв і продовжує відстоювати у судовому порядку.

Із позовами такого характеру громадяни почали звертатися ще у 2008 році, повідомив консультант Менського районного суду Василь Саканський. Сотні позовних заяв були розглянуті у минулому році, і більшість з них задоволено на користь позивачів. Лише одиницям через ряд суттєвих причин відмовили.

Громадяни отримали надбавки до пенсій за різні періоди 2007-го, 2008-го і 2009 років. Декому пощастило одержати гроші за півроку, а декому – усього за півтора місяця. Чому? Складно пояснити усі нюанси судових процедур, але люди задоволені й цим, тож знову йдуть до суду, дехто – втретє.

Допоможе Семенівна

Серед дітей війни кілька років тому наче циганська пошта рознесла: у приймальні районної організації Соцпартії допоможуть «вибити» надбавку, звертайтеся до Семенівни, вона і заяви допоможе написати, і позов скласти, і роз’яснить, куди звертатися.

Минулого вівторка у кабінеті голови районної організації «Захист дітей війни» Олександри Міщенко було не пройти. За кілька годин там побуло до півсотні пенсіонерів з усіх куточків району.

– Сьогодні, – каже Олександра Семенівна, – дягівчани й чапаєвці приїхали, а то навіть і з Ленінівки, Лугового, Климентинівки, Локнистого приїжджають. Далеко, а що поробиш. У минулому році 350 громадян отримали через суд надбавки. Дуже ображає людей, коли від них у інстанціях відвертаються.

У кабінеті Олександри Семенівни сидять пенсіонерки, піддакують: не хочуть нам, старим, в офіційних установах допомагати, навіть принижують.

Варто зазначити, що Олександра Міщенко за роботу не отримує зарплатню, працює на громадських засадах. Як з’ясувалося, вона ще свої кошти витрачає, аби людям допомогти. Наприклад, на той же папір.
Їй допомагає перший секретар районної організації СПУ Федір Фесюн – друкує бланки заяв.

Менянка Євгенія Бугай, котра першою в районі отримала через суд 715 гривень, каже, що без такої допомоги більше половини пенсіонерів відмовилися б відстоювати свої права в суді, бо хіба б стільки мороки подолали?

Наша довідка. До категорії дітей війни відносяться громадяни, котрі народилися у проміжок часу від 1 січня 1927 року до 2 вересня 1945 року. У районі таких жителів станом на 1 липня нараховувалося 7002 особи.

Коментарі закриті.